Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Třída Ambassador, část 8. - Vědecká vybavení lodi

ne 29. srpna 2010      autor: Johanson      přečteno: 5929x      komentáře: 11

Logo Třídy Zdravím příznivce seriálu o třídě Ambassador a musím se jim omluvit. Nečekané technické nedostatky naší Federační databanky, narazily na neproniknutelný virus a to Microsoft Office. Díky tomu, že jsem nemohl dokumenty pro články otevřít, zpozdilo se vydání tohoto čísla. Všem se moc omlouvám a děkuji za pochopení. Seriál bude samozřejmě pokračovat. Dnes si řekneme něco o vědeckém vybavení lodi, jejích vědeckých systémech a podíváme se zlehka i na samotný trikordér.

Vědecké senzory a senzory dlouhého dosahu

Senzory

Vědecký Trikordér TOS (řez) Navigační senzory a senzory dlouhého dosahu jsou jednou ze součástí talíře hlavního deflektoru. Hlavní deflektor odstraňuje ze signálu šum (duchy), ale také chrání senzory před pevnými částečkami vytvářením milicochranového statického pole. Široká škála senzorů je rozmístěna téměř po celém trupu lodi. Tyto senzory poskytují řadu údajů pro všechna standardní vědecká měření s hlavním využitím v následujících oblastech:

Vědecký Trikordér TOS (popis) 1. Astronomické jevy
2. Planetární analýza
3. Důkladná analýza životních forem
4. EM průzkum (scan)
5. Pasivní průzkum neutrin
6. Zjištění změn parametrů subprostorového zakřivení
(slouží k pátrání po zamaskovaných lodích)

7. Tepelné změny
8. Údaje o Quasaro-Stelárních látkách

Lékařský Trikordér TOS (řez) Každý ze všech senzorů na lodi (celkem je jich dvacet) může být nahrazen a nebo rekalibrován k jinému účelu.

Senzor Warp proudu: Jedná se o samostatné subprostorové gravitonové pole běžného senzoru, umožňující určit takový kurs hvězdné lodi, který by nekolidoval s různými vesmírnými anomáliemi nebo objekty a zároveň jej zanesl do sdílené mapy.

Lékařský Trikordér TOS (popis) Pozn.: Sdílená mapa. Zaznamenaný jev, či těleso se automaticky zapíše do map v databázi lodi, kartografie i jiných souvisejících systémů. Poté je zcela automaticky odeslána tato informace přes komunikační pole Flotily, ze kterého jsou rozesílány a přijímány jinými loděmi Flotily. Do jejich databáze se automaticky zapisuje též. Cestu pak "končí" v centrální mapě na velitelství Flotily.

Taktické senzory

Trikordér používaný v době Ambassadorů Equilibrium má k dispozici dvacet samostatných taktických senzorů. Každý senzor automaticky skenuje a shromažďuje informace o vybavení, stavu, vzdálenosti a zranitelnosti nepřátelské lodi. Tyto informace posléze zobrazuje na velitelském můstku. Každý taktický senzor je schopen odolat zhruba z 50% proti ECM a je schopen pracovat i pod vlivem drobných částic v mlhovinách s přesností v rozmezí 40-50% u primárních i sekundárních skenů.

Stelární kartografie

Trikordér TMP, dosluhující v době AMB... Jedna menší místnost stelární kartografie je umístěna na palubě 14, s přímým EPS rozvodem energie ze strojovny. Veškeré informace jsou posílány na můstek a mohou být zobrazeny na jakékoli konzole nebo na hlavní obrazovce. Pracovna hlavního vědeckého důstojníka je umístěna hned vedle oddělení stelární kartografie.

Vědecké laboratoře

Trikordér TMP, dosluhující v době AMB... Na lodích třídy Ambassador je umístěno celkem patnáct vědeckých laboratoří; pět laboratoří je umístěno na palubě 7 - sousedí s ošetřovnou, pět laboratoří na palubě 8, a pět vícefunkčních laboratoří na palubě 16. Pět laboratoří na palubě 7 je bio-chemicko-fyzikálními laboratořemi, které mohou být také rekonfigurovány na lékařské laboratoře a užívany lékařským personálem. Pět laboratoří na palubě 8 slouží k různým účelům; dvě jsou bio-chemicko-fyzikální, dvě slouží XT (mimozemské) analýze a jedna laboratoř je eugenická. Posledních pět laboratoří na palubě 16 je vícefunkčních a mohou být tedy využívány k různým účelům.

Sondy

Sonda je zařízení sloužící ke zjednodušení poslání mise a využívá se, je-li jí potřeba. Může být vypuštěna z lodi, aby prozkoumala různé předměty ve vesmíru.

Sondy typu I a III Existuje devět různých tříd sond s různými druhy senzorů, výkonu a odolnosti. Konstrukce trupu sond se skládá z duranio-tritaniové sloučeniny, tvrzeného lufium bornátu a hlavy senzorů ze tří vrstev transparentního aluminia. Pokud připojíme hlavici a změníme konfiguraci, může být sonda použita jako fotonové torpédo. Standardní vybavení všech devíti typů sond slouží k detekci a analýze kompletního EM pole a subprostorových vln, organických i anorganických chemických sloučenin, atmosférických změn a automatických vlastností přírodních jevů. Všech devět typů je schopno vydržet tlaky při vstupu do atmosféry, ale pouze tři z nich jsou speciálně navrženy pro řízení v atmosféře a pro bezpečné přistání na povrchu. Tyto sondy jsou hojně (Poznámka autora a překladatele: Tohle mě lehce pobavilo.) využívány při "polních" pohřbech. Většina sond může být řízena z lodi při průzkumu nebezpečných, nehostinných nebo jinak nepřístupných oblastí, na které nemůže být poslán výsadkový tým.

Osobní trikordér

Sondy typu II a IV Během výsadků a i během prací na palubě lodi, potřebuje posádka nutně zjistit některá data a údaje. Ať už lékařského, technického, geologického, či taktického spektra. K tomuto účelu jsou využívána na hvězdných lodích zařízení s názvem trikordér. Vysoce účelový přístroj, vhodný do terénu i do pohodlí domova :-)

Sondy typu V a VII Dříve byly specifické trikordéry, pro každé takové odvětví. Postupem času, se většina dovedností smísila do jednoho trikordéru, takzvaně vědecko-technického a trikordéru lékařského. specifické trikordéry samozřejmě existují stále, a jsou hojně využívány při specializovaných úkonech, nicméně pro vybavení běžného výsadku, který potřebuje spíše obecné informace (především větší spektrum informací) byly funkce jednotlivých trikordérů spojeny v jeden. Nutno podotknout, že je méně výkonný z hlediska každého odvětví, za to ale obsahuje od každého trochu.

Sondy typu VI a VIII V době třídy Ambassador jsou hojně využívány předešlé typy trikordérů, jejichž vzhled se po téměř sto let nijak výrazně nezměnil. Měnily se většinou jen kapacity pamětí a množství funkcí, které trikordér může nabídnout.

Zásadní designová i funkční změna přišla až se změnou uniforem v roce 2351.

Sonda typu IX

V Příštím článku, bychom se podívali na zoubek ošetřovně, kajutám posádky i důstojníků a některým relaxačním zařízením na palubě.

kapitán flotily Johanson
autor: Johanson
vydáno: ne 29. srpna 2010
přečteno: 5929x
komentáře: 11
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG