Dnes! Dnes je ten den… Star Trek slaví 50 let

čt 8. září 2016      autor: Telemachus Rhade      přečteno: 3183x      délka: 4 min      komentáře: 2

50. výročí Star Treku8. září 1966 měli diváci ve Spojených státech první možnost spatřit na obrazovkách loď Enterprise (ti bohatší v barvách), kapitána Kirka, Spocka, Kostru a další členy posádky této krásné lodi neotřelých tvarů. Zajímavostí je, a toto trvá v podstatě dodnes se spoustou jiných seriálů, že za kanadskými diváky zaostali o dva dny. Tamní CTV odvysílala stejnou epizodu, tedy tu ve správném pořadí šestou – „The Man Trap“ (česky jako „Past na muže“) – již 6. zaří. Ale vzhledem k počtu obyvatel i zemi původu se za berné datum považuje právě to dnešní, tedy osmého. Na skutečný pilot seriálu „Where No Man Has Gone Before“ (Kam se dosud žádný člověk nevydal) si obecenstvo muselo počkat až do 22. téhož měsíce. Dnes můžeme jen těžko soudit, jak moc to bylo matoucí.

Slavný od začátku? Ale kdeže

Martin Luther Kink jr.Star Trek sice budil velkou pozornost, ale nikoli svou sledovaností, nýbrž tím, co zobrazoval – společnost bez rozdílu ras. Afroamerické komodory, admirály – ty všechny hodnostně nadřazené bělošským kapitánům a důstojníkům. Doktor Martin Luther King sice označoval Star Trek za výjimečný, a byl to jediný pořad, který směly jeho děti sledovat v televizi, představoval však pouze názor utlačované minority a majoritní většina dávala studiu hlasitě najevo svůj nesouhlas, který necelý rok po uvedení málem vyústil ve zrušení seriálu. Naštěstí pro nás se tak nestalo a vznikla druhá, po všech stránkách pokročilejší řada, jejíž osud ovšem v závěru vypadal podobně chmurně jako u řady první. Jenže dva roky stačily a fanoušci byli na světě. Jedním z největších pak byla Bjo Trimble. Dokázala zorganizovat obrovskou dopisovou kampaň, díky níž studio přistoupilo k natočení řady třetí. Do té doby šlo o bezprecedentní událost.
Více se dozvíte zde: Bjo Trimble: The Woman Who Saved Star Trek

Přesto však byl osud futuristického seriálu po třetím roce svého života zpečetěn. Slabou sledovanost už nedokázali obměkčit žádné dopisy, ani kampaně.

Zlatá sedmdesátá

Star Trek: Planet of Titans - koncept U.S.S. Enterprise

Neúspěšný seriál byl prodán kabelovým stanicím, kde díky svým častým reprízám v různých vysílacích časech konečně zaznamenal obrovský úspěch. Ten vedl k produkci animovaných příběhů, ale ty vzhledem ke svému formátu nedokázaly příliš zaujmout. Sledovanost původních tří řad ale stoupala, co tedy s tím? A tak se už v roce 1975 začaly rodit myšlenky na filmové zpracování seriálu. Coby nejreálnější možnost se jevil remake. Ano, už tehdy vznikly různé concept-arty a návrhy scénářů, z nichž nejslibnější nesl titul „Planeta Titánů“. Nebyl ale slibný natolik, aby se přešlo k vlastní produkci.

Když se podíváte na návrh lodi na obrázku, zjistíte, odkud že aktuálně čerpá chystaný seriál Star Trek: Discovery.

Hvězdné války

Enterprise ze Star Trek: Phase II

Star Wars George Lucase a studia 20th Century Fox v roce 1977 byli ale tou největší hybnou silou pro nový Star Trek. Jejich úspěch představoval živoucí klíčový element ve sledu dalších událostí. Paramount na základě úspěchu žánru okamžitě rozjel přípravy nového seriálu Star Trek: Fáze II. Tentokráte jsme se už málem dostali k samotné produkci. Málem. Neúspěch malého konkurenčního komornějšího seriálu s názvem Battlestar Galactica (ano, i ta má svojí TOSku) přiměl vedení Paramount Pictures přehodnotit své plány a definitivně byl odsouhlasen film. Star Trek: Film. Star Trek: Motion Picture.
Jednoduchý název dávající jasně tušit, že půjde o tentýž oblíbený Star Trek, který zobrazoval seriál, jen ve velkolepějším pojetí stříbrného plátna. Při započítání inflace je film z roku 1979 tím jasně nejúspěšnějším z celé desítky snímků klasického Star Treku.

Studiu i divákům však bylo jasné, že má-li se kapitán Kirk vrátit znovu, musí přijít změna.

Khaaaaaaaaann!

Osmdesátá léta nemohla hostit vizi těch šedesátých. Na těžký facelifingový úkol byl najat Nicholas Meyer, mladý režisér, za kterým stála jen jeho povedená režie filmu Time After Time. A to bylo ono. Tento geniální tah, za který je Paramount Pictures samo sobě vděčno asi dodnes, strhl tu obrovskou lavinu fanouškovské lásky a obdivu a mnozí říkají, že tomuto snímku se dodnes nic nevyrovnalo. Právě tehdejšímu vedení studia a všem dalším generacím producentů a režisérů, showrunnerů a všem ostatním, kteří o Star Trek pečovali s láskou a citem, vděčíme za další a další pokračování a reinkarnace našeho oblíbeného vesmíru.

Ne náhodou byl tento film o čtrnáct let později vybrán televizí Nova, aby jako první Star Trek v českých zemích vklouzl do podvědomí našinců a rozpoutal obdobné nadšení. Pravda, chvíli to trvalo, ale dnes jsme zemí, kde je Star Trek velice populární, a jednou z mála, kde stále vychází překlady rozmanitého portfolia dostupných knih.

Kapitáni Star Treku

UložitUložitUložitUložitUložitUložit

Zdroj: laser-books.cz
kadet Telemachus Rhade
autor: Telemachus Rhade
vydáno: čt 8. září 2016
přečteno: 3183x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017
Až přijde první kontakt  -  so 28. ledna 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG