admirál flotily omi
omiso 9. ledna 2021

Vítejte na nové verzi webu Trekkies.cz

Rok 2020 byl tak trochu „rokem pekla“. Jedna katastrofa následovala za druhou. Trekkies se přesto dočkali několika příjemných novinek v podobě seriálů Picard, Podpalubí a nové sezóny Discovery. Na druhou stranu jsme přišli o většinu conů a osobních setkání. Některé události byly hořkosladké, třeba závěrečná fáze odznáčkové hry, kdy příjemné a intenzivní vydávání nových odznáčků vystřídalo po 10 letech ukončení hry následovaných prázdnotou.

Stejně jako rok 2020 střídá rok nový, na místo starého portálu nastupuje nová verze webu Trekkies.cz. Není sice ještě perfektní a má pravděpodobně spoustu chyb, ale je již nejvyšší čas ji vypustit do světa. Nový web je oproti původnímu portálu značně zjednodušený. Vše najdete na hlavní stránce jako příspěvky rozličných typů. V čase spuštění to jsou příspěvky a hodnocení startrekových filmů, epizod a česky vydaných knih. Chystají se samozřejmě i články, testy a holoromány, v případě zájmu jsou zvažovány pozvánky na akce. Jednotlivé typy příspěvků je možné filtrovat v horní části stránky. Lze nastavit zobrazení naposledy přidaných nebo komentovaných příspěvků. Nové funkčnosti budou přidávány postupně dle potřeby.

Zajímavou novinkou je možnost přidávat komentáře i k hodnocení. K jednotlivým epizodám, knížkám a filmům tak můžete přidávat své recenze, komentovat a diskutovat s ostatními. Příspěvky je zatím možné Vkládat s několika možnostmi. Lze je označit za spoiler, čímž se ve výpisech rozmlží a rozkryjí se až po rozkliknutí v detailu. Viditelnost příspěvků je možné ponechat pro všechny veřejně nebo ji omezit pouze pro přihlášené čtenáře. Se stejnými volbami se do budoucna počítá i pro články. Vkládání hodnocení filmů, epizod a knih bude nadále zajišťovat správce webu a měly by se tak objevovat co nejdříve po jejich vydání.

Doufáme, že dlouho poptávaná možnost úpravy a odstraňování příspěvků a komentářů bude vítanou novinkou. Tuto nabídku najdete u svých příspěvků a komentářů v pravém horním rohu po kliknutí na ikonu třech teček. Je zatím možné upravovat obsah, přidávat nebo odebírat odkazy a měnit typ příspěvků na spoiler nebo pouze pro registrované uživatele. Změnit hodnocení je zatím možné pouze skrze přidání nového hodnocení na konci výpisu komentářů. Nové hodnocení nahradí to původní. S doplněním možnosti hodnocení do dialogu úpravy samozřejmě počítáme.

Na rozdíl od původního portálu nejsou příspěvky schvalovány redakcí a jsou vkládány ihned. Zůstává proto možnost, a trochu tedy i zodpovědnost uživatelů, jakýkoliv obsah nahlásit jako nevhodný a usnadnit tak jeho rychlé odstranění. Hlášení nevhodného obsahu je u cizích příspěvků a komentářů v pravém horním rohu po kliknutí na ikonu třech teček. Zvažujeme funkčnost automatické komunitní správy obsahu při nahlášení dostatečným počtem věrohodných čtenářů. Tato funkčnost je však zatím ve stádiu uvažování. Vizí nového webu jsou stránky pro fanoušky s možností lepší komunikace a sdílení informací.

Ke všem příspěvkům a komentářům je možné přidat odkaz na jiné weby, články nebo události. Pokud jsou veřejně přístupné, k příspěvku nebo komentáři se vygeneruje odkaz s náhledem, názvem, popiskem a adresou stránky, jak je známe z moderních webů a komunikačních platforem. Vygenerování odkazu není okamžité a chvilku trvá, prosíme vás tímto tedy o trpělivost. Do budoucna počítáme i s omezenou možností přidávání omezeného počtu obrázků k příspěvkům a komentářům.

Trekkies.cz se nestává sociální sítí. Nebude docházet ke sledování uživatelů, ať už mezi sebou navzájem nebo jinak. Jedná se spíše o hybridní kombinaci příspěvků, fóra a diskuze v budoucnosti rozšířenou o testy a holoromány. Web sice využívá cookies, aby bylo možné vytvořit a přihlásit se ke svému profilu, neobsahuje však žádné reklamní skripty ani trackery.

Nový web je responzivní, čtení na tabletech a mobilních telefonech by mělo být nyní znatelně příjemnější. V aktuální podobě není samozřejmě dokonalé, doufáme že se nám vše podaří časem vyladit k dokonalosti. Přibyla podpora tmavého režimu definovaného zařízením, na kterém je web zobrazen. Většina mobilních zařízení jej podporuje, některé desktopové prohlížeče však stále podporu tmavého režimu nemají. Na celém webu je možné používat nativní unicode emoji. Ne všechny operační systémy však disponují úplnou sadou smajlíků, je proto možné, že některé se vám například na Windows nezobrazí. I na stolních počítačích jsou nyní emoji dostupné. Podívejte se, jak je možné vkládat emoji na Windows a na MacOS. Přesto máme v plánu přidat pro velké monitoru i plovoucí nabídku smajlíků přímo do editoru, aby byla práce s emoji ještě příjemnější.

Vypuštění nového webu je tak trochu jako první let Enterprise-B. Některé funkčnosti dorazí časem a ne vše ještě funguje tak, jak má. Proto vás velice prosíme o shovívavost. Přesto opravdu doufáme, že se vám bude líbit a budete jej rádi používat. Pokud objevíte nějakou chybu nebo budete mít nápad na vylepšení, určitě nám dejte vědět. Stačí přidat komentář k tomuto článku nebo pokud nechcete psát veřejně, napište nám e-mail.

Závěrem bych moc rád poděkoval lidem, kteří se na přípravě nové verze webu podíleli a bez nichž by pravděpodobně dodnes nevznikl. Velký dík tedy patří Chakovi, Iconerovi, Slávkovi, Samuelovi a Molík.


Původní verze portálu Trekkies.cz byla přesunuta na novou adresu archiv.trekkies.cz, kde bude nadále dostupná pro čtení. Po přihlášení by mělo fungovat i zobrazení vlastního profilu v archivu a prohlížení žádostí odznáčků.

29 Komentářů
 Korax
Koraxso 9. ledna 2021

Pěkně :-) Tak šťastný let!

Odpovědět
 Samuel_Thorn
Samuel_Thornso 9. ledna 2021

Tak šťastnou plavbu a čistý obzor.

Odpovědět
 Polux
Poluxne 10. ledna 2021

Bude nová verze portálu prolinkována s archívem někde na front page (jak se dostanu na starou verzi webu, pokud nevím, že je na adrese archiv.trekkies.cz?) a recipročně bude mít archivní verze tamtéž link na novou verzi (např. pro nové návštěvy ze search results, kteří mohou přehlédnout, že nejsou na live web page)?

Plus jsem narazil na bug - pokud se na front page přepnu na naposledy komentované, přepnutí zpět na nejnovější nefunguje a pomůže jen návrat na front page skrze hlavičku (Opera 73 na W10, reklamy povoleny). 

Odpovědět
admirál pcermis
pcermisne 10. ledna 2021

Tak to bylo rychlé. :-) Stránky jsou hezké a těším se nato kam se stránky budou ubírat. 

Odpovědět
admirál Kyle
Kylene 10. ledna 2021

Live long and prosper.

Odpovědět
admirál flotily omi
omine 10. ledna 2021

Díky všem za milé komentáře.

Polux: Ano prolinkování určitě bude. Jak jsem psal v článku, je to jak s prvním letem Enterprise-B, některé funkčnosti dorazí později. :) Ale moc díky za připomenutí, kam všude by ještě měly odkazy přibýt. A i díky za hlášení bugu, už by měl být opravený.

Odpovědět
 Polux
Poluxne 10. ledna 2021

@omi: Super, díky a potvrzuji, že bug byl opraven:-)

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerne 10. ledna 2021

Problém s přihlášením odstraněn, za což velice děkuji a našemu novému, krásnému webu přeji hodně zdaru a ať žije dlouze a blaze :)) \\//_

Odpovědět
admirál flotily omi
omine 10. ledna 2021

Do patičky byl přidán odkaz na archiv a zároveň na tento článek, protože lepší informace o webu zatím nikde nejsou. Tím je archiv dostupný ze všech stránek. Obdobně bylo na všechny stránky v archivu přidáno upozornění, že již nejsou aktualizovány, s odkazem na nový web.

V profilu uživatelů, kteří měli profil i na starém portále je dostupná nabídka s odkazy na jejich profil a odznáčky. Nabídka je potlačená, protože starý portál je archivován a není primárním cílem. Tato nabídka je viditelná pouze přihlášeným uživatelům, protože nepřihlášení uživatelé neměli přístup k profilům ani na starém portále.

Odpovědět
 Telemachus Rhade
Telemachus Rhadene 10. ledna 2021

No jak jsem říkal už včera, za mě je takovéto podoba "hubu" nejlepší možné řešení, takže držím palce!

Odpovědět
kapitán Andypos
Andyposupraveno ne 10. ledna 2021

Podoba nového webu se mi líbí, jsem rád hlavně za tmavý režim. A mám otázku, až tu budou testy, bude taky možnost hodnostního postupu? A bude sem přenesena hodnost, které jsme dosáhli v odznáčkové hře na starém webu?

Jinak moc děkuji za vaší práci, jsem rád, že existuje web se zaměřením na Star Trek, kde se dá o něm diskutovat. 

Odpovědět
admirál flotily omi
omine 10. ledna 2021

@andypos: Profil včetně hodnosti by se ti měl přenést z původního profilu, přihlašoval ses nebo jsi se znovu registroval? Napiš mi prosím na e-mail.

A ano, získat vyšší hodnost pro avatar bude nadále možné skrze testy a holoromány, až sem budou doprogramovány.

Odpovědět
kapitán Andypos
Andyposupraveno ne 10. ledna 2021

@omi: Email jsem poslal na trekkies@trekkies.cz, a nejsem si jistý jestli jsem se registroval, ale mám tu stejné heslo i přihlašovací jméno jako na starém webu. 

Odpovědět
admirál flotily omi
omine 10. ledna 2021

@andypos: Už to řěšíme, konflikt asi nastal novou registrací se stejnými údaji. Alespoň víme, co nemáme ošetřené, takže díky za test. Věřím, ze to nejpozději zítra spravíme a vyřešíme a účet ti buď propojíme nebo to vyřešíme jinak, ale vyřešíme to. 😉

Odpovědět
kapitán Andypos
Andyposne 10. ledna 2021

@omi: Moc děkuji. 

Odpovědět
admirál flotily Chak.
Chak.po 11. ledna 2021

@Andypos: Už by to mělo být v pořádku. Kdyby to nezafungovalo hned, zkus se odhlásit a znovu přihlásit. (A samozřejmě se ozvi, pokud bys narazil na problém.)

Odpovědět
kapitán Andypos
Andypospo 11. ledna 2021

@omi: Už to je v pořádku, díky. :-)

Odpovědět
admirál flotily omi
omipo 11. ledna 2021

@andypos: Účet ti spravil a napojil Chak., ne já. Ale určitě by ti napsal, že se rádo stalo. 🖖

Odpovědět
admirál Fanda
Fandapo 11. ledna 2021

No paráda... na první pohled to vypadá pěkně, ještě si to budu muset trochu "oťapkat".:-) Přeji portálu, ať se změny ujmou a letíme dál.:-) 

Odpovědět
admirál flotily Iconer
Iconerpo 11. ledna 2021

Gratuluju k novým stránkám, vypadají pěkně :)

Odpovědět
kapitán flotily tzcomics
tzcomicspo 11. ledna 2021

Dobré to je :-) Přeji stránkám dlouhý a prosperující život :-)

Odpovědět
kapitán Commander Togo
Commander Togost 13. ledna 2021

Prajem novému webu všetko dobré! Nech žije Star Trek :)

Odpovědět
 Spock07
Spock07upraveno pá 26. února 2021
Příspěvek byl odebrán autorem.
 Spock07
Spock07upraveno po 1. března 2021
Příspěvek byl odebrán autorem.
 Spock07
Spock07upraveno pá 26. února 2021
Příspěvek byl odebrán autorem.
 CzTrekkie
CzTrekkieút 2. března 2021

Mohu se akorát zeptat, jestli budou tento rok nějaké odznáčkové soutěže? A kdyby ano, kde budou nebo jestli budou online přes zoom nebo google meet?

🤔🖖

Odpovědět
admirál flotily omi
omiút 2. března 2021
 CzTrekkie
CzTrekkieút 2. března 2021

Odpověď pro: omi

Aha. Já jsem si toho článku nevšiml.😑 Děkuji za informaci!👍

Odpovědět
kapitán flotily Ondřej Vacek
Ondřej Vacekpá 20. srpna 2021

ahoj nová podoba se mi hodně líbí jen se chci zeptat jestli se do budoucna nepřemýšlí o podobné hře jako byla odznáčková děkuji

Odpovědět
admirál flotily omi
omipo 30. srpna 2021

Odpověď pro: Ondřej Vacek

Části odznáčkové hry tu stále fungují. Aktuálně jsou to testy, za které lze získat body. Ty umožňují nastavení vyšší hodnosti v profilu. Nastavení barvy kroužku kolem avataru je volně dostupné. Ještě letos by měly přibýt bodové přehledy a holoromány. Manuální hodnocení odznáčkových úkolů se nechystá, bylo to časově náročné.

Odpovědět

Hodnotit a komentovat mohou pouze přihlášení čtenáři