Kapitán Kirk volá na orbitu [VIDEO]

pá 8. února 2013      autor: omi      přečteno: 2873x      komentáře: 0

William ShatnerPamatujete na články z letošního ledna, v kterých jsme informovali, že William Shatner komunikuje s astronautem Chrisem Hadfieldem na orbitě Země přes sociální síť Twitter? Rozhovor se stal natolik populárním, že se NASA rozhodla zprostředkovat telefonický rozhovor těchto dvou. Během téměř patnácti minut spolu rozebírali budoucnost amerického vesmírného programu.

Shanter se dotázal, zda Amerika neztratila svou cestu do vesmíru, když se astronauté musí na vesmírnou stanici dostávat ruskými raketami. Hadfield odpověděl, že se jedná pouze o přechodné období. Podobná nastala již dříve při ukončení předchozích vesmírných programů. Naštěstí ale nyní díky spolupráci mohou dál létat do vesmíru.

Shatner se zeptal proč podstupovat tak obrovské riziko při cestách do vesmíru. Hadfield odpověděl, že jsou důležité věci, pro které se vyplatí riskovat. Zrovna Shatner byl astronautům inspirací k cestám do vesmíru. A je pouze otázkou času, než se vypravíme ještě dál.

Další otázku Shatner směřoval na pohled na Zemi. Vnímá ji Hadfield spíše jako inženýr, nebo jako člověk. Oboje, zatímco pohled na Zemi z vesmíru jej jako člověka naplňuje, jako inženýr přemýšlí o tom, jakými prostředky jsme se jako lidé dokázali do vesmíru dostat.

Na otázku jak se vyrovnává se strachem Hadfield odpověděl, že stejně jako Shatner znal svoje repliky, když hrál, tak se Chris vždy učil, aby věděl, co dělat. Musel se naučit rusky a ovládat všechny přístroje, protože i když se vlastně raketa řídí automaticky, musí být vždy připraven převzít řízení. Dobrá příprava a opakování snižují strach z toho, co přijde. Létání do vesmíru je samozřejmě riskantní a nebezpečné, ale na Zemi je mnoho daleko nebezpečnějších zaměstání.

Chris bude na orbitě 6 měsíců, není to dlouhá doba? Samozřejmě je, ovšem stejně jako si před 47 lety lidé představovali, že mohou pomocí malého zařízení mluvit s někým na orbitě (komunikátory ve Star Treku), můžeme to nyní dělat v realitě. Je to jako dlouhá služební cesta, ale Chris může být se svými blízkými v kontaktu skoro denně. Jeho několikaletý trénink před cestou do vesmíru ho zavál do všech koutů světa, ale díky technologiím není pocit odtržení od blízký tak velký.

Po té se spolu již museli rozloučit a Chris pokračoval v odpovídání na dotazy z Kanadské vesmírné agentury.

Zdroj: trektoday.com
admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: pá 8. února 2013
přečteno: 2873x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG