Recenze Star Trek: Video Game (z pohledu trekkieho)

čt 2. května 2013      autor: Jim Kirk      přečteno: 3752x      komentáře: 8

PS3Všemi očekávána hra Star Trek Video Game vstoupila na pulty prodejců 26. dubna a to hned na tři platformy – PlayStation 3, Xbox a PC. Recenzovanou hru jsem hrál na PS3 a rád bych se s Vámi podělil o zážitky z hraní a shrnul hru jako takovou, ovšem z pohledu trekkieho. V případě, že chcete klasickou herní recenzi, navštivte nějaký z herních webů, tady ale pozor, možná Vám hru znechutí dřív než si ji zahrajete. To se doufám u mé recenze nestane.

Příběh

Příběh hry se odehrává po událostech prvního Abramsova filmu, kdy kapitán Kirk velí USS Enterprise a tak nějak si teprve zvyká na svou novou úlohu. Enterprise zachytí volání o pomoc z Vulkánské stanici Helios 1, kde došlo za nejasných okolností k prouše hlavního štítu. Kapitán Kirk se svým druhem panem Spockem se hned vydává na pomoc.

Na stanici se nachází zařízení zvané Helios, které Vulkánci používali k transformaci svého nového domova „Nového Vulkánu“. Co Gorn nechtěl, zařízení otevřelo subprostorový fenomén a do naší Galaxie proudí hory Gornů různých podob.

mustekV průběhu celého příběhu se podíváte na místa jako je Nový Vulkán, Vesmírná stanice Flotily, planeta a loď Gornů i do mysli Gorna (ano dojde i na Vulkánské spojení myslí) a v neposlední řadě samozřejmě i na samotnou Enterprise a to hned několikrát. Dokonalý je ovšem závěr hry, který nekončí jak bychom předpokládali „To Boldly Go..“, ba naopak, Kirk informuje že ho Admirál Pike poslal na planetu Nimburu. Hra je tedy přímým prequelem filmu Into Darkness.

Enterprise

Enterprise a její „vnitřnosti“ jsou provedeny naprosto fantasticky a je vidět že na celý projekt dohlížel Abramsův tým. Můstek působí naprosto realisticky i včetně „Lense Flares“ a bude Vám připadat, že se na lodi opravdu nacházíte. Můžete v krátkosti popovídat se všemi ústředními postavami, které dabovaly samotní herci (Kirk, Spock, McCoy, Scotty, Uhura, Chekov i Sulu). A pozor dojde i na Scottyho kamaráda Keensera.

Můžete se těšit na všechny stěžejní interiéry Enterprise (Můstek, Ošetřovna, Strojovna, ubikace důstojníků a samozřejmě i nepostradatelný výměník vody). Exteriéry Enterprise působí až filmovým dojmem a v některých scénách budete mít pocit že se nejedná o hru, ale samotný film. Je faktem, že část hry kde za Enterprise střílíte phasery a torpédy je hodně podivná, ale pro Trekkieho je to fajn.

Hratelnost

cocopStar Trek Video Game je hrou z pohledu třetí osoby. Kamera tedy následuje ústřední postavu. Na začátku hry si můžete zvolit zda budete hrát za Kirka, nebo za Spocka. Každý z nich ve hře funguje trochu jinak, nejpodstatnější rozdíl je asi to, že Spock může nepřítele omráčit svým nervovým stiskem. Samotná hra je verze co-op, to znamená že hrajete ve dvou, jednu postavu ovládáte vy a druhou počítač. Výhodou je že se můžete domluvit s kamarádem, který se do Vaší hry připojí on-line a může tak ovládat druhou postavu.

Hratelnost je velmi obstojná a hra Vás bude bavit velmi dlohou. Mě trvalo hru přejít i s hledáním objektů cca 14 hodin, což je na moderní hry celkem dlouho.

Fenomenální Soundtarck

Ano fenomenální, to je slovo které hudbu ke hře definuje. O soundtrack se postaral i autor hudby filmu Star Trek Michael Giacchino. Uslyšíte jak filmové motivy Abramsova filmu, tak i klasické motivy originální série. Soundtrack je natolik dobrý, že si nezadá s filmovým soundtrackem a budete ho chtít slyšet i mimo hru.

Co se Trekkiemu bude líbit a pobaví

vsHra je velmi zábavná už díky tomu že se můžeme podívat na oblíbená místa které známe z filmu. V průběhu hraní také můžete skenovat trikordérem všemožné poschovávané předměty (deníky členů posádek, ostatky Gornů, zbraně, konzole atd.). Nejvíce asi pobaví a zaujmou deníky posádek, které příjemně dotváří celý příběh a nejsou vůbec od tématu. Například Sulu vypráví o tom jak je Kirk mladý kapitán a jak mu nikdo moc nevěřil, ale že neustále dokazuje že na to má.

Výborná zábava je snad v každé scéně kde je Kostra. Jeho hlášky scénáristé vyšperkovali k dokonalosti a výborně integrovali do příběhu a jednotlivých scén. Určitě se Vám také bude líbit možnost upgradovat si schopnosti a zbraně. K tomu potřebujete skill points které získáte za úspěšné splnění misí a za naskenování nových předmětů.

Tvůrci byli opravdu věrni předloze a proto stanice, uniformy, zbraně i předměty působí velmi věrohodně.

Co se Trekkiemu ani nikomu jinému líbit nebude

Těch věcí není moc, ale nějaké ve hře určitě jsou. Neskutečně nudné je hackování konzolí, vpodstatě jsou zde jen dva druhy hackování a když je již děláte po stopadesáté začnou silně nudit. Ještě že to Spock může udělat za Vás, ale bude Vás to stát cenné skill point.

Další slabší součástí hry jsou nepřátelé. I když je Gornů celá řáda, po chvíli v nich neuvidíte rozdíl a budete je midlit hlava nehlava. V některých chvílích hra působí nedotaženě, to když se Vám podaří projít druhou postavou, nebo když Gorn stojí vedlé Vás, je zaseklý a nic nedělá. Zasekne se občas i druhá postava a vy na ni musíte čekat. Smrt pádem ze srázu je také hodně divná, padáte, pak se zastavíte, vypne se váš silový štít a pak teprve spadnete.

Pár postřehů

entMenu je provedené opravdu dobře a bude se Vám líbit jen na něj koukat. V upgradech zařízení začněte nejprve trikordérem – aby Vám zobrazoval všechny věci k oskenování. To Vám hodně pomůže v dalších misích a nestrávíte tolik času hledáním.

Další zásadní věcí na upgrade je phaser, jelikož Vám bude pořád docházet munice do pušky. Zásadní je aby se Vám phaser nepřehříval tak rychle, dával opakované výstřely při jednom stisknutí tlačítka a také aby mód omráčení zlikvidoval nepřítele na jeden výstřel.

Správný Starfleeťák se vyhýbá souboji jak je to jen možné. Ehm, to doporučují tipy ve hře a někdy Vás nutí části misí projít v módu stealth – tedy bez vyrušení nepřítele. Ale na to použiji Kirkovu hlášku ze hry: „Where’s the fun in that?“

Resume

Star Trek Video Game určitě stojí za to a každý Trekkie by ji měl poctivě dohrát a mít ve své sbírce. Zabaví vás na několik hodin a taková možnost opravdu si prohlédnout novou Enterprise se Vám v abramsově novém filmu určitě nenaskytne.

A ještě jedna věc – těště se na Space-Jump, s tím se setkáte hned několikrát, a je to celkem zábavné. A nezapomeňte si jako Kirk na můstku sednout do kapitánského křesla, čeká Vás Kirkova hláška a můžete si jen tak sedět a kochat se světem okolo.

Zdroj: Jim Kirk, Internet
kadet Jim Kirk
autor: Jim Kirk
vydáno: čt 2. května 2013
přečteno: 3752x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG