Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Quark, známý i neznámý

út 28. ledna 2014      autor: Bedraz      přečteno: 3654x      délka: 4 min      komentáře: 2

QuarkKdo z trekkies by neznal proslulého ferengského majitele baru na Promenádě stanice Deep Space Nine? Fereng Quark se zasloužil o poznání ferengské kultury jako nikdo jiný – a přestože byl zapleten v bezpočtu více či méně legálních obchodů, prokázal se nakonec jako velmi věrný spojenec posádky DS9. To všechno mohli trekkies sledovat v mnoha příbězích. Co se však na televizní obrazovky, ba dokonce filmová plátna nedostalo? Pojďme se podívat do zákulisí.

Quark nebo kvark?

Ve scénáři k pilotnímu dílu DS9 bylo jméno Quark vybráno jako odkaz na dílo fyzika Murray Gell-Manna, který jím označil předpovídanou „teoretickou částici“. Gell-Mann si však jméno sám vypůjčil – a to z románu Jamese Joyce z roku 1939 s názvem Finnegans Wake z věty: „Three quarks for Muster Mark.“ (V češtině román nikdy jako celek nevyšel a je to nadmíru komplikované čtení i v angličtině, například slova jsou komolena tak, aby připomínala názvy řek, pozn. red.)

Quarkovy předlohy

Podle Michaela Pillera byla hlavní inspirací pro Quarka postava barmana ve filmu Dodge City z roku 1939 v podání Franka McHugha. Piller prohlásil, že „Quark byl pravděpodobně ta nejzábavnější a nejsnáze definovatelná postava, u které jsme přesně věděli, jakou roli bude hrát.“

Quark a OdoQuarkův vztah s Odem je pak poklona klasickému snímku Casablanca Michaela Curtize z roku 1942. Quark je v roli majitele marockého baru Ricka Blaina (ztvárněn Humphrey Bogartem) a Odo v pozici kapitána Louise Renaulta (ztvárněn Claude Rainsem). (V tomto baru se za druhé světové války měly scházet davy nejrůznějších uprchlíků, kteří se za pomoci cynického amerického majitele chtěli dostat pryč z nacistické Evropy – zákonitě se potom bar musel hemžit i formálními autoritami, špiony atd., pozn. red.)

V pilotním díle „Emissary“ (Vyslanec) se Armin Shimerman objevil s protetickým nosem navrženým pro Roma v podání Maxe Grodénchika, protože jeho vlastní nos ještě nebyl hotov. Se svým „vlastním“ nosem se objevil až v epizodě „A Man Alone“ (Osamělý muž).

Co žere Ferenga Quarka?

Postava Quarka se však navzdory jasné Pillerově definici během seriálu hodně změnila. V roce 1999, krátce před natáčením posledního dílu seriálu, o něm jeho představitel, herec Armin Shirmerman, prohlásil: „Začínal jako hodně chamtivá, zákeřná ferengská postava, po vzoru Ferengů z Nové generace. Ale jak se usadil na Deep Space Nine, v malé komunitě a mezi jinými kulturami, hlavně mezi lidmi a Bajorany, začal se těm kulturám přizpůsobovat a přijímat jejich způsoby. Jeho chování se stalo lidštějším, více empatickým a sympatičtějším – a to byl Quarkův růst během seriálu.“

O tři roky později herec dodává: „Jeden z největších omylů ohledně Quarka je, že po celou dobu podváděl lidi a obchodoval na černém trhu. To je pravda první dvě sezóny. Potom Quark hodně zdomácněl, ale ostatní postavy v seriálu, stejně jako diváci, dále věřili, že je podvodník. Já jsem si po čase uvědomil, že už vlastně nekrade. Ano, hodně se staral o sebe, ale nepodváděl – ovšem protože tak začínal, nebylo mu jeho předchozí jednání nikdy úplně odpuštěno. Přitom tohle jednání mu umožnilo přežít dva represivní režimy. Pod správou Federace a Bajoranů se však změnil a přejal nové principy. Během oněch sedmi let se stává součástí společnosti, ve které žije – a to nenápadně, jak se to může stát každému, kdo je obklopen novou společností."

Quark na Ba'ku i jinde

Quark na Ba´ku - vystřižená scénaNejen Worf si měl odskočit z Deep Space Nine do děje snímku Star Trek: Insurrection (Star Trek: Vzpoura). V závěru příběhu se na Ba'ku objevil Quark doprovázený dvěma Dabo dívkami s úmyslem založit tam lázně – samozřejmě k Picardově nelibosti. Ten poručí Worfovi vzít Quarka zpět s sebou na stanici – pro tentokrát k nelibosti klingonského důstojníka. Scéna byla natočena, ale bohužel vystřižena před premiérou filmu.

Přesto se Quark dostal i do dalších příběhů – konkrétně epizody TNG „Firstborn“ (Prvorozený) a VOY „Caretaker“ (Ochránce). Tím se Quark stal jednou ze čtyř postav, která se ukázala ve všech startrekových seriálech situovaných do 24. století.

Dalo by se z toho udělat nové pravidlo zisku: Quark je dobrý pro Star Trek!

PS: A co se stalo s Quarkem po událostech poslední epizody Deep Space Nine? Odpovědi skrývá knižní relaunch a shrnutí osudů našich hrdinů v něm bude následovat v některém dalším článku.


Nezapomeňte, že Armin Shimerman přijede v březnu do Prahy na CzechTREK 2014!

Zdroj: memory-alpha.org
kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: út 28. ledna 2014
přečteno: 3654x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG