Cesta domů... po modré

pá 12. března 2010      autor: Telemachus Rhade      přečteno: 4073x      komentáře: 2

Star Trek IV US BD cover Star Trek si za svou dlouhou dobu existence prošel různými žánry, někdy úspěšně, jindy méně. U Cesty domů vsadili tvůrci na komedii se silným morálním poselstvím. A vyšlo to dokonale. Diváky potěšil příběh, poslání i laskavý humor. Studio potěšili jak nízké náklady, tak 4 nominace na Oscara a hlavně velmi pěkný komerční úspěch, který v konečných důsledcích znamenal finální "ano" pro chystaný seriál - Star Trek: Nová generace.

Star Trek IV european BD cover Covery jsou stylizovány do odlišných barev, což většinou nebývá. Americký (Region A) jde do studené petrolejové a evropský (Region B) do podivně přesvětlené modré. Na americké verzi jsou použity promofotky z pátého filmu a Enterprise-A, která je na plátně dohromady cca 25 sekund. Aspoň že ten dravý pták tam je, i když má velice zvláštní chvost. Cover evropský je podobná patlanina. Fotky už sice jsou z konkrétního filmu, ale ta přerostlá kovová delta, co vypadá podobně jako Robert Patrick alias T-1000 z druhého terminátořího filmu, je v tomto přesvětleném podání neuvěřitelně ohyzdná; takový designový fail.

Nazi verze Na chvilku odbočím k názvu filmu. Studio si totiž už tehdy pohrávalo s myšlenkou, že by se možná Star Trek lépe prodával, pokud by nenesl (alespoň ne tak výrazně) značku Star Trek. A tak všechny kopie prodané do zahraničí mezi lety '87 a '90 mají toto logo a obrácené pořadí názvů. Za zmínku také stojí, že v Evropě je Cesta domů vysílána (s výjimkou Česka) a vydávána s menší rekapitulací, co se stalo v minulém díle. V USA toto intro nebylo známo a s velkou pompou se zmedializovalo až před několika lety. Blu-ray vyšel nyní opět stejně - v Evropě ano, ve Státech ne.

Změna barev je výrazná. Vulkán vypadá víc jako v Enterprise. Dole pral prezident hábit v obyčejném prášku.Pokud si vzpomínáte na vulkánskou trilogii ve čtvrté řadě Enterprise, jistě se vám také vybaví zvláštní barva oblohy. Po vyčištění negativu Cesty domů jsou tyto barvy téměř totožné a mě, jakožto detailistovi, přijde tato změna úchvatná; i když je to pravděpodobně jen dílem náhody. Dále je dobře patrné, jak moc fyzické vyčištění pomohlo. Nejen skvostná ostrost, ale také geometrie byla napravena. U DVD byl střed obrazu v pořádku, ale okraje byly mírně roztažené, jakoby pohled přes čočku. U mostu vpravo je to hodně patrné. A v neposlední řadě byla obnovena bílá, což je fantastické, a jak jsme viděli u Khanova hněvu, zdaleka ne obvyklé.

"<i>Slim Jim, kapitán na lodi...</i>" Na velké televizi můžete počítat stébla trávy.Určité scény, ale naštěstí jich není mnoho, pocítily nešťastný vedlejší efekt - podivné zúžení. Není mi úplně jasné, jak k tomu mohlo dojít, protože dříve se ještě netočil jeden film na 2 typy kamer, to potkalo až Vzpouru. Uvidíme, třeba se to jednou z nějakého bonusu dozvíme. Ale tento minoritní problémek plně zastiňují výhody nového přepisu. Mezi další patří oživení barev. Z "vyblité" téměř béžové trávy je rázem zdravý trávník. A je vidět kolik film obsahuje vyloženě prosluněných scén, což z TV nebo DVD patrné nebylo.

Tak ten už nevstane. Cesta domů. Mnohem více vyniknou i detaily. Ať už to jsou různá světélka na displayích panelů, nebo scany mozku v pozadí za Gillian. Fyzické čištění filmových negativů je nesmírně namáhavá a záslužná práce. Jde nejen o oprášení, ale také o vyretušování různých kazů a prasklinek. Vše vrcholí digitální zálohou, pokud má film štěstí, rovnou do rozlišení 4K.

Všichni se utopili. Další film nebude. Dalším, ne možná úplně příjemným, vedlejším efektem je vyhlazení obrazu, protože původní film měl v sobě obsaženo jisté zrno. Toto zrno získalo úpravou jakoby jemnou strukturu, která simuluje vosk. Proto při pohledu hlavně na tváře protagonistů, nebo například vodní hladinu ve velrybích scénách, máte dojem nechtěné návštěvy muzea Madam Tussaud.

Kráska zepředu s odhalenými partiemi. Kráska v celé své kráse. Sic byla tato krásná loď ve filmu jen na maličkou chviličku, jsou všechny tři záběry s ní opravdovým klenotem a krásnou tečkou snad pro každého, kdo se troufne nazývat trekkiem. Krása studiového modelu je nyní ještě patrnější než kdy dříve. A jak už pomalu směřujeme do dalšího filmu, zbývá finální verdikt - přestože blu-ray má své mouchy, a tato vydání jich mají požehnaně, je blu-ray tohoto konkrétního filmu dobrou koupí. Na poličce mnoho designové radosti neudělá, ale přece jen nám jde hlavně o film samotný a jeho přepis dopadl téměř na jedničku. Přeji mnoho příjemných chvil u tohoto v pravdě povedeného snímku. A na CzechTREKu 5 si ho nenechte ujít v kině!

kadet Telemachus Rhade
autor: Telemachus Rhade
vydáno: pá 12. března 2010
přečteno: 4073x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG