Hledání Spocka... na blu-rayi

pá 11. prosince 2009      autor: Telemachus Rhade      přečteno: 3918x      komentáře: 12

ST3 - european BD cover Dnes už málokdo ví, že Hledání Spocka je původní český název filmu. Pátrání po Spockovi vymyslela TV Nova až těsně před českou premiérou 20. dubna 1994, tedy necelých 10 let po své premiéře v USA. Jenže dnes doba pokročila a o české podpoře už nemůže být ani řeč. Úžasný televizní dabing zapadl do propadliště televizních archivů, ze kterého ho nedávno vytáhl alespoň Cinemax. Škoda, že tomu tak je. Málokterý blu-ray je totiž tak povedený jako právě The Search for Spock.

Už žádná modrá. Tento film má obrovské štěstí. Vypadal dobře na jednodiskovém DVD, vypadal dobře na dvoudiskovém DVD a vypadá víc než dobře i tady. Barvy jsou přesně takové jaké by měly být. Když se podíváte na rakev, je jasně vidět, že tentokrát nikdo neusnul a šmoulí modrá z předchozího filmu je naštěstí pryč. Můžeme se kochat i velmi pěknou ostrostí a i když nedošlo k fyzickému vyčištění negativu, obraz neobsahuje téměř žádné vady. Proto je toto jediný článek, kde nebudeme porovnávat obraz s DVD. Přesto to ale není úplně ideální.

Prapodivný poměr stran. Jak jste si mohli všimnout na prvním obrázku, okraje jsou jaksi černé. Chyba není na vašem přijímači, nýbrž celá úvodní sekvence, od vypuštění rakve až po jméno režiséra, je ve formátu 2:1, tedy ani klasický widescreen, ani klasický kinoformát. Proč se toto stalo je záhada. Nicméně změna z klasického 2.35:1 do poměrně neobvyklého 2:1 proběhne decentním stažením okrajů ve tmavých scénách, takže si toho všimneme, ale nikterak to neruší.

Lepší neznamená vždy lepší aneb klíčování 1984 A další klíčování... Napoprvé mě efekt Enterprise přilétající k doku naprosto uchvátil a doteď ho pokládám za jeden z nejlepších filmových efektů a vizuálních nápadů, které existují. Rozlišení, které blu-ray nabízí je ale natolik detailní, že odhalí technické nedokonalosti efektů té doby, byť jsou sebelepší. A největším technickým problémem tohoto filmu je klíčování. V každé scéně, kde se klíčování použilo je to bohužel na BD poměrně znatelné. Na obrázku vlevo je Enteprise vsazena před naší krásnou planetu a do obrázku vpravo je zase vsazen interiér doku. Pokud máte správně nakalibrovaný monitor, uvidíte kolem zmíněných objetů lehce zelenou auru.

Ty lidi jsou nějaký divný... A nevyhlo se to ani postavám. Poručík Saavik a David Marcus, čerstvě transportovaní na planetu Genesis, se otáčejí a mizí v houští. Jenže zelená, narozdíl od modré, při nedokonalém klíčování "pouští" a tak nejen, že tam přesně nepasují, ale i světélkují. Chápu ale, že modrá nebyla použitelná kvůli efektu transportéru. Ale i přesto, efekty jsou konzistentní v průběhu celého filmu a člověk z nich má ve výsledku velmi dobrý dojem.

Řekni, kde je Spock? Díky předtím nepostřehnutelným detailům se mrtvé úhly mění na zorná pole a my tak vidíme například budoucí crackery, federálního čišníka, nebo muže v křesle čtoucího literaturu. Zajímavý je výčet cvoček na rukávu Velitele Flotily na jeho "neformální" uniformě.

Loď dosedla. Nebo ne? Stejné klíčovací problémy se linou celým filmem, tady je to ale opět markantní. Díky nedokonalému obrazu pozadí vypadá dravý pták jakoby plaval. Podobný efekt známe například z herní série Need for Speed, konkrétně chování aut na vozovce.

Bohaté menu Dnes je ideální čas říct si něco i o menu jednodiskových edicích filmů 1 - 6. Není toho moc, co k povídání. U každého filmu jsou totiž úplně stejné. Jednoduché, nenápadité, čistá navigace, která na TV spíše vypaluje oči (na plazmách pixely), než aby se dala označit za funkční design. A bonusy: Minule jsem říkal, že žádné nové nejsou. Což není až tak úplně pravda. Nové bonusy jsou přítomny, ale vždy je to tak 5 nesignifikantních minut navíc o ničem a interaktivní kvíz. Tady se to konečně zlomilo a přibyl zajímavý dokument o tvorbě efektů v ILM, kde se ale nejvíce probírá Khanův hněv. No, aspoň něco.

Je to on! Tak jsme ho našli. Závěrem jeden optimistický screenshot, který dává naději, že další BD disky jsou stejně kvalitní jako tento. Nejsou :) Pátrání po Spockovi je ale zrovna jeden ze dvou filmů, které se vyplatí pořídit si na blu-rayi. Po novém roce budeme cestovat domů... Tož příjemné prožití svátků vánočních a šťastný nový rok 2010.

kadet Telemachus Rhade
autor: Telemachus Rhade
vydáno: pá 11. prosince 2009
přečteno: 3918x
komentáře: 12
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG