Remasterované Star Wars vs. remasterovaný Star Trek

út 7. srpna 2012      autor: omi      přečteno: 4534x      komentáře: 21

Star Wars vs. Star TrekStar Wars i Star Trek se stali ikonami své doby, našli si své fanoušky, a své odpůrce. A nyní v době technologického rozvoje, miniaturiazce a neustále se zvyšujícího rozhlišení obrazu se oba dočkali i remasterování do vysokého rozlišení. Narazil jsem na zajímavý článek, který porovnává, jak se remasterování obou fenoménů do HD povedlo. Ne úplně po stránce technologické, ale spíše z pohledu obyčejného fanouška. Zkusme se tedy na toto porovnání zlehka podívat.

současná DVD kolekce původní Star Wars trilogieRemasterování prvních třech filmů Star Wars začalo v roce 1997 z originálních negativů. Později proběhlo digitální remasterování v roce 2004. V průběhu těchto úprav George Lucas kromě vylepšení trochu pozměnil některé scény, doplnil příběh o nepoužité scény a některé scény nechal vystřihnout. Při druhých úpravách byly původní filmy navíc upraveny tak, aby byly více provázány s filmy novými. Původní verze filmů byly staženy z oběhu, a přes naléhání fanoušků se původní scény objevily pouze částečně v bonusech.

Star Trek: The Original Series 1 na Blu-rayiRemasterování startrekových filmů probíhalo také na etapy a zatímco z DVD edic byli diváci nadšení, blu-ray reedice v HD kvalitě některé trochu zklamala. Více jste se mohli dozvědět v sérii článků o blu-ray edici startrekových filmů vydaných v roce 2009 a 2010.

Ovšem remasterování seriálů je úplně jiná liga. CBS začala v roce 2006 s remasterováním původního seriálu, a při převodu do vysokého rozlišení nechali znovu vytvořit všechny efekty pomocí CGI. Žádné scény nebyly vystřiženy, ani přidány, každý díl má stejnou stopáž. Pouze byly trikové záběry nahrazeny novým CGI, které se velmi podařilo. Některé efekty byly lehce vylepšeny, ale tvůrci důkladně dbali na zachování stylu efektů z 60. let. Fanoušci byli z této edice nadšeni.

Obal 1. sezóny Nové Generace na Blu-rayV letošním roce vyšla první sezóna dalšího remasterovaného seriálu - Nové Generace, která letos slaví 25. výročí. S remasterováním tohoto seriálu bylo ještě více práce, jelikož bylo nutné prohledat archivy, najít ztracené negativy, a projít spoustu produkčních poznámek. Remasterování obrazu do HD rozlišení se opět velmi vydařilo, byly použity nové efekty, opraveny drobné chybky a vyčištěn obraz.

Je možné, že za rozdíly v remastareování obou sci-fi fenoménů může časový odstup, je možné, že je to dílem a úsilím tvůrců, kteří na něm pracují. Každopádně můžeme být rádi, že k remasterování našich oblíbených filmů a seriálů dochází a doufat, že bude stejně kvalitně, jako nyní, i pokračovat.

PS: Jelikož Star Trek i Star Wars vlastním na DVD, vycházím při porovnání pouze z článku na movies.com.

Zdroj: movies.com
admirál omi
autor: omi
vydáno: út 7. srpna 2012
přečteno: 4534x
komentáře: 21
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG