Čas narodit se, Čas zemřít

so 23. července 2011      autor: omi      přečteno: 2963x      komentáře: 1

Čas narodit se Čas zemřít Máte nakoukané všechny seriály, viděli jste již několikrát všechny filmy a říkáte si, že by bylo fajn zase vidět nějaký nový startrekový seriál? No to nám v nejbližší době asi nehrozí, a už vůbec ne z našich oblíbených původních Star Treků, ale je tady ta druhá nejlepší možnost! Knižní řada "A Time to..." z prostředí seriálu Star Trek: Nová generace. Pojďte se se mnou odvážně začíst tam, kam se samotný seriál ani film nevydal.

Tato knižní série vyplňuje příběhovou linii mezi filmy Star Trek: Vzpoura a Star Trek: Nemesis. Příběhy na sebe navazují, jsou však rozděleny do jednotlivých "misí", které jsou popsány vždy ve dvojici knih. Souhrnný článek můžete nalézt zde - Čas na... Novou Generaci

Příběhy jsou úžasně napsány a mám z nich stejný pocit, jako když jsem poprvé hltal nějakou knihu, nebo poprvé sledoval seriál. Vše zapadá do kontextu, který znám (filmy) a přitom vypráví naprosto nový příběh. Vše je navíc umocněno tím, že konec toho příběhu (ST: Nemesis) vlastně už znám. Je úžasné, když sami sebe přesvědčujete, že by to nemělo dopadnout špatně, ale stejně netrpělivě čekáte, až obrátíte poslední stránku a dozvíte se jak to bude. Autoři knih nám totiž vůbec nic nedarují a nechají nás napnuté až do poslední stránky. Nutno podotknout, že nejen nám, naši oblíbení hrdinové dostanou "co proto" také.

V recenzi knih se snažím neprozrazovat příliš velké detaily. V podstatě se držím svým způsobem anotací, které jsou uvedeny na zadní straně knih. Tudíž by neměly být prozrazeny nějaké velké spoilery.

Čas narodit se

Mladý cestovatel má za sebou 7 let příprav a zkoušení. Nyní ho čeká poslední zkouška, než mu bude dovoleno se naplno začlenit do společenství Cestovatelů. Když však spatří smrt svých dávných přátel, zjistí, že jeho poslední zkouška může být těžší, než si myslel...

Enterprise je vyslána pomoci do Rashanaru, nebezpečného regionu, kde se konala jedna z nejhorších bitev dominionských válek. Tohle místo je zvláštní, protože v oné bitvě byly zničeny naprosto všechny zúčastněné lodě. Trosky jsou udržovány v pohybu kolem gravitační propasti, objevují se zde nevysvětlitelné anomálie a navíc tento "vesmírný hřbitov" láká různé zloděje, kteří si dělají zálusk na vyspělejší technologii. Flotila zde má pouze jednu loď, což je zoufale málo. Tato loď, U.S.S. Juno, se snaží získat těla padlých a zároveň zamezit řádění zlodějů. Pomáhají jí nedávní spojenci Federace, Ontailiané. Je s nimi však velký problém komunikovat a udržují si velký odstup.

Do této situace přilétá Enetrprise. Přestože se jedná o zkušenou posádku, nic s čím se doposud setkali je nemohlo na toto místo připravit. Zde platí vlastní pravidla. Nelze se na nic spolehnout. Přestože se posádka snaží seč může, nedokáže zabránit katastrofě, která brzy dostane velmi nečekaný politický a byrokratický rozměr.

Čas zemřít

Rozhodnutí Hvězdné flotily je jasné. Zodpovědnost za velmi nevydařenou akci nese podle všech důkazů kapitán Jean-Luc Picard. Je umístěn pod lékařský dohled a jeho posádka, přestože zůstává v aktivní službe, nemá zrovna nejlepší vyhlídky, ani pověst. Jednání některých vyšších důstojníků je taktéž zpochybňováno. Opět jsou pokládány otázky o způsobilosti androida Data. Může se to zdát nefér, ovšem byrokratická mašinérie mele spolehlivě. Vyhlídky se zdají naprosto fatální. V takový moment by mohl vše zvrátit pouze zázrak.

Je otázkou, zda je takový zázrak možný (samozřejmě zde platí totéž, co prohlásil William Shattner před posledním filmem: "Je to Star Trek, možné je všechno."), a pokud ano, zda by nebylo příliš pozdě. Nyní je totiž posádka Enteprise se svým kapitánem odkázaná jen a pouze na sebe. Nikdo kromě okruhu "jejich rodiny" jim, zdá se, pomocnou ruku totiž nepodá. Jedno je však rozhodně jisté. Tato událost poznamená naše hrdiny, a kapitána Picarda zejména, více než cokoliv předtím. A rozhodně nečekejte podobný "trest", ktereho se dočkal admirál Kirk, když byl degradován na kapitána, aby mohl dále velet Enterprise.

Díky přímé návaznosti knih na filmy existuje šance, že by mohly být někdy v budoucnu přeloženy i do češtiny, jelikož se jedná o opravdu kvalitní knihy a čtenáři by neměli problém pochopit souvislosti. Jestli se tak však stane ukáže pouze čas.

A Time to Be Born A Time to Be Born
Autor: John Vornholt
Počet stran: 284
Vydáno: 27. ledna 2004 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743467655
ISBN-13: 978-0743467650

A Time to Die A Time to Die
Autor: John Vornholt
Počet stran: 296
Vydáno: 24. února 2004 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743467663
ISBN-13: 978-0743467667

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: so 23. července 2011
přečteno: 2963x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG