Čas milovat, čas nenávidět

čt 13. října 2011      autor: omi      přečteno: 3215x      komentáře: 7

Čas milovat Čas nenávidět Další chybějící kousky skládanky zapadají na svá místa. Dostáváme se za polovinu této knižní řady a tak se objevují události, z kterých přímo vychází poslední film Nové Generace - Star Trek: Nemesis. Přestože by se tyto knihy daly označit za klasicky startrekové příběhy, kdy hlavní postavy čelí krizi na více frontách, zároveň se musí rozhodnout o budoucnosti svých životů a kariér. A rozhodnutí to určitě nejsou jednoduchá.

Tato knižní série vyplňuje příběhovou linii mezi filmy Star Trek: Vzpoura a Star Trek: Nemesis. Příběhy na sebe navazují, jsou však rozděleny do jednotlivých "misí", které jsou popsány vždy ve dvojici knih. Souhrnný článek můžete nalézt zde - Čas na... Novou Generaci

V recenzi knih se snažím neprozrazovat příliš velké detaily. V podstatě se držím svým způsobem anotací, které jsou uvedeny na zadní straně knih. Tudíž by neměly být prozrazeny nějaké velké spoilery.

Čas milovat

Planeta Delta Sigma IV je obdobou planety míru, na které dokázala před stoletím část populace dvou na smrt znepřátelených planet založit kolonie a naučit se žít v míru. Bohužel díky plynu vyskytujícímu se na planetě se začaly životy kolonistů zkracovat. Hvězdná flotila byla požádána o pomoc s touto situací. Bylo vybráno několik kolonistů obou druhů, kteří byli rok zkoumáni v izolaci na Lékařském oddělení Hvězdné flotily. S lékem a kolonisty se na planetu vrátil jeden z nejlepších taktiků Hvězdné flotily - Kyle Riker.

Při oslavě na počest vynalezení léku však dojde k vraždě mezi zkoumanými kolonisty a viník uteče z místa činu pronásledován Kylem Rikerem. Oba nejsou k nalezení. Zároveň po celé planetě začíná šířit neuvěřitelná vlna násilností. Enterprise je požádána o pomoc s ohledem na pokrevní spřízněnost prvního důstojníka se zmizelým taktikem. Když se loď dostane na orbitu, Will Riker se osobně vydává na pátrání po svém ztraceném otci.

Nastává závod s časem. Kapitán Picard s poradkyní Troi se snaží pomoci vůdcům planety obnovit pořádek. Christine Vale se se svými bezpečnostními týmy pokouší zastavit ty nejhorší davové nepokoje. Doktorka Crusherová se snaží najít příčinu problému této epidemie násilí a její případnou vazbu na léčbu vynalezenou Hvězdnou flotilou. To vše musí stihnout dříve, než násilí dosáhne kritické hodnoty na 70% populace planety, protože pak už se nepodaří obnovit původní stav.

Čas nenávidět

Geordi LaForge si musí poradit s opravami lodi v okrajové oblasti Federace, kde není Hvězdná Flotila schopna zajistit dostatečnou podporu zásobování náhradními díly. Bohužel Enterprise utrpí takové poškození, že se bez potřebných náhradních dílů nebude schopna vrátit na základnu k opravám. Jak Geordi s Datem brzy zjistí, tak v takovéto situaci nejsou sami. Musí tedy přijít s řešením, které jim umožní získat potřebné díly jak pro svou loď, tak i pro ostatní.

Mezitím dole na planetě nedochází k zlepšení. Čas utíká a všichni jsou unavení z neustálého napětí. Bezpečnostní týmy se transportují z místa na místo a nemají dostatek času na odpočinek. Navíc jim začínají chybět lidé. Kapitán Picard si také nemůže dovolit pořádně odpočinout a navíc se rada planety rozdělila na dvě skupiny podle druhů. Doktorka Crusherová pracuje na možném léku, zároveň však musí pomáhat s ošetřováním obětí nepokojů na planetě. Lékařského personálu se také nedostává. Blíží se kritická hranice rozšíření násilí a navíc se ztratil i komandér Will Riker.

Rozuzlení samozřejmě neprozradím. Některé závěry si můžete sami vyvodit z toho, jak příběh pokračuje ve filmu. Jelikož však toto autoři věděli, dokázali se poprat s příběhem tak šikovně, že není úplně důležité, že se problémy nějak vyřeší, ale spíše jakým způsobem se vyřeší a jaký následek toto řešení má. Zajímavá je například odpověď na otázku: Proč sakra představoval nový lék populaci jeden z nejlepších taktiků flotily - Kyle Riker? A odpověď rozhodně není tak jednoduchá, jak by se ze začátku zdálo.

Tato dvojice knih je velmi zajímavá a dále rozvíjí linii vývoje hlavních postav na pozadí aktuální krize, které musí čelit. Nejde tak vlastně příliš o události, které probíhají, i když jsou mnohdy velice zajímavé. Důležitější je jakým způsobem tyto události ovlivňují naše oblíbené hrdiny, působí na jejich rozhodnutí a formují jejich vzájemné vztahy. Je to vlastně vysvětlení toho proč jsme se ve filmu Star Trek: Nemesis dočkali svatby a rozdělení posádky Nové Generace.

Jak jsme se mohli dozvědět v nedávném článku Star Trek knihy v Česku, tak v současném edičním plánu Laser-books se s touto sérií knih nepočítá. Po dokončení rozpracovaných trilogií by měla přijít na řadu série TNG Relaunch, která navazuje na poslední film Nové Generace Star Trek: Nemesis. Čtenářům by neměly chybět souvislosti, jelikož vycházejí převážně z filmu. Přesto lze předpokládat, že v navazujících knihách se některé odkazy na knihy předcházející objeví, jak je u autorů velmi oblíbeným zvykem. Proto bych doporučil anglicky zdatným čtenářům sérii A time to zkusit přečíst. Ostatní nezoufejte, pokud na vydání TNG Relaunch česky dojde, pokusím se hlavní události této předcházející série odhalit v nějakém samostatném článku.

Mezitím neváhejte a běžte se podívat do nejbližšího knihkupectví, jestli již mají skladem nově vydanou knihu Star Trek: Voyager - Teorie Strun: Fúze. A pokud ji v knihkupectví nenajdete, můžete si ji objednat přímo ze stránek nakladatelství Laser-books.

A Time to Love A Time to Love
Autor: Robert Greenberger
Počet stran: 288
Vydáno: 25. května 2004 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743462858
ISBN-13: 978-0743462853

A Time to Hate A Time to Hate
Autor: Robert Greenberger
Počet stran: 304
Vydáno: 29. června 2004 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743462890
ISBN-13: 978-0743462891

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: čt 13. října 2011
přečteno: 3215x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG