Čas zasít, Čas sklízet

út 9. srpna 2011      autor: omi      přečteno: 2575x      komentáře: 4

Čas zasít Čas sklízet Kapitán Picard se dostal přímo doprostřed složité situace a aby si jiní zachovali tvář, je na jeho bedra svalena veškerá odpovědnost za nepodařenou akci. Nyní je potřeba jej a jeho posádku dostat na chvíli do pozadí a proto jsou vysláni na rutinní průzkumnou misi do nazmapované části galaxie. Jenže jak moc dobře víme, Enterprise nezná žádné druhořadé mise. Pokračujeme v recenzích na knižní řadu "A Time to..." z prostředí seriálu Star Trek: Nová generace.

Tato knižní série vyplňuje příběhovou linii mezi filmy Star Trek: Vzpoura a Star Trek: Nemesis. Příběhy na sebe navazují, jsou však rozděleny do jednotlivých "misí", které jsou popsány vždy ve dvojici knih. Souhrnný článek můžete nalézt zde - Čas na... Novou Generaci

V recenzi knih se snažím neprozrazovat příliš velké detaily. V podstatě se držím svým způsobem anotací, které jsou uvedeny na zadní straně knih. Tudíž by neměly být prozrazeny nějaké velké spoilery.

Čas zasít

Hvězdná flotila zjistí, že Vulkánci zachytili sondu od civilizace na pokraji zániku, která žádá pomoc. Přestože tuto zprávu vidí admirál Forest jako ideální příležitost pro průzkumnou misi první pozemské lodě s warp 5 pohonem, poloha této planety je velice vzdálená a proto ji vulkánský vyslanec Soval admirálovi vymluví.

Když o dvě století pozdějí Hvězdná flotila objeví druhou takovou sondu, je to ideální příležitost vyslat Enterprise a její posádku na rutinní misi, aby se po její poslední misi mohly uklidnit vztahy uvnitř Federace. Nakonec zpráva je dvě století stará, civilizace již pravděpodobně zanikla a samotná cesta zabere Enterprise několik měsíců. Co by se mohlo stát? Enterprise však v systému, kam je vyslána, objeví známky života. Zánik planety přežila kolonie v asteroidovém pásu, která po dvě století přežívá jak jen to jde.

Čas sklízet

Kolonisté, které Enterprise objevila, však mají vyšší ambice, než pouze přežívat. Dokázali vybudovat velkou základnu spojením několika větších asteroidů. Zároveň začali teraformaci blízké planety, která by jim měla být novým domovem. To však bude trvat několik generací. Kolonie v asteroidovém pásu se však pomalu začíná rozpadat a jsou zde i další zvláštní okolnosti. Kolonisté například po určité době na palubě Enterprise začínají kolabovat a musí se vrátit do kolonie. Posádka Enterprise se snaží pomoci jak může, ovšem není jasné, jestli bude moci udělat více, než jen zachraňovat kolonisty ze selhávajících těžebních základen. Své zájmy tu však hájí ještě někdo jiný a tradičně nic není tak jednoduché, jak se ze začátku zdá.

Knihy jsou psané velice zajímavě. Autor do děje zapojil některé nové postavy, které ovšem dokázal zajímavě zapojit do děje a čtenáři tak krásně přiblížit jejich charakter a jejich motivy. Některé kapitoly knihy jsou psány jako zápisky z deníku vůdce kolonistů. Čtenář tak zajímavým způsobem získává informace o životě a objevech kolonistů před příletem Enterprise. Aby byly knihy čitelné i samostatně, je část každé knihy věnována rekapitulaci. Všechny reference na události z předcházejících knih, nebo návaznosti na seriál, či film jsou tedy čtenáři přiblíženy, nebo vysvětleny.

Díky přímé návaznosti knih na filmy existuje šance, že by mohly být někdy v budoucnu přeloženy i do češtiny, jelikož se jedná o opravdu kvalitní knihy a čtenáři by neměli problém pochopit souvislosti. Jestli se tak však stane ukáže pouze čas.

A Time to Sow A Time to Sow
Autoři: Dayton Ward, Kevin Dilmore
Počet stran: 336
Vydáno: 30. března 2004 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743482999
ISBN-13: 978-0743482998

A Time to Harvest A Time to Harvest
Autoři: Dayton Ward, Kevin Dilmore
Počet stran: 352
Vydáno: 27. dubna 2004 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743482980
ISBN-13: 978-0743482981

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: út 9. srpna 2011
přečteno: 2575x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG