Discovery z pohledu mého

po 26. února 2018      autor: Sural      přečteno: 1539x      délka: 5 min      komentáře: 16

Nejspíš si teď říkáte „Ježišmarjá, další článek o Discovery…“, ale v pohodě, já bych si říkal to stejné, kdyby se nejednalo o můj článek. Chtěl bych tu sesumírovat vývoj seriálu ze svého pohledu. Vše začíná před mnoha a mnoha měsíci, v nedaleké galaxii, kdy se poprvé dozvídám informaci o novém seriálu z našeho oblíbeného univerza. Ale moje reakce není nikterak překvapivá, z mého pohledu bylo zcela zřejmé, že se zas nějaký režisér opil, napsal někam na internet cosi nesrozumitelného o novém startrekovém seriálu a všichni se toho hned chytili. Zkrátka nic nebude. Když ale po několika měsících zprávy stále nemizely, začal jsem přemýšlet o tom, že to ten režisér napsal možná i za střízliva. Naděje se ale trošku probudila i v mé pesimistické mysli. Tato naděje vyhořela po zhlédnutí prvního traileru z Comic-Conu.

No ty bláho! Tak tohle nemá šanci jakkoliv uspět. Naděje na nový seriál je zase někde hodně hluboko. Zvlášť když se pak ještě vyrojily řeči o černoších, ženských kapitánech, o gayích a později i o „Klingonech“. No tak teď už to není ani hodně hluboko. Změna v mé hlavě nastala až při uveřejnění dalšího traileru, tentokrát i s pohledem na postavy a mnohem přívětivějším designem USS Discovery. Trailer vypadal dost solidně a já si říkal, že tohle možná přece jenom ještě může dopadnout dobře.

Kvalitní seriál?

Den D nastal. Moje dojmy nebyly nic extra. Nějak to tam všechno moc blikalo, kamera se moc rychle přesouvala, chodili tam divní tvorové mluvící klingonsky a létaly tam lodě ze Star Wars. Nakonec mi to zabralo asi pět epizod, než jsem si zvykl a dalších pět, než jsem zjistil, že ten seriál je celkem dost dobrý. V posledních epizodách jsem zažil pocit, který jsem předtím znal jen u dvou mých nejoblíbenějších seriálů, Game of Thrones a The Expanse. Pocit, kdy se strašně moc těším na další díl. Ve skutečnosti mi přijde, že Discovery je to, co Star Trek poslední dobou potřebuje strašně moc, a vysvětlím proč. Problém je, že Star Trek má malý příliv nových fanoušků, což je dáno především absencí nových skutečných filmů nebo seriálů (což souvisí právě s tím, že už má málo fanoušků). Ano, vznikají tady filmy z Abramsova vesmíru, ale ruku na srdce, není to tak úplně Star Trek. Ty filmy se mi fakt hodně líbí, v mnoha případech se na ně podívám raději než na nějakou klasiku, ale kdybych pustil Deep Space Nine člověku, kterému se líbil Beyond, ale nikdy neviděl klasiku, tak by dost možná umřel nudou. Naopak Discovery má ke klasice mnohem blíž a navíc má v sobě i dobrou dějovou linku plnou zvratů. Seriál prostě zasáhlo široké publikum, zaujme jak nováčky, tak dlouholeté fanoušky. Je tedy Discovery kvalitní seriál? Ano, je.

Vzhled lodí a Klingonů

koncept Enterprise pro "Planet of the Titans" Jak jsem už říkal, když jsem poprvé viděl design USS Discovery, moc se mi to nezamlouvalo. Je ale potřeba zmínit, že onen design vychází ze studijního modelu USS Enterprise, který se měl použít ve filmu Planet of the Titans (zdroj). Navíc, když se Discovery ukázala v seriálu v plné kráse, nevypadalo to tak strašně. Teď už jsem si na design zvykl a přijde mi i celkem pěkný. Co se mi ale fakt hodně nelíbí, je nesmyslná rotace trupu při užití sporového pohonu. Nejen, že by se Rotace trupové části při použití sporového pohonuchudáci členové posádky vlivem odstředivé síly rozmázli o nejbližší vnější stěnu, ale navíc ta rotace nemá žádné vysvětlení, nechápu, čemu to může pomoct. Ale co už, dneska je v módě dělat nelogické efekty. Co se týče jiných lodí, něco je v pohodě, něco už tolik ne. Taková třída Shepard nebo USS Shenzhou (třída Walker, která až podezřele připomíná třídu Ares z Axanaru) se mi líbí, naopak třída Engle mi tam nějak nesedí. Měl jsem trošku strach, jak to dopadne se vzhledem USS Enterprise, ale nebyl jsem naštěstí zklamán :-). Klingonským lodím asi nemám co vytknout, vypadají prostě jako klingonské lodě. Snad jenom Sarcophagus, neboli Loď mrtvých, má až přehnaně zvláštní design. Přesunu se ke Klingonům samotným, jelikož to je zajímavé téma a sám na ně nemám úplně ucelený názor. Na jednu stranu to zkrátka ruinuje krásné vysvětlení jejich TOSkového vzhledu ze seriálu Enterprise a nehorázně mě naštvalo vysvětlení tvůrců seriálu – to je v dnešní době strašně cool dělat exoticky vypadající emzáky (zdroj). Na druhou stranu se mi moc líbí, že Klingoni tam opravdu mluví klingonsky a jejich povaha je celkem dobře vystižena.

Zamyšlení na závěr

Před vydáním seriálu jsem četl hrozně moc názorů typu „Proč je kapitánem žena?“, „A proč je hlavní postavou poručík a ještě k tomu černoška?“ a „Tam budou gayové?". Gayové, Senequa Martin-Green (Burnham) ani Michelle Yeoh (Georgiou) mi absolutně v ničem nevadí a naopak jsem rád, že tam jsou. Myslím, že by si lidi měli uvědomit, že o tom Star Trek je a vždycky byl. Obzvlášť tento seriál se právě na rasovou a jinou odlišnost zaměřuje. Tolerance byla i myšlenka, kterou Roddenberry prosazoval a kterou plno fanoušků jeho díla postrádá. A teď nemluvím jen o postavách v seriálu, mluvím i o vzhledu Klingonů nebo lodí; všichni na všechno jenom nadávají.

Tak nenadávejme, buďme rádi na to, co máme, mohlo to být i mnohem horší, a hlavně nepropadejme panice a těšme se na příští sérii ;-)

kapitán Sural
autor: Sural
vydáno: po 26. února 2018
přečteno: 1539x
komentáře: 16
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG