admirál flotily omi
omičt 21. ledna 2021

Teď nevím, jestli ti rozumím. Líbí se ti, že Worfovi někdo ukrad čelo nebo, že Geordi první sezónu prospal? 😄 Nostalgii chápu, tu mám též. Tyhle střípky mám rád, ale znamená to, že ti takovéhle zákulisní historky u Discovery chybí, nebo... ?

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerpá 22. ledna 2021

Odpověď pro: omi

A já zase vím, resp. mi to ten odkaz připomněl, proč tam na ten web takřka moc nechodím a je mi to mnohem milejší zde :) A jinak asi taky úplně nerozumím, co z těch pěti zajímavostí dělá ze starších Treků něco, co má někdo raději než-li ty Treky nové.. ? 😏

Odpovědět
podporučík David
Davidpá 22. ledna 2021

Odpověď pro: omi

No, říkal jsem si, že bude lepší, abych toho řekl spíš míň, abych zas někomu nešlápnul na kuří oko. ;-)
Mě na tom zaujalo hlavně to, s jakými problémy se tehdy potýkali při natáčení. Že tehdy bylo opravdu náročné vytvořit ... já nevím... použitelný? ... efekt.
Zatímco dnes máme efektů na vybranou, a mě se to přesto nelíbí. Čím to bude? Ze všech stran se na mě sype, třeba to že vlastně nejsem opravdový fanoušek Star Treku.

Mám hledat chybu v sobě??? Já jsem přece ten nespokojený uživatel produktu.
A pak... s ničím od TOS do ENT jsem neměl problém. A ENT taky vznikla už za mého života, kdy už jsem měl na Star Trek svůj náhled utvořený.

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerpá 22. ledna 2021

Odpověď pro: David

Co se těch efektů týče, tak i já osobně mám mnohem raději praktické efekty a vše s nimi spojené, ať už u Treku a nebo jinde (např. v Carpenterově The Thing, nebo Scottově Blade Runnerovi), a když by na to přišlo, tak vždycky zvednu ruku spíše pro tohle, než-li pro CGI "náhražku" (tohle skvěle sedne pro TOSku, kde existuje jak klasická verze se všemi dobovými efekty a naproti tomu remasterovaná verze se CGI animacemi), ale zároveň mi tahle řekněme náklonnost nijak nebrání si užít a ocenit i ty CGI efekty, modely a animace celkově, navíc když jde v tomto ohledu o práci na soudobé poměry nebál bych se říci velice kvalitní, tedy pokud je řeč třeba o Discovery. Jako že se to i tak líbit nemusí - OK. Ale to už nemá s kvalitou jako takovou přeci nic společného, aneb i kvalitní a v tom či onom ohledu skvělá věc (je jedno jaká) se někomu nemusí líbit, ale to z ní opět nedělá věc nekvalitní, ne? Že se někdo nebo něco zrovna nestrefí do vkusu není otázka kvality v obecném slova smyslu, ale přesto se, bohužel, právě ten nedostatek kvality v rámci té nespokojenosti skloňuje a jmenuje nejvíce, a to je už prostě zaujatost a není to tak dobře, a není to tak fér. A tedy vůbec mi nedělá problém si představit, že v době premiéry TNG se ty stovky a tisíce trekkies odkojených na TOSce čertili nad tím, jak ty efekty v TNG oproti té TOSce vypadají "divně" a "uměle", nepřirozeně a kdo ví co všechno ještě...

Odpovědět
admirál flotily omi
omipá 22. ledna 2021

Odpověď pro: David

Jo je třeba opatrnost a diplomacie, jinak se to tu zas rozhoří a to snad nikdo nechcem. 😊 Ad ty problémy – viděl jsi Chaos on the Bridge? To se pak člověk teprv diví, že ten seriál vůbec měl 7. sezón. Tenhle Shatnerův dokument mě fakt šokoval.

Co se týče efektů, on se dá zprznit jak ten analogový, tak ten CGI. Obojí je těžký řemeslo a vyžaduje zkušenosti, zručnost, pečlivost a hlavně čas. Ty CGI maj těžší úděl kvůli tomu, že jich je teď takový množství. Mě fascinuje, že jsou ti herci schopní natáčet jen v zelený místnosti bez ničeho, to jsem si zkusil v Nedokončených příbězích a fakt to nikomu nezávidím. Ono to není primárně v těch efektech, když jsou příběhy zajímavé a poutavé, tak toho člověk spoustu odpustí, ale když tam toho škytá víc, tak začnou být diváci citliví na kde co, no.

William Shatner's Chaos on the Bridge - TRAILER

Todo el Universo STAR TREK en un solo lugar.https://mundoestelar.home.blog/

youtube.com
Odpovědět
 Telemachus Rhade
Telemachus Rhadepá 22. ledna 2021

Odpověď pro: Jakkob Killer

Ale, to mě zajímá... Co je u nás na webu špatně? Uvítáme zpětnou vazbu ;)

Odpovědět
podporučík David
Davidpá 22. ledna 2021

Odpověď pro: Jakkob Killer

Tady se jedná o nepochopení mého vyjádření. Já nezpochyňuji, že současné efekty jsou kvalitní!
Ano! Jsou kvalitní! Perfekteně odvedená práce. Jen to prostě nepasuje do Star Treku...
Třeba ta srážka Michaely s planetou. ... Jo. Super záběry. Ale něco takového funguje v rámci Marvelu. Prostě ten oblek Stark tak zkonstruoval, takže vydrží srážku s planetou... tečka.
Jiný super efekt... kapitán Robau má namířeno na můstek po vyhlášení poplachu.
Na cestě jde po schodech, které jsou nakotvené do betonové zdi, ze které trčí půlkulové hlavy kovaných nýtů! atd. atd.

Takže, fakt potvrzuji... Star Trek nikdy nebyl o efektech. Snad jen o efektech na lidské cítění.

Odpovědět
kapitán flotily Prometeus
Prometeusupraveno pá 22. ledna 2021
Příspěvek byl odebrán autorem.
poručík jamesjapp
jamesjapppá 22. ledna 2021

Jestli nekdo nahodou nechtel rict,ze efekty nejsou vsechno. Bohuzel s rostouci kvalitou obrazu upada jaksi kvalita obsahu .. (v pripade Discovery)

Odpovědět
kapitán flotily Prometeus
Prometeuspá 22. ledna 2021

Odpověď pro: jamesjapp

V prípade hejterov a podobných (expertov).......

Odpovědět
admirál flotily omi
omipá 22. ledna 2021

Odpověď pro: jamesjapp

Jo, chtěl. 🙃 Dneska se spoléhá na efekty určitě víc než dřív. Je to pochopitelné, možnosti jsou mnohonásobně větší, diváctvo je zvyklé a konkurence neúprosná. Naštěstí se pořád dají najít i zajímavé příběhy, scénáře a zpracování. Nabídka je dneska takřka bezmezná...

Odpovědět
kapitán flotily Prometeus
Prometeuspá 22. ledna 2021

Odpověď pro: omi

Kopu kravín, somarín a nezmyslov nájdeš aj v starších Trekoch. Či už ide o efekty, alebo scenár 🤔

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerso 23. ledna 2021

Odpověď pro: omi

Chaos on the Bridge mě taky v mnohém docela dost překvapil až šokoval, nicméně je fajn, že to nakonec dopadlo i přes některé nemalé strasti a problémy dobře a dnes je TNG tam kde je, a veřejnost i trekkies se na ní dívají tak, jak se na ni dívají a jsou spokojení, nebo aspoň ta většina z nich, a samotní herci se ke svým rolím rádi vracejí (v případě nových seriálů) a nebo na ně v dobrém vzpomínají :)

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerso 23. ledna 2021

Odpověď pro: Telemachus Rhade

Špatně.. ? Asi nic, jako že nic zásadního řekl bych... Proč by tam mělo být vůbec něco špatně? To že mi je milejší chodit pravidelně sem, na trekkies, nemusí nutně znamenat, že je něco jinde "špatně". Tohle je více méně opravdu hlavně o tom, co jsem napsal výše - je mi to tu milejší :) Prostředím, atmosférou, lidmi... Mám to tu rád nebál bych se říci. Asi mj i proto, že na trekkies jsem už nějaký ten pátek a nostalgie je v tomhle ohledu poměrně silný hybatel, co si budeme říkat.. ;)

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerso 23. ledna 2021

Odpověď pro: David

Tohle má zcela jistě každý nastavený trošku jinak, nicméně mi to stejně nedá se nahlas nezeptat - "Proč by to jako nemělo do ST pasovat.. ?" Ať už jde o jeden či druhý tebou zmiňovaný "problém"... Ty v tom vidíš/vnímáš nějaký problém? Patrně ano, podle všeho, ale v tom případě ti tvé smýšlení ani v nejmenším nezávidím, protože já, když už na něco takového přijde, smýšlím zcela opačně, resp. si spíše než důvody, proč by to tam nemělo pasovat hledám právě ty důvody a vysvětlení, proč by to tam klidně mohlo být a dávalo to smysl. A to je myslím přesně to, s čím má dnes a v dnešní době podle mě spousta trekkies trošku problém a to mi přijde jako velká škoda. Nejen proto, že dříve to očividně takhle šlo a fungovalo to, ne že ne. O5 mi to silně a v mnohém evokuje to, co tu nedávno psal Eodeon a s čím se já tedy opravdu hodně stotožňuji, protože to bylo jako kdyby mi mluvil z duše. A o5 mi je z toho tak akorát docela smutno, z toho že to obecné nadšení je kdesi pryč a namísto toho se jen hledají důvody, proč je něco špatně.. =/

Odpovědět
kapitán flotily Eodeon
Eodeonso 23. ledna 2021

Úspěch Nové generace je, v ostrém kontrastu k tomu, co zde zaznělo, ve značné míře zásluhou jejích speciálních efektů. Ty byly do té doby nevídané. Tedy samozřejmě na televizní poměry - ve filmu se dávno dařilo dosahovat působivějších triků. Tuším, že to zaznívá také právě ve zmíněném Chaos on the bridge, a sice že vedení televize naprosto nepobíralo, o čem je Farpoint (nedivím se jim), ale byli tak nadšení z trikové stránky, že jen kvůli ní pilot schválili a první sezóna mohla vzniknout. A jestli to nezaznělo v tomto dokumentu, tak v jiném podobném, paměť už mi tak dobře neslouží. Nakonec, i u té Discovery je div, že triky vypadají srovnatelně s dobovými filmovými blockbustery, když si srovnáme, kolik to nejspíš stojí. Ale nikdo to nikdy neocení.

Co se článku týče, sice jsem už o většině zmíněných zajímavostí slyšel, ale rád jsem si je připomněl. Burtonovo pospávání v práci jsem vždy spíš považoval za urban myth, se kterým si kolegové herci Burtona dobírají při vyprávění historek na conech. Nejvíc mě ale fascinovala ta hvězdná "opona". Dokud jsem o tom neslyšel, ani by mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o tohle. Rozhodně není poznat, že to je "praktický" trik, a obdivuji takové důmyslné snahy, jak udělat hodně s málem a zároveň tedy i jak ušetřit rozpočet. A co se Worfova původního čela týče, občas si na to vzpomenu a říkám si, kde je mu asi konec. Jestli na smetišti, nebo jestli dodnes leží vystavené ve vitríně v tajné sbírce nějakého bývalého zaměstnance a za půl století se najde v nějaké pozůstalosti a budou se vést vyhrocené spory o jeho autenticitu, jak kdyby to bylo nějaké dílo slavného umělce :)

Odpovědět
 Telemachus Rhade
Telemachus Rhadeso 23. ledna 2021

Odpověď pro: Jakkob Killer

"lidmi"
To je jediná validní informace, zbytek té omáčky byl zbytečný ;) Nicméně na dotaz, co se ti na tom článku nelíbí, jsi mi zatím neodpověděl; a když už jsi to nakouskl, tak mě to vážně zajímá ;) Takže prosím...
„A já zase vím, resp. mi to ten odkaz připomněl, proč tam na ten web takřka moc nechodím a je mi to mnohem milejší zde :)“

Odpovědět
kadet s.s.enterprise
s.s.enterpriseso 23. ledna 2021

Odpověď pro: Jakkob Killer

Tak to je ti tu ale asi milejší jen kvůli nostalgii, protože právě nyní je v mých očích web startrekknihy.cz jaksi plnohodnější, než nová (asi jen prozatím) očesaná verze trekkies.cz.

Odpovědět
podporučík David
Davidso 23. ledna 2021

Odpověď pro: Jakkob Killer

Jo... proč to nepasuje... No... já na druhou stranu vůbec nechápu, že to jiní - jakože i ty - nevidí...
Jasně.... budu se opakovat, ale něco takového se prostě nedá jen tak přejít, s tím že... " jsem přece trekkie, tohle dám".
X let jsem se těšil na nový Star Trek. Pak přišlo krátká videa s chlapíkem s elektrodou, co zjevně něco svařuje na Enterprise. Jen v kulatých černých brejličkách, jak Lenon.
Dávno před uceleným obrazem budoucího díla, to byl celkem šok... Vůbec ve vztahu ke Star Tereku, ale i dál, individuálně. Hvězdné lodě se předce staví na orbitě. První hvězdnou lodí schopnou přistání a startu na planetě byla třída Interepid. !!!
...
Takže co je škoda?
Že pár lidí naříká nad novátorskými nesmysly... Nebo je škoda to, že "novátoři" ignorují 40-ti letý odkaz, a z něčeho známého dělají něco zcela cizího?

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerso 23. ledna 2021

Odpověď pro: s.s.enterprise

Myslím že sám vím lépe než kdokoli jiný, proč je to tu právě mě milejší, nemyslíš.. ? ;) To se samosebou nijak nevylučuje s tím, jak to vnímáš ty. Trav svůj volný čas tam kde je ti milo a já a kdokoli jiný budeme činit stejně tak. A všichni budeme spokojení :)

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerne 24. ledna 2021

Odpověď pro: David

Nemusíš to vůbec chápat, ostatně to se po tobě vůbec nechce. Sám dost dobře nepobírám, kde se v mnohých trekkies bere ta chuť a zápal do něčeho ustavičně rejpat a klidně tak i kazit těm ostatním, spokojeným zážitek, radost a nakonec klidně i to nadšení... Fakt to nechápu, ale nic moc s tím nenadělám a už se to ani nesnažím pochopit, spíše to jen vstřebávat a nějak to respektovat, i když je to fakt těžký.

A tedy nevím jak to mají ostatní, ale já se skutečně doposud nemusel jakkoli nutit cokoli v rámci nových Treků přijímat, či respektovat tak říkajíc přes moji mrtvolu. Věř nebo ne, pobouření a nechutenství jako v tvém případě jde zcela mimo mě, mám asi zřejmě jiné priority než ty, nebo ve mě ještě ten zápal pro Trek hoří krapet více, že se přes takové věci v pohodě a hlavně přirozeně přenesu a když už to někde třeba zahapruje, tak si to v rámci Treku a pro svoji vlastní spokojenost vysvětlím a odůvodním, což skutečně není ve finále zase tak moc těžké, stačí jen chtít.. ;) Stejně tak jde ale dobře házet jedovatou slinu, i tam stačí jen chtít a jde to docela samo, ale pro mě je přeci jen milejší a opět přirozenější ten opačný stav, který si jde ruku v ruce s tím, že se považuji za fanouška - jsem zaujatý, nestydím se za to a fandím ;)

Odpovědět
admirál flotily omi
omiupraveno ne 24. ledna 2021

Odpověď pro: David

Tak šok to byl, o tom žádná. Svařování, traverzy, pivovar, ... no jak říkáš, šok. Ale tak co už, buď zůstaneš na tom, co bylo, jako fanoušci TOSky, když přišla TNG, nebo nad tím mávneš rukou. Vztekat a hádat se kvůli tomu nic nevyřeší. Navíc, těch 40 let ti fakt nikdo nevezme a koukat se na to dá znova a znova.

A je fakt, že pokračovat ve stylu Enterprise prostě nešlo. Přesunout se rovnou do 32. století sice šlo, ale byl to risk. A společnosti radši ždímou svý jistý do posledního penny než aby riskovaly. A o prachy jde prostě v první řadě.

Odpovědět
admirál flotily omi
omiupraveno ne 24. ledna 2021

Odpověď pro: Jakkob Killer

Hele každý má svůj příběh a svoji historii. Svoje chutě a svoje favority. Jak se říká – tisíc lidí, tisích chutí. U fanoušků je to možná i víc. 😂 Aneb, jak to má nastavené Star Trek – IDIC (nekonečná rozmanitost v nekonečných kombinacích).

Řešit chyby a nedostatky nemusí být hned nerespektování a hejt, i když uznávám, že je to čím dál víc v kurzu. Ale i forma přijetí a akceptace. Musím říct, že poslední dobou o situaci hodně přemýšlím i v porovnání k náboženství – slepá víra, zákaz jakýchkoliv otázek, naopak vysvětlování, diskuze. Mám pocit, že čím víc se fandom radikalizuje, tím víc se k přibližuje k náboženství. A to se mi upřímně nelíbí. Vzpomínám na srazy, kdy jsme si ze spousty tehdy aktuálních dílů i těch starších dělali srandu, řešili chyby a nedostatky a elaborovali nad možnostmi, které nabízejí. Vymýšlení teorií, alternativních realit, fantazií. Byla to zábava. Tedy, já coby rigidní fanoušek jsem to tak tak občas nevnímal, ale jo, byla to zábava. Ze zkušenosti vím, že to lze chápat i obráceně, ne jako možnost, ale jako hrozbu. Že mi vlastně někdo může něco vzít a dokázat mi, že se mi líbí něco hloupého. A to samozřejmě nikdo nechce a když je člověk nejistý, má potřebu tomu zbránit. A možná z téhle obavy pramení všechny ty tahanice. Nevím, nejsem psycholog. Ale i díky diskuzím tady jsem sám dokázal u spousty věcí, co mi samotnému nedávaly smysl, přijmout možné vysvětlení, které mě samotného třeba ani nechtělo napadnout. Takže to neberu jako hejt, ale prostor k diskuzi a rozšíření obzorů.

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerne 24. ledna 2021

Odpověď pro: omi

Tak já taky nepovažuji všechny negativní komentáře vůči novým Trekům za hejt, to jako fakt ne. Ačkoli se znám a uznávám, že někde se asi nechám unést a neuváženě hážu všechny nespokojené do jednoho pytle, což vůči nim jistě není fér a já to vím, a snažím se tomu vyvarovat, myslet na to a průběžně na tom pracovat, aby se to opakovalo co možná méně a méně, až by se to nestávalo vůbec.

Jinak IDIC je strašně moc fajn fylozofie, kterou já osobně mám na mysli takřka stále a moc se mi líbí, mimo jiné velice hezké fylozofie a postoje, ale právě ten IDIC je něco, co aspoň podle mého mnohým nic moc neříká, nebo na něj zapomněli, nebo se jím zkrátka a dobře neřídí... Protože přesně i o tom je mj např. přijetí reálií v KT, čili strojovna ala prostory pivovaru atd., nebo x a y věcí z DIS atd. U spousty kritiky na KT či DIS, nebo PIC mi přijde, že je to celé postavené jenom na tom, že je to jiné než v tom či onom seriálu a jen proto je to špatně. A to se mi nejen že nelíbí, ale je to zároveň i něco, co si jde proti té myšlence IDICu. Sakara, vždyť i sám Nimoy přijal ideu alternativního vesmíru (a všemi jeho odlišnostmi) a šel si tam svého Spocka střihnout s láskou, chutí a grácií jemu vlastní, s vědomím jak moc věcí tam bude oproti starším Trekům jinak, ale přesto do toho šel a vůbec se mi nechce věřit, že to na stará kolena dělal jen pro prachy, to jako fakt ne ;) Věřím že sám tak ukázkově demonstroval, že nové pořádky a pravidla nemusí nutně znamenat, že je něco špatně, nýbrž že to může být v pořádku.. :))

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerne 24. ledna 2021

Odpověď pro: omi

Já podobný šok zažil, když jsem prvně viděl Ent-D aka Galaxy. A jen to, jak strašně moc jiná loď oproti refitu z TOS filmů to byla a jak celkově to byl jiný vesmír oproti TOS filmům, jsem de facto na TNG zanevřel a absolutně to ve mě nebudilo ve své době sebevětší zájem. A vzhledem k tomu, že mi dodnes TNG ze všech Treků co znám říká asi nejméně, na tom zaujatém nefér postoji stále něco bude, ale i v tomto případě se snažím na TNG hledat to dobré a to fajn, to co se mi tam líbí a nikoli to, co se mi tam nelíbí a že bych toho našel x a y mohl o tom napsat celé stránky textu, ale omg proč bych tím měl mařit svůj čas a kazit si tím zbytečně celkový feel z celého vesmíru, a nebo to kazit někomu jinému.. ? Navíc jsem sám poznal, že s trochou snahy se jde velice snadno přenést i přes ty největší překážky, a tak já třeba již dnes mám Ent-D coby loď opravdu, ale opravdu hodně moc rád, a není to vážně tak dlouho, kdy jsem ji nemohl vystát, ale opravdu nemohl. A přeci jen ji dnes mám rád a obdivuji ji. Jde to, když se chce. A mě se vážně chtělo :) A jelikož jsem jinak mezek tvrdohlavej, tak se mi nechce moc věřit, že by to nešlo i jiným, ale musí se chtít a ten IDIC a celkový zápal pro Trek jsou myslím velice dobří hybatelé, nebo aspoň pro mě jsou :)

Odpovědět
admirál flotily omi
omine 24. ledna 2021

Odpověď pro: Jakkob Killer

Hele tak si říkám, jestli ten IDIC nevnímáš obráceně než já. Vypadá to, že ty se snažíš překonávat, abys měl rád něco, co se ti nelíbí. Viz ta TNG. Nevím, jestli se to podvolilo samo, nebo jsi to zlomil vůlí, ale takhle já to nevnímám. Já to vnímám zjednodušeně jako "Žít a nechat žít". Nemusí se mi to přeci líbit, ale pak to nemusím řešit nebo se do toho nutit. Třeba to přijde časem, ono si spoustu věcí časem "sedne". A to je přesně ten tlak, že každý trekkie by měl brát Star Trek komplet a mělo by se mu líbit vše. To fakt vyvolává jen zbytečné pocity viny, frutstrace a následné konflikty.

A osobně si myslím, že Nimoy si roli v JJ filmech střihl z mnoha důvodů. Myslím, že jeho vztah ke Spockovi, Star Treku, značce a majiteli práv taky nebyl úplně sluníčkový a jednoduchý. Možná nechtěl nechat frančízu umřít a chtěl ji pomoct chytit nový dech, ale myslím, že i peníze v tom nějakou roli hrály.

Odpovědět
kapitán flotily Eodeon
Eodeonne 24. ledna 2021

Já na tom tedy nevidím nic podivuhodného. Jakkob mrknul na začátek Nové generace, nelíbila se mu (nedivím se, s ohledem na kvalitu prvních dvou sezón), ale později se rozhodl dát tomu druhou šanci. To snad není nějaké nucení a přemáhání. A je logické jí v tomto případě seriálu dát, když máš kolem sebe spoustu lidí, kteří očividně našli sami pro sebe spousty důvodů ten seriál ocenit. Takhle já uvažuji také, když se mi nelíbí nějaký film, přečtu si reakce těch, kterým se naopak líbil, a zjišťuji si jejich důvody, jestli jen přeceňují brak z důvodu svých nízkých nároků, nebo jestli jsem to já, komu opravdové kvality filmu unikly. Což se samozřejmě stává. Jen si umět tu svou omylnost připustit.

Osobně si nejsem vědom žádného tlaku, že každý trekkie by měl mít rád veškerý Trek. Vůbec netuším, kde by se takové uvažování vzalo. Tak tomu ostatně přeci nikdy nebylo. Vždy tu byly preference, spory o to, co je lepší a co horší, dokonce i v rámci svého nejoblíbenějšího seriálu má jistě každý z nás epizody, které nemusí, a spousty výhrad k celé řadě dalších. Jestli je tu nějaký škodlivý fenomén, který občas vídám na reakcích fanoušků, tak je to černobílé vidění. Seriál je buďto dokonalý, nebo naprosto zpackaný. Buď na něm nenacházím vadu a nikdy bych si nedovolil říct proti němu slovo, nebo na něm nějakou vadu naleznu a s tím vezme za své ochota přiznat mu cokoliv k dobru.

Jako je to tady. Ve filmu uvidíme na kratičký zlomek sekundy betonovou zeď, tudíž je celá scéna komplet příšerná, tudíž je celý film a vše v něm komplet příšerný, tudíž je celý moderní Star Trek od roku 2009 po současnost příšerný, protože jakmile se mi tam nelíbí ta jedna věc, tak je prostě konec všemu. Úplně se vytratilo uvažování na způsob "líbilo se mi to, ale s těmi a těmi výhradami", nebo "nelíbilo se mi to, ale uznávám, že to a to se jim podařilo". To pak je samozřejmě diskuze marná, protože diskuze nutně předpokládá ochotu ke kompromisu.

Odpovědět
 Polux
Poluxne 24. ledna 2021

K původnímu tématu bych podotkl, že cgi se ve "starém dobrém ST" začíná objevovat už od pozdějších sezón DS9 a Voyageru a filmů s TNG posádkou, takže to určitě není záležitost až Abramsových filmů nebo dokonce seriálové obrody z posledních let. A trochu nerozumím tezi, jak několik informací ze zákulisí konkrétní série souvisí s kvalitou/oblibou (nebo s čím vlastně?) jedné éry ve srovnání s jinou. Pokud měl příspěvek poukázat na to, že kdysi se ST tvořil "tak nějak víc poctivě", tak si nejsem jist, zda zrovna zákulisní informace z produkce nějaké série jsou tou pravou volbou, na čem tuto myšlenku ilustrovat. Když podobné zákulisní informace jsou nevyhnutelně součástí jakékoliv produkce jakéhokoliv díla v jakékoliv éře. Samozřejmě se dobou může proměňovat charakter věcí, kterým tvůrci při produkci čelí, ale žádnou souvislost s výslednou podobou díla tam alespoň já nevidím.

K druhému myšlenkovému proudu zde v komentářích bych jen zmínil, že nevidím důvod, proč bych musel dávat šanci nějakému dílu, když z určitého důvodu k němu mám výhrady (a klidně může jít jen o důvod "pocitový" a bude mít pro mně relevanci) jen proto, že patří do nějakého většího celku, ve kterém jsou díla, u kterých to mám opačně a jiná skupina lidí na dané dílo pohlíží jinak a neměl bych o tom, proč si to myslím, napsat kdekoliv na internetu. Zajisté se asi každému stalo, že na některé dílo postupem času změnil názor, ať už jen mírně nebo zcela radikálně (a to nejen směrem nelíbí > líbí, ale i opačně a nejen v rámci celku, ale i dílčích prvků díla), ale než/pokud vůbec se tak stane, tak je pro něj jeho názor stejně relevantní před tím, jako potom a pokud má tu potřebu, ať o tom kdekoliv na internetu píše (třeba já si jeho názorový přerod rád přečtu). Aneb pokud k názorovému přerodu dojde přirozeně, tak samozřejmě ok, pokud programově z nějakého vyššího ideálu (překonání vlastního nefér zaujatého postoje, jak jsem se zde dočetl) s cílem nalezení asi nějaké skutečné pravdy/kvality nebo čeho vlastně, tak jsem rád, že já takové pohnutky nemám.

A ke zmíněnému Nimoyovi jen krátká poznámka - byl to herec, který si chtěl na sklonku života ještě jednou zahrát svou životní roli, ať už pro sebe nebo pro fanoušky, popř. obé a dost pochybuji, že jeho úvaha, zda roli u Abramse vzít nebo ne se zakládala na tom, zda souhlasí s Abramsovým pojetím rebootu/restartu či ne, ale spíše na tom, zda se mu líbil scénář jako takový/jeho role/jeho dialogy/chtěl pracovat s Abramsem atd. Jeho přítomnost ve filmu dokazuje pouze to, že roli vzal, rozhodně to automaticky neimplikuje, že s Abramsovým pojetím filmu jako celku souhlasil (byť samozřejmě mohl) viz. Hamillův postoj k TLJ. Z Abramsova pohledu Nimoye angažoval jen proto, aby potěšil fanoušky a ujistil je, že je to pořád ten "starej dobrej ST". Stejně jako to později udělal s Fordem, Fisher a Hamillem u SW.

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerne 24. ledna 2021

Odpověď pro: omi

Tak já bych hlavně svůj vztah k TNG nepopsal frází, že se mi "nelíbí", to jako nee. Tak tomu bylo dříve, v dobách kdy prvně běžela v TV, já hejtil Galaxy a tak... Teď a celkově v dobách co jsem aktivní trekkie bych TNG popsal jako že je "nejhorší z nejlepších", resp. více méně se mi líbí, ale ze všech Treků co znám a které jsem viděl se mi líbí ze všech "nejméně" v rámci jinak celkové spokojenosti. Jako že při sledování TNG se zatím, bohužel, nedostavilo žádné takové vyloženě nadšení, jako jsem to měl u jiných, starších i novějších Treků... Možná je to tím, že ty první sezóny jsou opravdu slabé, nicméně že by se mi celkově u TNG stávalo, že se moje trekkie srdíčko tetelí blahem z toho, jak je to celé super a fajn, epizoda zkončí a já se neskutečně těším na další novou... To zatím úplně nee, resp. ne u většiny epizod. Jako že koukl jsem na epizodu, bylo to fajn, klidně jsem udělil i max. hodnocení, ale že bych se měl podobně jako u PIC či DIS vrhnout na další a další epizody (kdyby byly k mání), tak to ne, no... Nevím, možná ve mě stále ještě musí k tomu nadšení něco dozrát, a nebo je fakt možné, že v souladu s tím co zmiňoval Eodeon to tak s TNG prostě budu mít už napořád, i to je možné a já to zcela nevylučuji, ale abych se tím zase vrátil k jádru toho na co jsi omi narážel - TNG pro mě rozhodně není a jistě ani nebude něco, co se mi nelíbí. Líbí se mi, jen ne tolik co třeba jiné Treky :))

Odpovědět
kapitán flotily Prometeus
Prometeusne 24. ledna 2021

Odpověď pro: Jakkob Killer

A môžem sa opýtať, že ktorý Star Trek si videl ako úplne prvý?

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerupraveno ne 24. ledna 2021

Odpověď pro: Prometeus

Jako ten úplně první ST, který jsem kdy viděl, byl TMP film když mi bylo cca 8 let.. :) A to byla láska na první pohled, jakkoli jsem byl v té době zcela oddán SWčkům. Pak bylo takové dlouhé období, kdy jsem tu a tam v TV potkal nějaký další ST film, ale u těch bylo asi přijetí velmi vlažné, protože zatímco na tu první projekci TMP si pamatuji velmi dobře, tak na ty ostatní si nepamatuji vůbec. Pak přišla TNG v TV a to bylo jak jsem už psal - takřka instantní neobliba díky tomu, jak moc to oproti tomu TMP bylo jiné. No a podobně s DS9 i VOY. Můj větší zájem o Trek pak přišel s vysíláním TOSky, kterou jsem v TV sledoval a ta se mi líbila opravdu hodně moc, ale pořád jsem byl v té době ještě SWčkař, takže to byl spíše takový okrajový zájem a obliba, ale pořád to bylo moc fajn. No a pak mě SWčka (dávno před tím, než to Lucas prodal a natočila se nová trilogie) nějakým způsobem bavit i zajímat přestala, já měl takové pochmurné období, kdy jsem potřeboval myslet na něco jiného než na všední starosti a problémy a tak mi cestu skřížily JJ Treky, tedy přesněji Into Darkness a právě tady ten Trekkies asi nejvíce neoblíbený ST film ve mě zažehnul doslova ten ten trekkie plamen obřího zájmu o celý ten svět a já začal postupně zkoukávat jak ty ST filmy, tak i seriály, lognul jsem se sem na trekkies a už to jelo.. :))

Odpovědět
admirál flotily omi
omiupraveno ne 24. ledna 2021

Odpověď pro: Eodeon

Já si pořád říkám, proč se v té komunikaci tak míjíme. Skoro jsem tě podezříval, že to pořádně ani nečteš a pak jsem si vzpomněl na tu tvou tezi, že člověk nepíše, co si myslí, ale klame. No jak jsem ti říkal, takhle se komunikovat nedá.

Odpovědět
admirál flotily omi
omine 24. ledna 2021

Odpověď pro: Jakkob Killer

Byl to šok, zanevřel jsi na to, nevzbudilo to v tobě zájem a byla to takřka instantní neobliba... ale neřekl bys, že se ti nelíbí. No, dobrá. :)

Odpovědět
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killerne 24. ledna 2021

Odpověď pro: omi

Tak ten šok (a vše ostatní zmiňované) to byl tehdy v té době, když jsem TNG viděl prvně v TV, čož bylo už ani nevím jak moc let zpátky. Ten stav, který jsem posléze popsal výše, čili že mi TNG přijde "nejhorší z nejlepších" a že bych svůj pohled rozhodně nedefinoval tak, že se mi Nová Generace "nelíbí" je aktuální teď a tady :)

Odpovědět
kapitán flotily Prometeus
Prometeusupraveno ne 24. ledna 2021

Odpověď pro: Jakkob Killer

U mňa bola prvá TNG, tvoja najmenej obľúbená, potom DS9, ale len tri série, pozerané hala bala, a nakoniec Voyager. Ale TOS som si ako ty, strašne užíval. Tak isto aj Enterprise. Pamätám sa že do roku 2011 som mal zhliadnuté všetky seriály. Ale som nesmierne rád za nové série, lebo pozerať dookola staršie série by ma moc nebavilo. Discovery to istí! Asi som čudák, že to tak zbožňujem :D

Odpovědět
kapitán flotily Eodeon
Eodeonpo 25. ledna 2021

Odpověď pro: omi

Teď mi není jasné, na co přesně v celé té komunikaci narážíš, a navíc si nejsem jistý, že je tobě jasné, jak jsem to tehdy myslel s tím, že někdy je radno zkrátka nevěřit tomu, co ti druhý říká. Měl jsem na mysli hlavně milosrdné lži a falešné komplimenty. Jako například když ti někdo pod článkem nechá komentář, jak skvěle jsi to napsal, a přitom je z kontextu jasné, že se ti snaží jen vlichotit a nemyslí to ani trochu vážně. Na to už jsem si dávno vypěstoval čuch. A stejně tak je rozdíl, když někdo napíše "respektuji tvůj názor" a myslí to přesně tak, jak to píše, a oproti tomu když někdo jiný stejná slova použije čistě jen jako zdvořilostní obrat, podobně jako když se tě ptá "jak se máš", aniž by ho to vlastně jakkoliv zajímalo. Někdy jsou prostě slova prázdná a je třeba si na to dát pozor. A nemyslím, že je to případ kohokoliv v tomto vláknu komentářů.

Odpovědět
admirál flotily omi
omipo 25. ledna 2021

Odpověď pro: Eodeon

Vážně si nemyslím, že bych na tvou adresu napsal nějakou milosrdnou lež nebo falešný kompliment. Přesto jsme se už několikrát takhle zasekli, a nakonec jsme došli k tomu, žes mi nevěřil, že opravdu myslím, co píšu. A byl to fakt frustrující pocit a mám ho teď znovu. Asi jsou to nějaké jednostranné asociace, protože mám pocit, že se tu už pěkně dlouho točíme v kruhu a bavíme se jak blbej s hluchym navzdory tomu, že podle mě vidíme spoustu věcí dost podobně. Nebo možná nemám ty zkušenosti z bojišť diskuzních fór a nepochopil jsem smysl "hry".

Odpovědět
podporučík David
Davidčt 28. ledna 2021

Možná ještě trochu dovysvětlení, k mému postoji k tomuto zákulisnímu popisu natáčení...
- Zvuk otevíraných a zavíraných dveří, je ve Star Treku sám o sobě hercem.

- Změny Worfových čelních hřebenů (pokud mu tu masku opravdu někdo ukradnul) jsem si vůbec nevšimnul. Zato jsem si všiml naprosto cizího druhu, který má tu drzost nazývat se klingony, a to hned 2x. Poprvé myslím v tom druhém z nových filmů a podruhé v Discovery.

- Vím pramálo o vztahu Gena Roddenberryho k natáčení, ale pokud je pravda že si oblíbil Frakese, nemůžu smlčet, že Frakes sehrál v mém vnímání Star Treku nezanedbatelnou roli, a Vzpouru kterou režíroval, považuji za vůbec nejlepší Star Trek fil všech dob.

Odpovědět

Hodnotit a komentovat mohou pouze přihlášení čtenáři