Už 20 let Hubbleův teleskop zkoumá vesmír

čt 22. dubna 2010      autor: little borg      přečteno: 3837x      komentáře: 11

Hubbleův teleskop Hubbleův vesmírný teleskop (Hubble Space Telescope) byl vynesen na oběžnou dráhu kolem Země 24. dubna 1990. ZA tu dobu pořídíl řadu zajímavých snímků a udělal spoustu unikátních objevů. Teleskop vznikl spoluprací vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Evropské vesmírné agentury (ESA). Jméno nese po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který ve 20. letech 20. století objevil rozpínání vesmíru...

Co Hubbleův teleskop umí

- Přístroj je vybavený kamerami a spektrometry, které umožňují pozorování ve viditelném světle i v infračervené a ultrafialové oblasti.

- Jeho hmotnost je asi 12 tun, délka 13,2 metru a maximální průměr 4,2 metru; zrcadlo teleskopu má průměr 2,4 metru.

- Obíhá ve výšce asi 600 kilometrů nad povrchem Země, což je o 170 kilometrů výše než orbit Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Zemi oběhne za 96 minut rychlostí zhruba 8 km/s.

- Od zahájení práce do podzimu 2009 má dalekohled na kontě skoro 900.000 pozorování, pořídil přes 570.000 snímků více než 29.000 vesmírných objektů.

- Hubbleovy snímky poskytly mimo jiné důkazy o existenci tzv. temné hmoty a energie či supermasivních černých děr, pomohly zpřesnit stáří vesmíru na 13,5 miliardy let a objevily nejstarší galaxie zrozené necelou miliardu let po vzniku vesmíru. Dále zachytily bombardování Jupitera kometami a potvrdily, že zformování planetárního systému Slunce není v naší galaxii žádnou výjimkou.

- Nejvzdálenější objekty, které teleskop zaznamenal, jsou galaxie vzdálené 13,1 miliardy světelných let od Země.

- Posledním člověkem, který se Hubbleova teleskopu dotkl, byl letový specialista Andrew Feustel (do vesmíru si na pomoc vzal i Nerudovu sbírku Písní kosmických, kterou posléze přivezl do Čech). Další misi k "oku vesmíru" NASA už neplánuje.

Zdroj: ČTK
nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: čt 22. dubna 2010
přečteno: 3837x
komentáře: 11
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG