Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Romány podle klasického Star Treku IV: Nepřízně osudu

út 22. září 2015      autor: Eodeon      přečteno: 2203x      délka: 8 min      komentáře: 0

obálka románu The Shocks of AdversityKlasickému seriálu Star Trek z šedesátých let hrozilo předčasné zrušení na konci každé sezóny. Dvakrát bylo nebezpečí úspěšně odvráceno, z toho jednou díky dopisové kampani samotných fanoušků, ale ve třetím případě již spadla klec. O dvě z pěti slibovaných sezón a o desítky epizod byli diváci ochuzeni. Do dnešního dne se mnohých fanoušků zmocňují nostalgické představy o tom, na jaké všechny úžasné výpravy se mohla hvězdná loď Enterprise vydat, kdyby její seriálová mise bývala pokračovala podle plánu. Téměř každá epizoda Původního seriálu vešla do dějin jako kult. Řádově miliony, ne-li dokonce desítky milionů lidí z celého světa znají tyto příběhy téměř nazpaměť. O kolik dalších úchvatných příběhů však byli připraveni, to se již nikdo z nich nedozví.

Ani po téměř půl století později a po vzniku čtyř dalších hraných seriálů se někteří nedokáží zbavit onoho pocitu neúplnosti. Snažil se ho umírnit Animovaný seriál ze sedmdesátých let, málem ho rozptýlil nikdy nezrealizovaný seriál Star Trek: Phase II a jisté zadostiučinění přišlo až s šesticí celovečerních filmů, o novodobém rebootu raději ani nemluvě. Nikdy to však nebylo to pravé, věrné pokračování originálu. Teprve od nedávné doby mají fanoušci možnost konečně uspokojit své tužby po autentickém pokračování Původního seriálu natáčením vlastních, vysoce kvalitních epizod přesně v duchu nedostižné předlohy. V rámci seriálů Star Trek: Phase II/New Voyages a Star Trek Continues vznikla již celá řada skvostných epizod.

V předešlých desetiletích však fanoušci podobnými možnostmi nedisponovali. Není divu, že se Star Trek tolik rozmohl na poli jiných médií. Do literárního prostředí jej pomohli adaptovat opět sami fanoušci vytvořením vlastní fanzinové kultury. Nejvíce fan fiction bylo napsáno právě na motivy Původního seriálu. Rovněž v oblasti startrekových komiksů dodnes převažují příběhy Kirkovy posádky a v hojném množství je produkuje i současný majitel licence, nakladatelství IDW. Nikoho jistě nepřekvapí, že se žádný seriál nedočkal ani většího množství oficiálních románových pokračování. Lze se však podivovat tomu, že nové licencované romány se na pultech knihkupectví objevují ve velkých počtech dodnes. I přes masovou oblibu Nové generace, Deep Space 9 a ostatních aktuálnějších seriálů, které zanechaly své fanoušky lačné po dalších příbězích, neztratil ani Původní seriál své věrné čtenáře. Jeho potenciál se jeví nevyčerpatelný.

Když se tvůrci pozdější Nové generace loučili se svým výtvorem a vymýšleli titul pro závěrečnou dvojepizodu seriálu, ponechali známé úsloví „všechno dobré jednou skončí“ nedořečené. Ztotožňuji se s jejich „vzpurným“ postojem. Ne všechno dobré musí a mělo by skončit. Například průzkum vesmíru, jehož „hranic“ nelze dohlédnout, nemá konce; nemá ho ani objevování – řečeno slovy bytosti Q - „nepoznaných možností existence“ a i pátrání po podstatě lidskosti či naše snahy o sebezdokonalování ještě čeká dlouhá cesta. Ani Star Trek, který o tom všem a mnohém dalším pojednává, by proto neměl dospět ke konci. Je to přímo nemyslitelné. Knižní pokračování Nové generace, Deep Space 9 a Voyageru přímo navázala tam, kde hrdiny zanechaly seriály a filmy, a statečná posádka kapitána Archera se vrátila do akce během války s Romulany a následného Vzestupu Federace (Rise of the Federation). Jen Původní seriál se stále i po tolika letech jeví ošizený a s ním i jeho fanoušci. Ale to je jen zdání. I Kirkova pětiletá mise má svá vynikající pokračování. Jedno z nich se rozprostírá na stránkách Nepřízní osudu

William Leisner: The Shocks of Adversity (Nepřízně osudu)

Coby autor nadprůměrného románu Méně dokonalá unie (A Less Perfect Union) vydaného v rámci antologie Prizmatem věčnosti (Infinity’s Prism) si William Leisner získal mou důvěru již o několik let dříve. Série knih Myriad Universes, kam zmíněný román spadá, má totiž jako celek průměrné kvality nesmírně vysoké v porovnání s širším okruhem startrekové literatury. Méně dokonalá unie zkoumala možnosti paralelní reality, v níž xenofobní teroristická skupina Terra Prime z navazujících epizod Enterprise „Přízraky“ (Demons) a „Terra I“ (Terra Prime) dosáhla svého cíle. San Francisco bylo zničeno výstřelem z verteronového komplexu na Marsu. Země následkem toho zpřetrhala své svazky se spřátelenými mimozemskými kulturami, izolovala se a aliance světů kvadrantu alfa vznikla mnohem později a bez účasti lidí. Román tvůrčím způsobem kombinuje prvky z Původního seriálu i Enterprise a velmi zajímavě vyvíjí zcela novými směry životy řady mých nejoblíbenějších postav, jako jsou například T’Pol a Trip, jejichž mezidruhový svazek budí v xenofobní společnosti budoucnosti značnou nenávist okolí, a v neposlední řadě kapitán Christopher Pike z lodi Enterprise.

Oproti tomu Nepřízně osudu už nemohou být románem klasičtějším. Nebýt četných odkazů na daleko pozdější inkarnace Star Treku (Animovaný seriál, Enterprise, Voyager, Deep Space 9 i pilot Nové generace), z nichž jedny jsou evidentní, zatímco jiné velmi subtilní, jevila by se kniha jako typické vyprávění z doby první pětileté mise původní Enterprise pod velením Jamese Kirka. Neschází jí napětí, díky němuž jsem se od čtení málem nedovedl odtrhnout – nehledě na zanedbávané povinnosti – a kupodivu ani originální námět. To samo o sobě je div, vezmu-li v potaz, kolik dobrodružných příběhů na motivy výprav posádky vesmírné lodi již bylo pod záštitou značky Star Trek do dnešních dnů odvyprávěno. V takové situaci se opakování určitých vzorců nelze zcela vyhnout a originalitu proto nemohu s čistým svědomím uplatňovat jako významné kritérium. O to více překvapí a potěší, když čtenář narazí na román rozvíjející námět docela neotřelý.

Nepřízně osudu pouze „klamou tělem“, jelikož začínají téměř až stereotypní situací, kdy se Enterprise vydává za průzkumem podivuhodné vesmírné anomálie daleko za hranicemi Federace. V soustavě Nystrom se ale setkává nejen s neznámým vědeckým úkazem, ale i dvěma soupeřícími mimozemskými frakcemi. Zatímco se loď stává terčem útoku jedné z nich a její pohybové schopnosti jsou vážně ochromeny, druhá pomůže útok na Enterprise odrazit nasazením vlastní lodi. Tím však altruismus dobrodinců nekončí. Neboť opravy a cesta do doku na nejbližší hvězdné základně Federace by si vyžádaly měsíce času, nabídne posádka cizí lodi hrdinům možnost spojit zdroje a výkon obou lodí a eskortovat Enterprise do plně vybaveného opravného doku patřícího jim, Goegům. Po důkladném zvážení kapitán Kirk nabídku pomoci váhavě přijímá a odevzdává svou loď i posádku do péče nových spojenců. Doména Goegů sdružující množství vzájemně spolupracujících světů mu až příliš připomíná Federaci a spřízněnou duši nachází i v osobě velitele goegské lodi, Laspase. Odmítá věřit intuici svého prvního důstojníka a vidět, že Federace se s Doménou Goegů možná ve více ohledech různí, než podobá. Ještě před příletem na souřadnice opravného doku je však Enterprise spolu s goegským plavidlem zavlečena hlouběji do konflitku mezi novými spojenci a jejich protivníky a Kirkovi začíná být zřejmé, že se spojil se špatnou stranou…

Naznačený příběh autor vypráví neobyčejně zručně a přirozeně, což má za následek velmi vysokou čtivost. Na počátku knihy nasazuje vyprávění velmi svižné tempo, které se posléze zvolní, aby dalo přednost přemýšlivému náhledu do problematiky odlišností a podobností mezi kulturami – nezbytná součást promyšlené hry mezi autorem a čtenářem předvídajícím následný vývoj děje. Jakkoliv se totiž děj může často díky pečlivě rozmístěným náznakům jevit jako snadno předvídatelný, není to tak úplně pravda, a co víc – na napínavosti to průběhu událostí nic neubírá a ani jeho gradace v závěrečných kapitolách neztrácí na účinku. Ne vše se podřizuje zmíněné „hře“. Meditace nad tématem „přátelství“ dodává románu tematickou sílu a schopnost inspirovat čtenáře k zamyšlení, jak se od správné „tosky“ dá očekávat. Velký podíl akce, kterou si někteří čtenáři novějších románů podle Původního seriálu zvykli považovat za normu (Zohýbaný svět, Tíže světů atd.), zde střídá nejen chytrá hra s čtenářovým předjímáním děje a s tím spojené líčení unikátní situace ve společnosti (či společnostech) Domény Goegů, ale v neposlední řadě i větší prostor pro postavy.

Spock: „Není lékařská pohotovost, doktore. Učinili jsme vědecký objev a mým úmyslem bylo pouze vyžádat si názor lékařského odborníka. … Nicméně spokojím se i s tím vaším.
Doktor McCoy nahlédl do skeneru na vědeckém stanovišti.
McCoy: „No páni, vypadá to jak obří medúza!
Spock: „Přesně takovou úroveň vhledu jsem od vás očekával, doktore.

Podle prvního dojmu spíše neživotné postavy získávají posléze dostatek příležitostí projevit své typické charakteristiky a William Leisner je všechny „trefil“ velmi přesně; ba co víc, zabydlel stránky románu mnoha dalšími, novými postavami, z nichž zdaleka ne všechny jsou tak ploché, jak bývá u epizodních postav častým jevem. Může se zdát pozoruhodné, že přiměřené množství prostoru bylo „alokováno“ všem hlavním hrdinům, od triády Kirk-Spock-McCoy po jejich často upozaďované kolegy Uhuru, Sulua, Chekova a Chapelovou, ačkoliv obvykleji pouze dva nebo tři hrdinové získávají v příběhu prominentní úlohu a s tím spojený větší význam. Nejčastěji se bude čtenář pohroužet do pochybami trápené mysli kapitána Kirka, nesoucího na bedrech tíži této nové a značně znepokojivé situace – mít loď pod kontrolou cizinců se ukazuje jako těžké břemeno samo o sobě, neřkuli po jejím zavlečení do interního konfliktu cizí mocnosti. Těžkosti kapitánovy mysli kompenzují humorné výměny mezi Spockem a McCoyem, které jsou v případě tohoto románu obzvláště šťavnaté. A malá trocha prostoru zbyla i na postavu praporčíka v červeném, který tentokrát atypicky… (vážný spoiler!) přežije až do konce. (10/10)


Podrobnosti o knize

Původní titul: The Shocks of Adversity
Autor románu: William Leisner
Autoři obálky: Alan Dingman (design) a Michael Stetson (art)
Nakladatelství: Pocket Books
Rok vydání: 2013
Počet stran: 324
Vazba: brožovaná
Vydání: první
Jazyk: angličtina
ISBN: 978-1-4767-2240-5

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: út 22. září 2015
přečteno: 2203x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG