Kathryn Janewayová

so 5. listopadu 2005      autor: Lyta      přečteno: 3857x      komentáře: 1

Kathryn Janeway Kathryn Janewayová - kapitán, kterému se podařilo dostat loď z jednoho konce Galaxie na druhý. Od dob kapitána Kirka snad nikdo jiný nevzal větu "Odvážně se vydává tam, kam se dosud ještě nikdy nikdo nevydal" tak doslovně. Kdo vlastně tento kapitán ve skutečnosti je? Říká se o ní, že pokud by měl Kirk vnučku, musela by to být právě Kathryn Janewayová. Je to pravda? Na to by si měl každý utvořit názor sám, tento článek se jen snaží předložit fakta.

Jméno a příjmení: Kathryn Janewayová
Hodnost: kapitán
Funkce: velící důstojník
Datum narození: 20. 5.
Místo narození: Bloomington, Indiana, Severní Amerika, planeta Země
Druh: Člověk
Rodinný stav: svobodná
Rodina: otec Edward Janeway (admirál Hvězdné Flotily), matka Gretchen Janeway (teoretický matematik), sestra Phoebe Janeway (malířka)
Vzdělání: škola v Meadows, Indiana, Akademický Institut, Indiana, Akademie Hvězdné Flotily, San Francisco (stejný ročník jako William T. Riker)
Kariéra: mladší vědecký důstojník na USS Icarus, vědecký důstojník na USS Al Batani (v obou případech velící důstojník Owen Paris), v roce 2364 změna oboru z vědy na velení, velící důstojník na USS Billings, od roku 2371 velící důstojník USS Voyager
Poslední známé informace po návratu Voyageru domů: povýšena na admirála, vyslala Enterprise na misi vyjednávat s Romulany (Star Trek X: Nemesis)

Kathryn Janewayová a její dětství
Její rodiče byli tradicionalisté, což znamená, že i ve 24. století doma skutečně vařili bez replikátoru a jako jedna z mála rodin v okolí měli krb. Pro své dcery chtěli všeobecné vzdělání, takže je poslali studovat do Meadows, kde se ke Kathrynině nelibosti studovaly takové věci jako piano, balet nebo vaření. Své dcery také brali tábořit, což byla jedna z věcí, které Kathryn nenáviděla. Dalo by se říct, že strávila celkem klidné dětství narušené jen narozením její sestry, když byly Kathryn čtyři roky. V osmi letech jí otec poprvé vzal do vesmíru a to na výlet na Mars. Tam jí svěřil do péče tehdy kadeta Daty. Celé pozdější dětství Kathryn Janewayové bylo poznaměnáno cardassijskou situací. Jak se vztahy mezi Cardassií a Federací zhoršovaly, její otec doma trávil stále méně a méně času.

Kathryn Janeway a Chakotay Kathryn Janewayová a muži jejího života
Jednou z nejdůležitějších osob v Kathrynině životě byl její otec. Snaha zaujmout jeho pozornost byla jejím hnacím motorem. Pracovala déle, lépe a více, než se od ní čekalo, aby si jí všiml. Jednou se dokonce vydala pěšky domů v dešti, protože prohrála tenisový zápas, který byla rozhodnutá vyhrát. Chtěla se vrátit domů jako vítěz, aby ji otec pochválil. Když se jí to nezdařilo, rozhodla se, že si nezaslouží transportovat se domů s ostatními. Tento vypěstovaný zvyk sebepotrestání jí zůstal i v dospělosti a několikrát jsme ho mohli vidět v jednání na Voyageru. Byla svědkem smrti svého otce při nehodě raketoplánu. Byla jediná, kdo nehodu přežil, společně s ním zahynul také její snoubenec Justin Tighe. Po této události Kathryn změnila své kariérní zaměření z vědy na velení.

Už na Akademii se jejím mentorem stal admirál Owen Paris. Ačkoli v té době už na Akademii nevyučoval a pokud ano, tak starší studenty než byla Kathryn, talentovaná studentka ho svým odhodláním a pracovitostí přesvědčila, aby se vrátil ke svým učitelským létům. Později si vzal právě ji jako mladšího vědeckého důstojníka na USS Icarus. Zde se také seznámila s Justinem Tighem. Icarus měl kromě vědecké mise také za úkol zmapovat pohyb Cardassianů. Jejich hranice v té době byly značně pohyblivé, takže při jedné z průzkumných misí byli admirál Paris a praporčík Janewayová zajati s tím, že se nacházejí v Cardassijském prostoru. Nakonec je vysvobodila záchranná skupina, vedená právě poručíkem Tighem. Důležitou oporou poté, co se Kathryn rozhodla stát velícím důstojníkem, se pro ni stal Mark Johnson. S Markem se znala už od dětství. Byl filozof a dalo by se říct, že vztah s ním byl klidný, bezpečný a spíše založený na přátelství.

Během jejího prvního velení na USS Billings byl Kathryn jako bezpečnostní důstojník přidělen Tuvok. Tento Vulkánec se smyslem pro detaily ve svém hlášení kapitána zkritizoval, že dostatečně často neprováděla kontrolu stavu zbraní a bezpečnostní cvičení. Ačkoli se jí jeho kritika zpočátku nelíbila, nakonec musela uznat, že má pravdu a Tuvoka si vyžádala i jako bezpečnostního důstojníka na Voyager.

Na palubě Voyageru jí byl nejbližší komandér Chakotay. Věřit veliteli teroristické skupiny, kterého měla původně zajmout, byl z její strany risk, který se však vyplatil. Na začátku by se dalo říct, že spolu flirtovali. Později je nemoc společně uvěznila na planetě, kterou nazvali Nová Země. Kathryn si tam uvědomila, že Chakotayovy city k ní by mohly být hlubší, než si v tu chvíli byla ochotná přiznat. Po návratu na loď se jeden k druhému chovali odměřeně. Během třetího roku na lodi se několikrát zdálo, že by se mohli stát něčím víc než jen přáteli, ale během incidentu s Borgy se ukázalo, že oddělit profesionální stránku života od osobního není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Snad proto se rozhodli zůstat blízkými přáteli, ale ničím víc.

Kathryn Janeway a káva Několik dalších krátkých fakt o Kathryn Janewayové
Je závislá na kávě. Neuplyne den, aby si nedala pořádný šálek silné černé kávy. Také často trpí nespavostí - nezřídka jí členové posádky zastihnou pozdě v noci vzhůru. To by ale mohlo souviset s její závislostí na kávě. Není ochotná opustit jakéhokoli člena posádky. Bez ohledu na možná rizika vždy udělá maximum pro to, aby ho získala zpět.

Zdroj: Trekkies.cz
kontraadmirál Lyta
autor: Lyta
vydáno: so 5. listopadu 2005
přečteno: 3857x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Ještě se nenarodila a už se na ni vzpomíná  -  út 20. května 2014
Věděli jste, že… Tim Russ  -  ne 29. září 2013
Robert Picardo se rozvádí  -  ne 5. srpna 2012
Jaký program měla Kate Mulgrew před setkání s fanoušky?  -  čt 29. září 2011
Prodej vstupenek na Kate v Praze zahájen!  -  út 19. července 2011
Kate Mulgrew v Praze  -  čt 7. července 2011
Jeri Ryan o zákulisí minisérie Mortal Kombat [VIDEO]  -  so 19. března 2011
První foto Jeri Ryan jako Sonyi Blade v Mortal Kombat  -  so 26. února 2011
Mortal Kombat: nový film s Jeri 'Sedmou' Ryan? [UPDATE]  -  st 9. června 2010
Ryan: Pro Sedmou z Devíti jsem se inspirovala u syna  -  pá 28. května 2010
Picardo o Doktorovi a jeho vztazích se Sedmou  -  po 2. března 2009
Kate Mulgrew jako operní pěvkyně  -  út 20. ledna 2009
Jeri "Sedmá" Ryan má dceru  -  út 4. března 2008
FOTO: Kate Mulgrew v novém filmu The Response  -  ne 3. února 2008
Mulgrew: Voyager patří k nejlepším seriálům [VIDEO]  -  čt 31. ledna 2008

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG