TAS - zapomenutý Star Trek...

st 29. května 2013      autor: quark      přečteno: 4269x      komentáře: 12

posádka Enterprise v Star Trek: The Animated SeriesV roce 1973 si hoši z Paramountu vzpomněli na Star Trek a nadělili fanouškům nový serál, aby od nich konečně měli klid. Byl to seriál z prostředí původní posádky a přinesl nová dobrodružství Kirkovy party. Oproti hranému seriálu měl ale dva zásadní rozdíly. Každá epizoda trvala 22 minut a seriál byl kreslený. Ale já s ním neměl vůbec žádný problém, bavil mě stejně jako ostatní seriály. Tak si ho pojďme rozebrat...

Seriál psai ti nejoceňovanější autoři sci-fi a do svých rolí se vrátili Shatner, Nimoy i ti všichni ostatní. V seriálu neuvidíme akorát Waltera Koeniga jako Chekova, zato se seznámíme s novými členy posádky - M'Ress, kočkoidním humanoidem (druhem Caitian, pozn. redakce), a Arexem, třírukým navigátorem z Edosu. Uvidíme i některé postavy vedlejší, třeba Harryho Mudda, Roberta Aprila nebo Cyrana Jonese.

Tento Star Trek nebyl dosud uznán za oficiální a to i díky Genu Roddenberrymu. A to mi vadí - tento animovaný seriál by si jistě status "oficiální Star Trek" zasloužil a jistě mu i náleží. Příběhy jsou zajímavé, je tu spoustu spojitostí s TOSkou a ze seriálu se převzalo i Kirkovo prostřední jméno Tiberius. Tak v čem je problém? A proč seriál vyvolává u fanoušků rozporuplné pocity a někteří ho nechtějí ani vidět? Proč se na TASku tak zapomnělo? Nikdo mu nikdy nevěnoval velkou pozornost, TV Nova ho kdysi vysílala o víkendu ráno uprostřed dětských animáků a tak ho ani nikdo nesledoval. Získal sice ocenění, ale to bylo za "Nejlepší seriál pro děti". Není to zrovna špatné, ale přece jenom trochu mimo mísu.

Poručík M'RessEnterprise from Star Trek: The Animated SeriesAle tento seriál je Star Trek a opravdu to jsou cesty vesmírné lodi Enterprise a opravdu vůbec ne špatné. Jak už jsem psal na začátku, je tu Harry Mudd, Tribblové a dokonce i Strážce věčnosti. Jedna epizoda také navazuje na epizodu Dovolená z první řady. Nahlédneme do Spockova dětství a poznáme i další známé jméno - komodora Roberta Aprila, prvního kapitána Enterprise. Některé by možná mohla odradit kresba - ano, ta sice v některých epizodách neuvěřitelně drásá oči, ale jinak je velmi povedená a Enterprise vypadá téměř jako "živá". I dabing je v rámci kresleného seriálu obstojný a hlavně Valerie Zawadská jako Uhura opět exceluje.

Andorian Thelin nahradil Spocka v TAS epizodě YesteryearNa CSFD.czStar Trek: The Animated Series pouhopouhých 59%, což sice není nejhorší, ale pořád je to málo. Co třeba takových 65%?. To by se vyjímalo lépe. Tento seriál má "krutý" osud a už by se s tím mělo něco dělat. Krok první: Uznat ho jako šestý, oficiální seriál. Krok dva: Vysílat ho na COOLu třeba místo Simpsonových (zdravím) a věnovat mu větší pozornost. S těmi nejzaritějšími trekkies to asi bude těžší, ale noví fanoušci by na tom mohli začít svou pouť budoucností. Na závěr vám dám tip na epizody a k tomu si dovolím malou poznámku - v mém osobním hodnocení epizod jsem shledal 10 epizod na 5 bodů z 5. Přece jenom jsem to hodnotil jinak než hraný Star Trek, Tady se mi jednalo o zvědavost, zábavu a podle toho, jak se stihla rozjet zápletka. 22 minut přece jen není moc. Teď tedy ty nejzajímavější (nikoliv nejlepší) epizody...

1x01 - Další trable s tribbly
Tribblové se tentokrát nemnoží, zato ale rostou do výšky.

1x03 - Co se nestalo
Spock se vydává pomocí Strážce Věčnosti zpátky do minulosti, aby zabránil své smrti, uvidíme Sareka a Amandu.

1x08 - Elixír lásky
Harry Mudd má další úžasný vynález.

1x02 - Nesmrtelný Vulkánec
Enterprise je na planetě, kterou obývají inteligentní rostliny.

1x12 - Džihád
Dobrodružná výprava za vcácnou relikvií.

2x04 - Vtipálek
Posádka čelí kanadským žertíkům od neznámého tvůrce.

Star Trek: The Animated SeriesStar Trek: The Animated SeriesVýčet samozřejmě není úplný :D. No a za mě má tento povedený animovaný seriál, který vás určitě nejednou pobaví, a někdy i velmi mile zaujme 75%.

kadet quark
autor: quark
vydáno: st 29. května 2013
přečteno: 4269x
komentáře: 12
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Retro: Co se nestalo (Yesteryear)  -  čt 8. května 2014
Úchvatný koncept nové animované série  -  pá 26. července 2013
Nové detaily o nerealizovaném animovaném Star Trek seriálu  -  út 4. května 2010
Má být kreslený Trek oficiálně uznán?  -  st 25. července 2007
Lou Scheimer zavzpomínal na Animovanou sérii  -  pá 22. června 2007
Vzpomínky na animovaný Star Trek  -  pá 11. května 2007
Star Trek (1973)  -  pá 3. března 2006

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG