Honba za nekonečným nebem

po 1. srpna 2016      autor: Eodeon      přečteno: 2434x      délka: 3 min      komentáře: 10

USS AlbatrossKdyž 20. května 2016 J.J. Abrams veřejně oznámil, že se spolu s režisérem Justinem Linem osobně zasadil o stažení žaloby proti Axanar Studios, zdálo se, že „bitva o Axanar“ skončila konečně vítězně. Právům fanoušků na vlastní přispění formou filmů a seriálů bylo v tom okamžiku učiněno zadost. Čeští fanoušci se navíc mohli po červnové premiéře vynikající epizody „Vládní rošády“ z fan seriálu Star Trek: Diplomacy dmout pýchou, že i český fan film může dosáhnout světové úrovně. Situace se prakticky blížila ideálu.

Od Abramsova oznámení však uplynulo několik měsíců a žaloba dle dostupných informací stažena stále nebyla. Namísto toho byl ze strany majitelů licence ke Star Treku vydán soubor oficiálních regulí, jimiž by se měli tvůrci fan filmů podle Star Treku od nynějška řídit. Zdánlivý ústupek fanouškům však většina dotčených (plným právem) chápe jako likvidační, zejména s ohledem na pravidlo výrazně omezující stopáž fan filmu (na méně než 15 minut), na pravidlo zakazující účast profesionálů s předchozí zkušeností s oficiálním Star Trekem, na pravidlo zakazující serializaci (ne více než dvě 15 minutové epizody v rámci jedné řady/produkce) a na pravidlo limitující crowdfunding na maximální částku 50 000 dolarů v rámci sbírky na jeden projekt.

Nejenže útok na nejslibnější fan projekt nijak nepolevil, ale ve vážném ohrožení se náhle ocitla veškerá filmová tvorba fanoušků. Pravidla pro regulaci fan filmů jsou v platnosti teprve měsíc a většina fan produkcí moudře vyčkává na další vývoj situace, ale změna okolností se už nyní začíná citelně projevovat. Nejzásadnější vývoj proběhl pravděpodobně u projektu Star Trek: New Voyages, který ukončil svou filmovou produkci a transformoval své studio na oficiální atrakci Star Trek: The Original Series Set Tour, nabízející návštěvníkům prohlídku do detailů rekonstruovaných kulis lodi Enterprise z Původního seriálu. S určitostí není známo, zda budou moci být dokončeny epizody New Voyages, které se v době vydání fanfilmových regulí nacházely v post-produkci, tj. „Soužení osudu“ (Torment of Destiny), „Chléb a krutost“ (Bread and Savagery) a „Origins: The Protracted Man“. V tuto chvíli zbývá jen doufat.

Na vydání oficiálních pravidel pro fan filmy bezprostředně reagoval také projekt Star Trek: Renegades, jehož pilotní film dopadl ostudně. Jelikož se nacházeli v pokročilém stádiu produkce sequelu s titulem „Requiem“, do něhož obsadili řadu dalších startrekových hvězd (Nichelle Nichols, Terry Farrell, Roberta Beltrana a další), rozhodli se tvůrci projektu fanfilmová pravidla obejít tím, že připravované pokračování „očistí“ od co největšího množství vazeb na Star Trek. Renegades tím byli reformováni na samostatný projekt s (víceméně) původním obsahem a pokračují v produkci bez obav ze soudních sporů a bez závazku dodržovat pravidlo nevykazovat z distribuce filmu žádný zisk.

I když se stránky fanoušků na sociálních sítích plní projevy nevole a odporu, majitelé licence ke Star Treku se nejspíše spoléhají, že jejich skandální snahu o zničení fan filmů „ƒpřehluší“ kanonáda novinek týkajících se filmu Star Trek: Do neznáma a seriálu Star Trek: Discovery. Bohužel, podle všeho je tomu opravdu tak. Konečný dopad pravidel na fanouškovskou kreativitu se teprve projeví postupem času. Drobnou útěchu však skýtají filmy jako například Honba za nekonečným nebem (Chasing The Infinite Sky) Alberta Martineze, která je působivou ukázkou, čeho všeho lze dosáhnout i v rámci úzkých mantinelů daných fanfilmovými regulemi. Krátký trikový film s prostým námětem o prvním letu hvězdné lodi s experimentálním pohonem USS Albatross nese nepopiratelné známky inspirace designem a kamerovým stylem filmů J.J. Abramse, ale zároveň nezapře ani odvahu experimentovat a kráčí v duchu tradice, podle níž má žánr science fiction atmosféru údivu nad nepoznaným a setkání s neznámem zprostředkovávat nejen skrze vyprávění, ale především skrze obraz.

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: po 1. srpna 2016
přečteno: 2434x
komentáře: 10
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG