Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Smršť novinek o Axanaru

pá 28. listopadu 2014      autor: Eodeon      přečteno: 3777x      délka: 8 min      komentáře: 5

plakát k Axanaru od Juana OrtizeNezávislý filmový projekt Star Trek: Axanar není třeba českým fanouškům znovu představovat. Od vydání posledního článku informujícího o očekávaném projektu však přibyla celá řada aktualit, které by čtenáře mohly zajímat. V tomto článku následuje výběr některých z nich. Mimořádně potěšujícím zjištěním je zejména skutečnost, že kickstarterová sbírka na financování filmu dosáhla na svém konci částky přes 638 tisíc dolarů, tedy (bez mála) sumy pokrývající celý rozpočet dle původních odhadů (ačkoliv tvůrci jistě výrazně navýší své ambice úměrně této nebývalé podpoře ze strany fanoušků). Lví podíl na tomto bezprecedentním úspěchu má George Takei. Představitel Sulua využil svého značného vlivu a dva dny před jejím koncem sdílel kampaň na Facebooku. Zajistil tím fan projektu pozornost svých více než osmi milionů fanoušků. Prudké vzedmutí finančních darů bylo logickým důsledkem.

Úspěch první kampaně znamená, že s největší pravděpodobností nebude následovat žádná další. Neznamená však, že fanoušci už nebudou moci film nijak podpořit a získat odměny v podobě například DVD a Blu-ray disků s filmem, triček, plakátů apod. Sponzorovat film lze i zpětně přes oficiální webové stránky. Fakt, že příspěvky se dají posílat bez časového omezení například i přes PayPal (donate@startrekaxanar.com) napovídá, že vybraná hodnota pravděpodobně již v tuto chvíli výrazně přesahuje plánovaný rozpočet. Na podporu Axanaru putuje i určité procento z částky vybrané na podporu vydání třetího dílu knižní trilogie These Are The Voyages, nejpodrobnější a nejpřesnější publikace mapující vznik všech tří sezón Původního seriálu. Sbírka se nyní blíží svému konci a téměř dvojnásobně již přesáhla vytyčenou hranici dvaceti tisíc dolarů.

Bourání jazykových bariér a nové hvězdy na obzoru

O enormním zájmu fanoušků svědčí rovněž nedávné překonání hranice čtyř set tisíc zhlédnutí na YouTube v případě krátkého filmu Předehra k Axanaru. Povědomí o fan filmech se kvůli omezeným možnostem propagace šíří napříč fandomem obvykle velmi pomalu. Axanar si však svou základnu následovníků buduje relativně rychlým tempem. Jak vidno z množství titulkových překladů k Předehře k Axanaru, zájem o připravovaný film se tvůrcům zdařilo zasít v mnoha končinách světa. Nadšení z anglickojazyčných fanfilmových pokračování Star Treku běžně vede k titulkovým překladům do (brazilské) portugalštiny a vzácné nejsou ani překlady do němčiny, francouzštiny, španělštiny nebo třeba češtiny. Pokud se však ochotní a jazykově vybavení dobrovolníci najdou i ve Skandinávii, Japonsku či Indonésii, dostává se nám tím jen dalšího z dlouhé řady důkazů výjimečnosti Axanaru ve srovnání s jinými filmovými projekty fanoušků.

Neméně potěšující zpráva informuje o rozšíření hvězdného obsazení projektu o Garretta Wanga. Oblíbený představitel praporčíka Harryho Kima z hvězdné lodi Voyager se v Axanaru chopí role klingonského komandéra – jednoho z velitelů zbrusu nových křižníků třídy D-7. Poté, co spolupráci na projektu odřekl Michael Hogan z Battlestar Galactiky, původně obsazený do role legendárního Roberta Aprila, představuje zapojení jiného slavného jména slibný rozjezd pre-produkce. Aktuálně probíhají jednání s dalšími slavnými herci, jejichž jména ale tvůrci filmu prozřetelně tají, dokud nebude spolupráce jistá. Pouze tím ale přiživují představivost fanoušků. Vzhledem k tomu, že jedním z nejfrekventovanějších mimozemských druhů v Axanaru mají být Andoriani, nabízí se například jméno Jeffreyho Combse, který by se ve fan filmu mohl vrátit jako Shran, nicméně (zatím?) to je pouze zbožné přání.

Produkční tým ovšem s jistotou posílí Adam Howard, kterému byl svěřen tvůrčí dohled nad zvláštními efekty. Howard se podílel na efektech pro desítky epizod Nové generace a Deep Space 9. Mimo Star Trek mezi jeho zásluhy patří například dohled nad triky k filmům jako Armageddon (1998), X-Men Origins: Wolverine (2009), Sociální síť (2010) či k dokumentárnímu seriálu Kosmos – časoprostorová odysea (2014). Spolupracoval s řadou předních trikových společností včetně bezkonkurenčních Industrial Light & Magic. Byla to ale právě jeho práce na startrekových seriálech, co mu (spolu s dalšími kolegy z trikového oddělení) vyneslo několik prestižních cen Emmy. S Howardovým vedením a talentem Tobiase Richtera, jehož erudici jsem v krátkosti sumarizoval již v prvním článku o projektu, se rozplývají jakékoliv obavy o kvalitu vizuálních efektů v Axanaru.

Tím však výčet významných posil nekončí. Tvůrce Axanaru a představitel Gartha z Izaru Alec Peters „fandí“ kromě startrekových seriálů také Babylonu 5. Shodou okolností se během propagace Axanaru na conech setkal s mužem, kterého chová v hluboké úctě – s vedoucím výpravy Babylonu 5 Johnem Iacovellim. Stálo to sice neskromnou dávku zdvořilého přemlouvání, ale nakonec se Petersovi podařilo Iacovelliho pro svůj projekt nadchnout. Ve třináctém oficiálním podcastu na trek.fm se Iacovelli přiznává, že není obecně velkým fanouškem sci-fi, ale šikovně odvyprávěná Předehra k Axanaru na něj udělala dojem a rozhodl se přijmout nabídku na projektu spolupracovat. Podíl práce odborníka s Iacovelliho zkušenostmi, jeho schopnost vyvolat i s minimem kulis velkolepý dojem, je další zárukou kvality chystaného filmu.

Problematika licenčních práv

Ti, kdo dění okolo fan filmu sledují bedlivěji, si mohli povšimnout, že z jeho titulu zmizel „Star Trek“. O chystaném filmu se odnedávna hovoří pouze jako o Axanaru a důvod je prostý – minimalizovat podíl duševního vlastnictví CBS na projektu. Jak známo, současní majitelé licence ke Star Treku nevycházejí fan filmařům plně vstříc, na rozdíl například od společnosti Lucasfilm, která vznik fan filmů podle Star Wars vždy podporovala. CBS oproti tomu ustavila řadu omezení, kterými se fanoušci během tvorby, propagace a distribuce svých inspirovaných filmů musí pod hrozbou přísných právních postihů řídit. Některá pravidla jsou samozřejmá. Tvůrci z filmů nesmí vykazovat žádný zisk, ať už přímo či zprostředkovaně, a peníze mohou od fanoušků přijímat pouze coby sponzorské dary. Nemají tedy dovoleno ani prodávat žádný merchandising, který by obsahoval duševní vlastnictví CBS, jako například nápis „Star Trek“, vyobrazení lodi Enterprise či insignii Hvězdné flotily. Jiná nařízení se jeví spíše jako zbytečné obstrukce. Například nápis „Star Trek“ v logu fan projektu nesmí být větší než podtitul s vlastním názvem projektu. Nicméně i toho se Star Trek: Axanar vždy uctivě držel.

Ne všichni tvůrci fan filmů však projevují vlastníkům licence a jejich přáním stejnou úctu. Netransparentní kickstarterové sbírky, vybírání poplatků za promítání fan filmů podle Star Treku v kinech a další podobné neetické praktiky mohou vést ke zpřísnění postoje zástupců CBS vůči fan filmům a v nejhorším případě k jejich úplnému zákazu. Ohrožují tak vznik jakéhokoliv budoucího fanouškovského projektu. Tvůrci Axanaru od počátku usilovali poučit se z chyb svých méně osvícených předchůdců a naopak stavěli na dobrých vztazích, které si etablované fan produkce jako například New Voyages / Phase II za dlouhá léta svého působení se zástupci CBS vybudovaly. Axanar se vždy svým fanouškům snažil poskytovat co nejpřesnější kalkulace rozpočtů pro své projekty, udržoval je co nejvíce informované o každé změně a každém novém vývoji a i duševního vlastnictví CBS využíval jen v co nejmenší míře. Vyjma několika postav a designů některých lodí a snad i pár uniforem zapojuje projekt především vlastní původní návrhy, vlastní nové postavy a nové lodě. Minimálně prozkoumané období fikčního světa, v němž se příběhy Axanaru odehrávají, je takové originalitě naštěstí vstřícné.

Má-li se však projekt i nadále rozvíjet a růst, je třeba dbát na udržení co nejlepších vztahů se CBS. Menší projekty fanoušků televiznímu gigantovi nestojí za pozornost, ale jakmile se fan produkce dočká tak velkého ohlasu jako například již zmíněná Phase II, dostane se ihned pod přísný dohled a v sázce se ocitá více než přežití jediného projektu. Axanar lze bez nadsázky označit za mediálně nejvíce exponovaný fanfilmový projekt současnosti a v neposlední řadě za (dosud) nejdražší nezávislý film podle Star Treku. Je logické domýšlet, že se tím Axanar posunul do centra pozornosti nejen fanoušků, ale i CBS, a měl by učinit opatření jako prevenci jakéhokoliv případného konfliktu zájmů. Přesně proto se Star Trek: Axanar čerstvě přerodil v „pouhý“ Axanar.

Merchandising z planety Axanar

S autorskými právy volně souvisí již lehce nakousnutá otázka merchandisingu. Sbírka na financování filmu nabídla fanouškům pestrou škálu odměn, mezi které patřily samozřejmé nášivky, plakáty, podepsané fotografie zúčastněných herců, trička, vázané kopie scénáře s autogramy scenáristů nebo uniformy různých velikostí použité při natáčení. Fanoušci Star Treku se však počítají mezi jedny z nejvášnivějších sběratelů a mají velké potřeby. Stejně jako jsou samotné fan filmy „svépomocí“ fanoušků, v případě Axanaru platí totéž částečně i pro merchandising. Pod vlivem svého nadšení z krátkého filmu a pod tíhou očekávání jeho celovečerního následovníka tak sami fanoušci tvoří pro potěchu kolegů z fandomu hodnotná díla: například veliký model hvězdné lodi Ares s vnitřním nasvícením vzniká v dílně Michaela Patona a jiný zručný fanoušek se pochlubil dokonce zručně vyvedenou kovovou bustou klingonského válečného pána Kharna. Uvažuje se už i o oficiální bundě s insigniemi Axanru a na limitované edici modelů lodí z filmu již pilně pracují 3D tiskárny.

Osobně však za nejcennější sběratelské předměty považuji knihy. Dávno již tomu, kdy byl ohlášen plán sepsat oficiální knihu o filmu podrobně mapující jeho vznik. Nově byla anoncována také novelizace filmu, která bude adaptovat příběh filmu do literární formy. „Zakázku“ na její sepsání získal Aaron Dembski-Bowden, kterého Peters popisuje jako „vycházející hvězdu SF literatury“. Dembski-Bowdena budou znát především čtenáři románů ze sérií Warhammer 40,000 a Horus Heresy. Vedle novelizace filmu ovšem vznikne i antologie povídek, z nichž každá bude věnována konkrétní postavě a každé dá vzniknout jiný autor (podobně jako je tomu například u sbírky No Limits ze série Star Trek: New Frontier). Nejzábavnější perličku jsem si ovšem nechal na konec. Axanar si své fanoušky získal i mezi soukromými výrobci kávy z Illinois, kteří se rozhodli pojmenovat celou sérii svých produktů v duchu chystaného filmu. Fanoušci tak budou moci brzy okusit chuť „raktajina rodu Kharnova“, „izarijské zlaté kávy“ či „andorijského ledového blendu“.

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: pá 28. listopadu 2014
přečteno: 3777x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG