Šaty dělají Liberated Borga aneb lov na uniformu

út 3. listopadu 2015      autor: Jan Darkrider      přečteno: 2254x      délka: 5 min      komentáře: 23

Kostým. Uniforma. Někteří z nás tak nějak touží po tom si nějakou obstarat. Do téhle fáze jsem se tedy přibližně před rokem dostala i já. Nejvíce mi padla do oka First Contact / DS9 uniforma, a tak jsem se jala zjišťovat, jak se k takové uniformě dostat. Předesílám, že se nepovažuju za cosplayera – spíše jsem roleplayer, který tvoří vlastní příběhy a postavy, v kooperaci s dalšími, podobně naladěnými lidmi (ale o tom možná někdy jindy) –  a tak jsem chtěla věrohodně ztvárnit svoji Star Trek Online postavičku, Liberated Borga, kapitána Jan Darkrider. V době, kdy jsem se dostala ke své první uniformě, jsem o kvalitě a vůbec detailech věděla zbla, tedy úplné houby. Šít taky neumím, takže mi nezbylo nic jiného než shánět jinde.


První pokus-omyl


Nakonec jsem se k první uniformě dostala přibližně v lednu tohoto roku přes zahraniční online obchod. Nutno říci, že ačkoliv výsledek byl akceptovatelný, rozhodně nesplnil moje očekávání a tak trochu mne zklamal. Nějak jsem to pustila z hlavy, tedy až do září tohoto roku, kdy jsem dostala zálusk na ušití jiné uniformy, přímo ze Star Trek Online.

A jelikož jsem chtěla tentokráte něco kvalitnějšího, už jsem nehodlala riskovat a našla si místní švadlenku. Jo jo, neťukejte si na čelo, já vím, že tohle jsem měla udělat už napoprvé. Jenže znáte to, chtěla jsem ušetřit a dopadlo to, jak to dopadlo. A ještě k tomu jsem si nepomohla, protože výsledná uniforma, kterou jsem si nechala ušít na míru a dle svých představ mne dokonce vyšla levněji než první rádoby pokus-fail.


Pokus druhý, chybami se člov… Borg učí


Původně jsem si chtěla onu ne zcela povedenou First Contact uniformu nechat pouze upravit, ale pak jsme došli k závěru, že je to více práce než si nechat ušít novou, takže jsem od švadlenky odcházela se dvěma kompletními objednávkami. A nová First Contact uniforma se mi dostala do rukou koncem října.

Vezmu to jen jedním slovem – Nelituju. :3

Nespornou a zřejmou výhodu toho, když si najdete švadlenku dostupnou ve své lokalitě – krom toho, že máte uniformu opravdu na míru, jak to vyhovuje vám – bylo to, že jsem dala paní švadlence tolik detailů, že si asi chudák musela už klepat na čelo. Ale tak… když už člověk bazíruje na detailech, tak je musí být schopný obstarat, že? Mohla jsem si vybrat látku, barvy, přímo na místě. Samozřejmě jsem si nechala poradit, protože jsem si naprosto jistá, že paní toho ví o šití více než já. A protože byla ochotná, tak to šlo tak nějak samo.

Paní dostala k dispozici návod od Bad Wolf Costuming, asi nejpodrobnější návod na DS9 / First Contact uniformu, který existuje, a hromadu obrázků k tomu navrch. Nejsem odborník, ale podle mého názoru DS9 / First Contact uniforma patří mezi jednu z nejtěžších uniform, co se týče věrohodného zreplikování a detailů.


A konečný výsledek?


Nebudu tady kecat a rovnou řeknu, že jsem nečekala, že by to paní švadlenka zvládla tak, jak to zvládla. Bylo mi jasné, že výsledek bude určitě lepší než původní, online objednaná uniforma, ale když se mi pak do rukou dostal výsledný výrobek od paní švadlenky, tak mi spadla čelist a jediné, na co jsem se zmohla, bylo „wow“.

Ano, na uniformě se najde pár mušek, co se týče detailů, ale upřímně, není to nic tak do oka bijícího jako v uniformě objednané online. Výsledek působí dojmem uniformy a ne kousku hadříku připomínající levný halloweenový kostým – tak nějak to zhodnotil můj drahý manžel, a myslím, že to vystihl naprosto přesně.


Obráááázky. Jůůůů!


A jelikož nic z toho, co jsem tu napsala, nenahradí nějakou tu obrazovou dokumentaci, tak přikládám. Bohužel nemám kvalitní fotoaparát, takže si myslím, že ať se snažím, jak se snažím, tak žádná z následujících fotografií nezachycuje výslednou uniformu adekvátně jejím kvalitám, ale pro základní představu by to mělo postačovat.

Záměrně jsem se snažila fotit za umělého světla (s bleskem i bez) a pak i jednu venku.


FCUniform1Plná velikost – ZDE

Uniforma vyfocena za umělého světla, s bleskem.


FCUniform2Plná velikost – ZDE

Detail uniformy, opět, umělé osvětlení a blesk.


FCUniform3Plná velikost – ZDE

Ještě jeden detail uniformy, za podobných světelných podmínek. Musím vyzdvihnout ten fakt, že prošívání je souměrné jak zepředu, tak zezadu. Hlavním důvodem pro tento obrázek je to, abych pochválila paní švadlenku za pozornost na detail.


FCUniform4Plná velikost – ZDE

Fotografie pořízena za denního světla, bez blesku, ve vnitřních prostorách. Je to máznuté, omlouvám se, ale dávám ji sem proto, že je na ní patrné to, že je ramenní část „vycpaná“, opět věrně napodobující originál.


FCUniform5Plná velikost – ZDE

Tentokráte s bleskem, za denního světla, opět ve vnitřních prostorách, ale takový více kompletní pohled na uniformu.


A na konec… pár (rádoby) promo fotek


FCUniform6Plná velikost – ZDE

Osobně se mi velice líbí fakt, že olemování působí jakoby lesklým dojmem s lehce odlišnou barvou od hlavní šedé části ramen. Protože to je doložené jako „featurka“ i u originálních First Contact uniforem za určitého osvětlení. 

Pro srovnání 


FCUniform7Plná velikost – ZDE

Captain Jan's got a gun, everyone is on the run…
Oops. Pardon.


FCUniform6Plná velikost – ZDE

Pokus o alespoň trošku kompletnější obrázek.


FCUniform8Plná velikost – ZDE

A nakonec jedna venkovní. Bohužel jediná, co mám, která nevyšla totálně rozmazaná. A tak jako u originální uniformy – dojem barev je jiný, v každém případě trošku slovo do pranice. Protože jiné světelné podmínky a všeobecně, kde foto pořídíte rovná se jiný dojem.


A výsledný osobní dojem…?


Osobně si myslím, že je uniforma velice věrná originálu. Možná bych lehce zúžila rukávy a prošívání na ramenou, tzn. ty svislé „čárky“. Původně mělo být dělané jakoby „naruby“, tzn. nit by nebyla tak patrná, ale když to srovnám s původní uniformou, kterou jsem obdržela po objednání online? Nesrovnatelné.

Rozhodně bych paní švadlenku doporučila, a to bez zaváhání. Ještě čekám na již zmíněnou uniformu ze Star Trek Online, která by měla být hotová co nevidět, a pokud si paní švadlenka udrží takto vysoce nastavenou laťku, tak se mám na co těšit.


Poděkování


Samozřejmě poděkování, nyní již jmenovitě, protože si myslím, že si to opravdu zaslouží.

Krejčovství NAVIKA – za velice zdařilou repliku uniformy. Osobně si myslím, že kvalita je úžasná.
Bad Wolf Costumes – za podrobný návod k zhotovení této uniformy, ten pak najdete zde.

kapitán flotily Jan Darkrider
autor: Jan Darkrider
vydáno: út 3. listopadu 2015
přečteno: 2254x
komentáře: 23
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Star Trek Bridge a 12 myslí na YouTube  -  út 21. července 2020
Řekni to hudbou  -  ne 7. června 2020
Squadron dnes spouští svou Indiegogo kampaň [VIDEO]  -  čt 20. února 2020
Podívejte se na Tajemnou Odyseu [VIDEO]  -  út 18. února 2020
Hvězdná loď hledá Patrony  -  ne 16. února 2020
Projekty FSFilm v roce 2020  -  út 28. ledna 2020
Nový teaser na Squadron A Star Trek Fan Production [VIDEO]  -  st 15. ledna 2020
Chuť Apokalypsy je online  -  st 25. prosince 2019
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě 2  -  so 23. listopadu 2019
Star Trek: Chybějící příběhy na Moravě  -  pá 25. října 2019
Chuť Apokalypsy a JK speciál v Ponrepu  -  čt 24. října 2019
omiho startrekové projekty  -  út 10. září 2019
Pořád naplno (a na můstku)  -  st 17. července 2019
Trailer na český fanfilm Tajemná Odysea [VIDEO]  -  po 3. června 2019
Vesmírná legie salutuje Hvězdné flotile  -  út 30. dubna 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG