RETRO: Straczynski chtěl dělat Star Trek seriál

út 16. února 2010      autor: little borg      přečteno: 3276x      komentáře: 8

J. Michael Straczynski Přesně před pěti lety vyšlo najevo, že J. Michael Straczynski - tvůrce seriálu Babylon 5 - měl velký zájem dělat další Star Trek seriál. CBS ale od zrušení Star Trek: Enterprise s dalším podobným projektem vyčkává, zřejmě až na případný úspěch druhého filmu v produkci J.J. Abramse. Otázkou je, jak by takový startrekový seriál pod vedením Straczynského vypadal. Přinesl by něco nového?

Star Trek má na kontě šest seriálů, zahrneme-li animovanou sérii. A co dílo, to originál, ať už jde o pojetí či zpracování.

Star Trek (1966) sází na příběhy a dosud neviděné role herců - Spock = jedinec se špičatýma ušima, Uhura - černošská důstojnice. Velkou roli v epizodách hraje filozofie, morálka. Seriál šokuje prvním polibkem černošky a bělocha na obrazovce...

Star Trek (1973) se pokusil vzkřísit původní posádku v čele s kapitánem Kirkem alespoň ve dvourozměrné podobě. Animace ale nebyla příliš povedená, zřejmě kvůli malému rozpočtu. I když i v těch několika málo epizodách najdeme velmi povedené příběhy.

Nová generace (1987) přináší novou Picardovu posádku, která se snaží co nejméně násilně převzít místo po Kirkovi a jeho bližních. Nové a lepší efekty, interiéry, charaktery, zápletky... A přes prvotní odpor skalních fanoušků popularita nakonec nezadržitelně roste. Picard se pak dostává na stříbrné plátno, ale to je jiná "pohádka".

Deep Space Nine (1993) je vůbec originálním startrekovým seriálem. Děj se neodehrává na hvězdné lodi Enterprise, ale na vesmírné stanici. Její posádku tvoří jedinci napříč různými druhy. A pokud projdeme seznamovacími epizodami prvních tří sezón, zbylé čtyři nabízejí více méně propojený příběh, ve kterém se snaží stanice Benjamina Siska bojovat proti invazi Dominionu.

Voyager (1995) je dalším překvapením, do role vůdce - kapitána se dostává žena - Kathryn Janeway. Opět neplujeme na palubě Enterprise ale v útrobách lodi U.S.S. Voyager a snažíme se najít cestu domů z dalekého Delta kvadrantu plného Kazonů, Borgů a dalších nepříliš láskyplných druhů. Větou "V té mlhovině je káva." naznačuje kapitán Janewayová, že vtip posádce nechybí. A ani vnady... že by po vzoru Muddových žen? Kdo ví?!

Enterprise (2001) je po rozpačitém konci Voyageru a stagnujících filmech dalším hřebíčkem do rakve zájmu fanoušků. Tvůrci se vrátili do doby před Jimem Kirkem, tedy před vůbec první seriál. Jenže zájem fanoušků opadá neopodstatněně, protože se jedná o dobu velmi zajímavou. Snad nejsem jediný, koho zajímalo, jaké byly počátky zkoumání vesmíru, položení základů Federace, spory s Romulany...

Zdroj: TrekWeb.com
nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: út 16. února 2010
přečteno: 3276x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG