TOS 1/1 The Cage - Klec

po 13. března 2006      autor: Bonsaj      přečteno: 2221x      komentáře: 0

The Cage Když Enterprise zachytí nouzový signál vyslaný z hvězdného systému Talos, vydá se trosečníkům z hvězdné lodi U.S.S. Kolumbia na pomoc. Vše se ukáže jako past a kapitán Pike je krásnou Vinou vlákán do pasti a zajat Talosiany. Uvězněn v podzemí je vystaven mnoha příjemný i nepříjemným iluzím, které ho mají přesvědčit aby zůstal a nepokoušel se z planety dostat. Nakonec však díky Vine a její lásce má dostatek informací o Talosianech a jejich moci. Podaří se mu jednoho Talosiana zajmout a přesvědčit ho, aby jeho loď a posádku nakonec propustil...

Režie: Robert Butler
Námět: Gene Roddenberry
Premiéra: 24. prosince 1988 (hvězdné datum: neznámé)
Hrají:
Jeffrey Hunter (Christopher Pike), Susan Oliver (Vina), Majel Barrett (První důstojník) - uvedená jako M. Leigh Hudec, John Hoyt (Dr. Phillip Boyce), Peter Duryea (José Tyler), Laurel Goodwin (Yeoman J.M. Colt), Clegg Hoyt (Transporter Chief Pitcairn), Meg Willie (The Keeper), Malachi Throne (The Keeper's Voice), Georgia Schmidt (1. Talosian), Jon Lormer: (Dr. Theodore Haskins) a další

The Cage Kapitán Pike se nachází na můstku, když Enterprise zachytí starý nouzový signál z hvězdného systému Talos. Volací signál odpovídá průzkumné lodi U.S.S. Kolumbia, která v těchto místech zmizela před 18 lety. Hvězdný systém Talos je složený z 11 planet, z toho čtvrtá odpovídá planetě třídy M (kyslíková atmosféra), což by znamenalo jistou naději pro trosečníky. Kapitán Pike se přesto rozhodne nevydat na Talos IV dokud nebude mít další zprávy o trosečnících a odebere se do své kajuty.

Do kajuty si zavolá doktora a žádá ho o radu k dané situaci, zda se vydat na Talos, či dát přednost své vyčerpané posádce. Po krátké diskusi přichází zpráva od pana Spocka: "Tady Spock pane, přijímáme doplňující zprávu, na Talosu jsou trosečníci. Zpráva obsahuje informace o 11 lidech, gravitace a kyslík v normě, jídlo a voda k dispozici". Na základě těchto informací se kapitán rozhodne změnit kurs.

Po transportu šestičlenného výsadku na planetu naleznou tábor s trosečníky, mezi kterými se nachází jedna žena jménem Vina a zdá se, že si s kapitánem padla do oka. Pike se domlouvá s lodí na transportu všech trosečníků kdyz k němu přichází doktor, s hlášením o jejich zdravotním stavu: "jsou zcela zdraví, řekl bych skoro až moc". Vina se v okamžiku rozhodne ukázat kapitánovi tajemství jejich zdravotního stavu, zavede ho blíže ke skále, kde sama se slovy "jste skvělá volba" zmizí. Za okamžik se skála rozevře, Pike je omráčen a vtažen do nitra mimozemskými lidmi. Jejich hlavy jsou holé a několikanásobně větší oproti lidské. V ten samý okamžik zmizí z povrchu i všichni trosečníci.

Výsadek se snaží dostat do místa, kam byl kapitán zavlečen, ale bez úspěchu. Spock podává hlášení na loď: "Žádný tábor pozemšťanů neexistuje, celé to byla nějaká past, ztratili jsme kapitána, slyšíte?"

Kapitán se probouzí z bezvědomí, zavřený v cele s prosklenou čelní stěnou, odkud má výhled na chodbu, kde se nachází mnoho stejných místností s uvězněnými tvory. Přistoupí k němu věznitelé, kteří ho se zájmem pozorují. Kapitán se s nimi snaží komunikovat, zjišťuje, že spolu komunikují telepaticky a on jejich myšlenky slyší.

Na lodi mezitím analyzují situaci. Nebezpečí hrozící od obyvatel planety je obrovské, jejich mentální a telepatické schopnosti jsou na tak vysoké úrovni, že by dokázali zničit loď. Přesto se rozhodnou znovu se vydat na planetu a pomocí energie přímo z lidí rozbít vchod, oddělující je od uvězněného kapitána.

Mezitím Pike obchází svou "klec" a snaží se najít východ. Věznitelé mu chystají první experiment a přenášejí ho na Regal, místo, kde nedávno bojoval o život. Pike se objeví na planetě spolu s Vinou. Začíná si uvědomovat, že je to jen hra a nechce se jejich hře přizpůsobit. Nakonec ale opět bojuje o svůj i Vinin život. Poté se oba objeví zpět v kleci. Pike se snaží zjistit, jestli je Vina skutečná. Ví, že z jeho myšlenek není a nechce se smířit s Vininymi odpověďmi.

The Cage Na povrchu planety se posádka snaží proniknout do nitra skály, ale bezúspěšně. Zbraň se začne přehřívat a tak musí palbu přerušit. Poručík nevěřícně kouká na skálu: “Vrchol té skály měl už být zničen“. “Možná zmizel, to jsem se vám snažil vysvětlit na poradě. Jejich iluze jsou tak silné, že si nemůžeme být jisti ničím, co uděláme nebo co vidíme " říká Doktor.

Kapitán Pike se od Viny postupně dozvídá, že ho Talosiané nemohou přinutit udělat co sám nechce, ale že ho mohou trestat a klamat svými iluzemi. Jejich rasa kdysi žila na povrchu planety, ta díky válce přestala být vhodná pro život. Ti kteří zůstali se uchýlili do podzemí a soustředili se na rozvoj svých mentálních schopností, všechnu svou pozornost soustředili na prožíváni iluzí cizích životů, až časem zapomněli, jak žít svůj vlastní život. Jejich sbírka obsahuje mnoho nashromážděných ras obou pohlaví. Vina po podání těchto informaci apeluje na kapitána, aby dodržel co slíbil a prožil s ní výměnou za informace jeden jeho sen. Pike se však pořad vyptává a tak je Vina potrestána za to že neupoutala jeho pozornost natolik, aby s otázkami přestal.

Kapitán zůstane v cele sám, navštíví ho Talosian a pomocí iluze jedné ošklivé pohádkové scény z dětství ho donutí k příjmu potravy. V nestřežené chvíli se Pike opět vrhne proti skleněné stěně a zjišťuje, že jeho počin Talosiana znepokojil. Zjištění, že vztek zabraňuje Talosianům číst v jeho mysli, kapitána velice povzbudí. I přesto Talosiané donutí Pikea znovu spolupracovat. Dozvídá se, že Vina je důvodem jeho zajetí, je jediná, kdo přežil ze ztroskotané lodi a oni pro ni hledají partnera.

The Cage Pike a Vina jsou znovu přeneseni na jiné místo. Tentokrát byl k pokusu zvolen kapitánův domov, malý piknik na trávě. Na Pikea to však vůbec nezapůsobí a stále se snaží přijít na důvod, proč se snaží ho iluzemi přimět, aby chtěl zůstat. Vina se mu svěřuje, že je do ně zamilovaná a právě proto byl vybrán, aby byla šťastná. "Jestli čtou naše myšlenky tak vědí, že mě přitahuješ. Přitahuješ mě od první chvíle, kdy jsem tě uviděl. Jsi jako malá divoká šelma." odvětí nato Pike. Ale i Talosiané pochopí, že nechat Pikea prožívat události z jeho minulosti, není tak lákavé jako tajné představy jeho mysli. A tak je oba přenesou na jiné místo. Vina se objeví jako břišní tanečnice kroutící se před Pikem. Kapitán však nevypadá, že by ho nové prostředí uchvátilo a odchází na průzkum.

Na lodi se mezi tím snaží vymyslet, jak se materializovat uvnitř skály. Z šestičlenného výsadku se však přemístí pouze ženy přímo do Pikeovy cely. Ve stejnou chvíli se tam objeví i on spolu s Vinou.The Cage Talosian potrestal Pikea za neposlušnost, protože se snaží skrývat své emoce. Po nějaké době, kdy v cele všichni spí, se Talosian vrátí pro zbraně pohozené na zemi uvnitř cely. Pike však nespal a okamžitě využil chvíle a Talosiana zajal. Ten mu vyhrožuje zničením Enterprise, pokud ho okamžitě nepustí.

Na lodi mezitím vidíme, jak Talosiané kopírují celou lodní databázi. Posádka si je vědoma, že se chystají loď zničit. Pike se nevzdává, laserem zkouší udělat díru do stěny, ale nevypadá to, že by se něco stalo. Pak přistoupí k zajatci: "Vsadím se, že jsi vytvořil iluzi, že je ten laser prázdný. Právě jsem udělal díru do toho okna a ty nám bráníš jí vidět. Mám otestovat svou teorii na tvé hlavě?." Ve stěně se díra skutečně objeví a skupina vychází na povrch planety. Ve skále je nyní vidět i díra, kterou se jim předtím podařilo udělat. Talosian stále trvá na svém plánu, že za pomoci Pikea založí na planetě život. Kapitán žádá, aby jeho loď byla propuštěna, ženy z jeho posádky navráceny na loď a on zůstane s Vinou na planetě. Poručík však nastaví zbraň, aby se její jádro začalo přehřívat. "Nedopustím, aby lidé sloužili jako otroci". Ze skály se vynoří další Talosiané. Po všech událostech zjišťují, že lidé mají tak silný odpor k zajetí, ač může být jakkoliv příjemné. Z tohoto důvodu jsou naprosto nevhodní k asimilaci. Byli by schopni lidskou rasu naučit ovládat iluze a předat jí veškeré své schopnosti, aby jejich rasa přežila, ale jejich jediná naděje na přežití je ztracena.

Talosiané vrací posádce zpět kontrolu nad lodí. Všichni byli připraveni k transportu. Poručík i pobočník se transportují zpět na loď, Pike ještě zůstává a přesvědčuje Vinu, aby s nimi odešla. Ona však nechce. Když před 18lety její loď ztroskotala a ona jediná s vážnými zraněními přežila, neměli Talosiané žádnou předlohu člověka, podle které by Vinu dali do pořádku. Ukážou Pikovi její skutečnou podobu. Vina je natolik znetvořená,že se jen vzdáleně podobá člověku. Než kapitán odejde, Talosiané mu slíbí, že ji zpět navrátí její iluzi krásy a dokonce víc než to - vytvoří pro ni kopii Pikea, jejího vysněného Adama…

praporčík Bonsaj
autor: Bonsaj
vydáno: po 13. března 2006
přečteno: 2221x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Popravčí Kodos: banalita zla  -  po 29. února 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Podívejte se, jak by TOS vypadala v širokoúhlém formátu  -  pá 12. září 2014
Retro: Trable s tribbly (The Trouble with Tribbles)  -  čt 15. května 2014
Retro: Past na muže (The Man Trap)  -  čt 1. května 2014
Retro: Klec (The Cage)  -  čt 17. dubna 2014
V pátek vychází Zkouška ohněm – Spock  -  st 16. dubna 2014
Enterprise se přesune na nové místo  -  út 8. dubna 2014
Retro: Příchuť zkázy  -  čt 20. února 2014
Retro: Návnada (Catspaw)  -  čt 14. listopadu 2013
Star Trek výročí na vlnách rozhlasu  -  so 21. září 2013
Před 47 lety...  -  ne 8. září 2013
Retro: Poslední bojiště  -  čt 29. srpna 2013
Star Trek originální série - počátky  -  út 16. července 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG