TOS 1/2 Where No Man Has Gone Before – (Kam se dosud člověk nevydal)

ne 2. dubna 2006      autor: Bonsaj      přečteno: 1882x      komentáře: 0

Where No Man Has Gone Before Enterprise se dostává na hranice lidstvem zmapovaného území, když nachází záznamník z několik let ztracené lodi SS Valiant. Při bližším zkoumání velice podivných událostí na Valiantu se sami střetávají s neznámým silovým polem, které usmrtí několik členů posádky a zraní kormidelníka Geryho Mitchella. Gery prochází mnoha změnami, které začínají být nebezpečné samotné lodi i její posádce. Kapitán Kirk se nakonec, ač velice nerad, rozhodne nebezpečného Mitchella vysadit na opuštěné planetě…

Režie: James Goldstone
Námět: Samuel A. Peeples
Premiéra: 22. září 1966 (hvězdné datum: 1312.4)
Hrají:
William Shatner (James Kirk), Leonard Nimoy (Mr.Spock), George Takei (Sulu), James Doohan (Scott), Lloyd Hayes (Alden), Andrea Dromm (Yeoman Smith), Paul Carr (Lt. Lee Kelso), Paul Fix (Doctor Piper), Gary Lockwood (Gary Mitchell), Sally Kellerman (Dr. Elizabeth Dehner) a další

Kapitánův deník: "Hvězdné datum 1312.4. Přímo před námi jsme zachytili automatický nouzový signál, registrační číslo lodi, která se ztratila před více než dvěma stoletími. Dostala se snad už nějaká loď ze Země mimo galaxii stejně jako se teď chytáme my? Co se jí tam stalo, má tohle být nějaké varování?".

Where No Man Has Gone Before Kapitán hraje šachy se Spockem v instruktážní místnosti, když jim z můstku oznámí, že předmět vysílající nouzový signál je na dosah transportérů. V transportní místnosti se objeví starý lodní záznamník, který je v případě ohrožení lodi vystřelen nebo, jak konstatoval pan Spock, vypuštěn i při jejím zničení, což je logické soudit už jen z vizuálního stavu záznamníku. Ten začne sám od sebe vysílat, když se z něj snaží dostat co nejvíce informací. Kapitán vyhlašuje poplach a odebírá se i se Spockem na můstek.

Kirk podává hlášení posádce: "Hovoří kapitán, objekt, se kterým jsme se setkali, byl patrně vyslán z lodi S.S. Valiant před téměř dvěma sty lety. Doufáme, že se dozvíme, co zde Valiant dělal a co bylo důvodem jeho zničení. Dál poletíme, až budeme tyto odpovědi znát. Zůstaňte v pohotovosti."

Spock hlásí, že dostává nějaké informace ze záznamníku: "Valiant se střetl s magnetickou bouři a byl vržen tímto směrem. Proletěl tímto bodem a ještě asi tak půl světelného roku dál, poté se otočil a zamířil zpátky do galaxie. Špatně rozumím, pásky jsou hodně poškozené. Vypadá to, že potom se střetl s nějakou neznámou silou. Nějaké rozkazy, odvolání, naléhavé žádosti o informace z lodního počítače o všem, co se týká MSV (mimosmyslového vnímaní) lidských bytostí. Těžké poškození, sedm lidí mrtvých, ne, pouze šest, jeden to zřejmě přežil. Where No Man Has Gone Before V té chvíli se začali zajímat o MSV, víc než zajímat, byli tím skoro posedlí. Ne, to musí být určitě chyba, je tu informace o zničení. Zní to, jako by kapitán vydal rozkaz ke zničení své vlastní lodi." Kirk se rozhodne tyto podivné události prozkoumat. Zanedlouho narazí na pruh silového pole, velmi podivného složení. Loď se s tímto jevem přímo setká, doktorka a kormidelník jsou zasaženi neznámým výbojem.

Loď přišla o devět členů posádky, doktorka a kormidelník Gary Mitchell se však zdají být v pořádku, až na Mitchelliho oči, ty září kovovým leskem. Při pitvě obětí bylo jištěno poškození nervového systému, pomocí databáze zjistili, že právě u lidí, kteří byli neznámým silovým polem zasaženi, bylo hodnocení mimosmyslového vnímaní vyšší než u ostatních a nejvyšší má Mitchell.

Where No Man Has Gone Before Na ošetřovně navštíví Kirk ležícího Mitchella. Přesto, že se cítí dobře, trvá kapitán na tom, aby ještě zůstal na ošetřovně. Po jeho odchodu se Gery dál věnuje čtení, strany se mu na obrazovce míhají čím dál rychleji. Spock to ukazuje kapitánovi: "Čte několikanásobně rychleji než kdokoliv jiný. Je tohle Gery Mitchell, kterého jste znal?" "Sledujte ho čtyřiadvacet hodin, proveďte všechna možná vyšetření a testy," nařizuje kapitán.

Na ošetřovně se za Mitchellem staví doktor a kontroluje hodnoty na přístroji. Je velice spokojený s jeho stavem. Spolu s ním je tam i doktorka, která po doktorově odchodu zůstává a ptá se Mitchella jak se cítí. "Víte, všichni na lodi mají vrásky z toho, že nemám horečku nebo že mě nebolí hlava. Možná kdybych mohl změnit tahle čísla." Mitchell otočí svou hlavu na přistroj, který měření jeho životní funkce. Hodnoty najednou vyletí vzhůru. "Vraťme se zpět k normálu," prohodí jako by nic. Doktorka se tváří vyděšeně: "Jak jste to udělal?" "To nevím, přál jsem si, aby se to stalo a stalo se to, je to ..., dávejte pozor doktorko." S těmito slovy klesnou všechny životní hodnoty na nulu a Mitchell upadá na lůžko. Doktorka ho prosí, aby s tím přestal. Vše se zase vrátí do normálu a Mitchell se jí svěřuje, že mimo to jsou tu další věci, které ovládá: "Třeba to, že jsem přečetl celou lodní knihovnu během dne. Co se to se mnou děje?" Doktorka zjišťuje, jestli si pamatuje vše, co přečetl a zkouší ho. Náhodně mu vybere knihu a stranu. Mitchell ji bez problému kousek odříká. Na ošetřovnu přichází Geryho kolega, debatují o opravách na lodi, když mu Mitchell velice důrazně doporučí aby se podíval na impulsní zásobníky na pravoboku, je v nich dle Geryho zkrat. Doktorka se diví, jak to muže vědět. "Obraz toho, co viděl, byl stále v jeho mysli," odvětí jí na to.

Jeho slova se potvrdila. Kapitán i Spock jsou znepokojeni z jeho nabytých schopností. "Pane Scotte, opakujte co jste nám řekl," nařídí kapitán. "Asi tak před hodinou se ovládání na můstku zbláznilo, spínače se samy přepínaly, tlačítka sama stiskávala, údaje na přístrojích kolísaly," zopakoval Scott. "Na monitoru jsem viděl, jak se Mitchel usmál vždy, když k tomu došlo, jako by tato loď a posádka byly hračkou pro jeho pobavení," doplnil Spock.

Kapitán zjišťuje od doktorky, jestli si všimla takovýchto schopností. Ta se na něj obořila se slovy: "Copak to nechápete? Zmutovaný nadčlověk pro nás může být přínosem. Předzvěst nové lidské rasy, lepší než jsme my." Závěr byl však jasný, zanedlouho dosáhne takové moci, kterou lidé nebudou schopni pochopit ani zvládnout. Spock navrhuje zastavit se na blízké planetě Delta Vega. Nachází se tam stanice na zpracování lithia a mohli by ho tam vysadit. Kirk nesouhlasí, nechce nechat Mitchella na plně automatizované planetě samotného. "Pak máte jedinou možnost, zabijte ho dokud ještě můžete," odvětí Spock. "Vypadněte," reaguje Kirk. "Je to jediná možnost, za předpokladu, že to uděláte včas," pokračuje Spock. "Zkuste chvilku něco cítit, chovat se, že máte srdce, mluvíme tu o Gerym," reaguje znechuceně kapitán. Spock se svou chladnou logikou pokračuje: "Kapitán Valiantu cítil zřejmě to samé a příliš se svým rozhodnutím váhal, myslím, že nás to napadlo oba." "Nastavte kurz na Delta Vegu," nařídí kapitán.

Kapitánův deník: "Hvězdné datum 1313.1. Přibližujeme se k planetě Delta Vega s kurzem na standardní orbitu. Tato planeta, zcela neobydlená o něco menší než Země, pustá, ale bohatá na krystaly a minerály. Kelsův úkol transportovat se s týmem techniků na povrch, pokusit se zregenerovat hlavní motory a tím zachránit loď. Náš úkol, transportovat dolů muže, kterého jsem znal patnáct let. A jestli budeme úspěšní, uvěznit ho tam."

Where No Man Has Gone Before Mitchell dává kapitánovi na ošetřovně najevo že si je vědom jeho plánů ho vysadit, ale on nechce opustit loď. V nestřežený okamžik je mu píchnuta injekce a on upadá do bezvědomí. Spock s kapitánem ho dovedou do transportní místnosti, kde se začne probírat. Dostane další dávku sedativ a je spolu s výsadkem transportován na povrch planety.

Gery se pomalu probírá, když už je uvězněn v cele. Kapitán vydává rozkaz, aby byl hlídán. Opravy pokračují úspěšně a tak zanedlouho bude moci Enterprise odletět. Doktorka chce však zůstat na planetě s Mitchellem. Gery získává moc nad situací, jeho schopnosti nabyly již takových rozměrů, že pro něj zrušení silového pole nebo zneškodnění člověka beze zbraně není nejmenší problém. Doktorčin pohled nabývá kovového lesku.

Kirk se za pomoci doktora probírá, Mitchell i doktorka odešli a on chce sám zachránit situaci: "Až se pan Spock probere, oba se transportujte na Enterprise a jestli ode mě nedostanete během dvanácti hodin zprávu, odletíte maximálním warpem na nejbližší základnu Země se zprávou, aby tato planeta byla zasažena smrtící koncentrací neutronového záření. Neprotestujte, to je rozkaz."

"Byl by zázrak, kdybychom zde přežili," říká doktorka. Mitchell ale bez zaváhání odvětí, že jeden udělá a změní nehostinnou a pustou zem na oázu. Kirk se k nim pomalu přibližuje. Mitchell to ví a pošle doktorku aby mu šla naproti. Když na ni kapitán narazí, zjistí, že i ona prochází proměnou. Apeluje na její lidskou část, kterou v sobě ještě má, a žádá ji o pomoc. Mitchell se objeví a Kirk na něj pálí zbraní, ale vůbec nic se nestane. Zbraň mu jedním Mitchellovým pohledem vyletí z rukou, ale to mu nestačí a dále předvádí Kirkovi svou moc. Pouhou myšlenkou se před ním objeví Kirkův hrob, do kterého se ho chystá pohřbít. Where No Man Has Gone Before (Chyba James R. Kirk) Mitchell se prohlašuje za boha a Kirk se mu vysmívá: "Bůh, řízený lidskými slabostmi, líbí se vám co vidíte?" mluvíc k doktorce se ji Kirk snaží přimět, aby prohlédla. Ta svou novou mocí Mitchella nakonec napadne, když vidí, kam Geryho moc dovedla. Mitchell je velice oslabený a zrak má zase normální, ale ne natrvalo. Kapitán se na Geryho vrhne a oba spolu bojují. Kirk se chystá udeřit Mitchella kamenem naposledy. Moc se mu však stačila vrátit a tak boj pokračuje. Gery je nakonec pohřben v hrobě, který sám připravil. Doktorka umírá vyčerpáním...

Kapitánův deník: "Hvězdné datum 1313.8, poznámka ke ztrátám, doktorka Dehnerová položila svůj život při plnění služby. Nadporučík Gery Mitchell stejný zápis." Enterprise odlétá.....

praporčík Bonsaj
autor: Bonsaj
vydáno: ne 2. dubna 2006
přečteno: 1882x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Popravčí Kodos: banalita zla  -  po 29. února 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Podívejte se, jak by TOS vypadala v širokoúhlém formátu  -  pá 12. září 2014
Retro: Trable s tribbly (The Trouble with Tribbles)  -  čt 15. května 2014
Retro: Past na muže (The Man Trap)  -  čt 1. května 2014
Retro: Klec (The Cage)  -  čt 17. dubna 2014
V pátek vychází Zkouška ohněm – Spock  -  st 16. dubna 2014
Enterprise se přesune na nové místo  -  út 8. dubna 2014
Retro: Příchuť zkázy  -  čt 20. února 2014
Retro: Návnada (Catspaw)  -  čt 14. listopadu 2013
Star Trek výročí na vlnách rozhlasu  -  so 21. září 2013
Před 47 lety...  -  ne 8. září 2013
Retro: Poslední bojiště  -  čt 29. srpna 2013
Star Trek originální série - počátky  -  út 16. července 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG