kapitán flotily Eodeon
Eodeonso 8. října 2022

Přede dvěma dny vyšel na Variety článek s úryvkem z nové knihy Williama Shatnera Boldly Go: Reflections on a Life of Awe and Wonder. Shatner v něm popisuje své první pocity, když se octl ve vesmíru během svého slavného letu. Osobně jsem tomu nikdy nepřikládal o moc větší váhu než jako historické zajímavosti, že právě herec, proslulý svou legendární rolí startrekového kapitána, měl tu čest se stát nejstarším žijícím člověkem ve vesmíru. Po přečtení jeho "svědectví" z kosmické výpravy ale musím přiznat, že jsem Shatnerovi křivdil. On je mnohem víc než jen slavný vesmírný turista. Slova, kterými své pocity vystihl, a závěry, ke kterým poté dospěl, jsou velmi inspirativní. Doporučuji článek přečíst každému, koho neodradí angličtina.

Ve spojitosti se Star Trekem samotným se mi při čtení vybavila Základní směrnice, respektive pravidlo o nevměšování a zákaz kontaktu prewarpových civilizací. Nikdy jsem příliš nerozuměl důvodům, proč by se měla linie zakreslit právě zde a proč je to právě vynález warpu a nikoliv něco jiného, co by mělo rozhodnout, zda je civilizace již dostatečně vyspělá a připravená, aby mohla být vyvázána z ochrany Základní směrnice. Proč není kritériem, které hodnotí "připravenost" světa ke kontaktu a případně přizvání do Federace, namísto toho třeba to, aby v posledních sto letech nedošlo na takovém světě k žádným válkám? Nedosvědčovalo by to snad civilizační úroveň mnohem výmluvněji než technické vynálezy? Ale Shatnerova slova dosvědčují, jak transformativní může cesta do vesmíru být, a dávají naději, že kdyby stejnou zkušenost mohlo zažít mnohem více lidí a dospět k podobnému "procitnutí", svět by byl proto o něco lepším.

William Shatner: My Trip to Space Filled Me With ‘Overwhelming Sadness’ (EXCLUSIVE)

In this exclusive excerpt from William Shatner’s new book, “Boldly Go: Reflections on a Life of Awe and Wonder,” the “Star Trek” actor reflects on his voyage into spac…

variety.com
2 Komentáře
 Samuel_Thorn
Samuel_Thornčt 13. října 2022

Souhlasím, Shatenrova slova jsou krásná. Děkuju za odkaz na článek.

Odpovědět
admirál flotily omi
omičt 20. října 2022

Obrovské díky za sdílení tohoto článku. Dlouho jsem si ho nechával v seznamu k přečtení a jsem moc rád, že jsem se k němu konečně dostal. Musí to být zvláštní pocit a zřejmě by si tenhle zážitek mělo dopřát mnohem více lidí.

Odpovědět

Hodnotit a komentovat mohou pouze přihlášení čtenáři