Discovery z pohledu mého

po 26. února 2018      autor: Sural      přečteno: 1540x      komentáře: 16

Vložit nový komentář

praporčík lamicz
lamicz - po 26. února 2018 - 14:51

Však oni všichni nenadávají ;). Někomu se to líbí a někomu zase ne, což je zcela normální. Každý ST seriál je obraz dané doby se všemi klady a zápory.

bez hodnosti Jronn
Jronn - út 27. února 2018 - 00:33

Ahoj

Proč se točí prstence na Discovery?

1) točí se jen horní a dolní plátování, okna uvnitř a vně prstence jsou statická... lidem nevolno nebude :D ...viz .gif ve tvém článku

2) co se týče principu, dospěl jsem k jedinému logickému řešení, ale uvítám jakoukoliv konstruktivní kritiku

Dedukuji ze 4 dílu.... při marném pokusu o skok na Corvan 2, kde zazní:

"Excess energy cavitation initiated" - Kavitace přebytečné energie zahájena.

Kavitace = vytváření prázdného místa uvnitř pevných objektů nebo těla

tedy jediné "LOGICKÉ" :D !!!reálné!!! :D vysvětlení je, že loď vypouští přebytečnou energii (energii, která ji zbývá na tento proces...), tím vytváří (nějaké pole), jakousi "kavitační" kapsu prázdna, která ji izoluje a chrání od okolního vesmíru a způsobuje tak menší namáhání trupu při skocích, případně usnadňuje/umožňuje vytržení lodě z našeho časoprostoru.... jo a pod tím plátováním je tedy něco co to pole vytváří

Pokud máte nějaký lepší nápad .... sem s ním. :D

Díky Jarek

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - út 27. února 2018 - 11:44

Pěkný článek, a velký dík za něj. Upřímně, vůbec jsem si neříkal cokoli ve smyslu "OMG, další článek o Discovery.. ". Naopak, za každý článek jsem moc rád, ať už je jaký je. A tenhle se mi líbil a více méně se s ním v mnohém i ztotožňuji. Snad jen že nové filmové Treky z Kelvin Timeline nejsou tak úplně Star Treky, neb pro mě i jako pro fanouška klasické TOSky to regulérní Treky jsou :) Každopádně mě těší, že je tu čím dál tím více trekkies, kteří Discovery pomalu, ale jistě přišli, nebo přichází na chuť. To je opravdu hodně fajn, a ne že by si Discovery nezasloužila přízeň. Podle mě si ji hodně moc zaslouží ;)

"I don't want my pain taken away! I need my pain!" - Cap. James T. Kirk
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - út 27. února 2018 - 11:46

Jronn: No vidíš, toho jsem si doposud nevšiml, že rotují nejspíše vlastně opravdu jen ta plátování a nikoli celé ty prstence - dobrý postřeh ;) A co se jinak tvého vysvětlení týče, tak ano, proč by ne? I tak by se to myslím dalo v pohodě vysvětlit :)

"I don't want my pain taken away! I need my pain!" - Cap. James T. Kirk
podporučík surel
surel - út 27. února 2018 - 12:50

Jakkob Killer: A nebo se radši už k ničemu nevyjadřujeme, abychom zbytečně nejitřili emoce. :)

kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - út 27. února 2018 - 13:47

Za mě je dobře, že tento článek vznikl, protože na DSC kouká z úplně jiného pohledu. Nesouhlasím jen těmi Klingonskými loděmi. Pokud jde o rotaci lodě, tak z fyzikálního hlediska a s přihlédnutím k existenci technologie inerciálních tlumičů v ST není rotace lodi pro její posádku problém. Vysvětlení: Při aktivaci SporeDrive, tam jsou rotace dokonce 3. První je rotace pláště prstence okolo osy talířové sekce, druhá je pak rotace okolo osy rovnoběžné s osou (spodního) trupu a kolmá na osu zmíněnou v prvním případě a třetí je rotace (spodního) trupu a gondol okolo osy (spodního) trupu, který je navíc časově opožděná vůči rotaci druhé. Závěr: V případě rotací č. 2 a 3 by již mělo docházet k vytvoření odstředivé síly, která je ale ve skutečnosti zdánlivá, neboť se jedná pouze o projev setrvačného zrychlení (objekty v pohybu mají tendenci setrvá v rovnoměrném přímočarém pohybu a pouze dostředivá síla, která je váže k ose rotace - v tomto případě je to síla, kterou musí vyvinout konstrukce lodi). Setrvačné zrychlení je pak na lodích v ST eliminováno pomocí inerciálních tlumičů (při žádném zrychlení lodi nepozorujeme, že by se posádka rozmázla o nejbližší stěnu).

kadet Giskard
Giskard - út 27. února 2018 - 18:40

Mně osobně se rotace trupu Discovery vůbec nelíbí, nezapadá do technologií které z této doby známe. Sporový pohon musel být znám už spoustu let předtím, pokud konstruktéři chtěli jen kvůli němu postavit tak originální plavidlo. Pro klasický warp pohon nemá takto navržený trup s rotující částí žádné smysluplné využití. Na druhou stranu, pro jiný druh cestování než je ten běžný už tu jeden případ rotujícího trupu máme - v budoucnosti (a v Kelvin universe) navrhne Geordi LaForge to plavidlo pro starého Spocka, se kterým se ten vrátí do minulosti.

kapitán Sural
Sural - út 27. února 2018 - 19:03

Jronn: Tyjo, tak toho jsem si fakt nevšiml, že se točí jen plátování, já si doteď myslel, že se to točí celé… Každopádně je pravda, že inerciální tlumiče už by to nějak zvládly. Ale rozhodně je ta rotace dost zvláštní. :-)

Nejšťastnější člověk je ten, který si dokáže užít každou chvíli v jakékoliv situaci.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 27. února 2018 - 19:31

Proč se pořád všude dočítám, že tuhle a tamtu technologii v době TOS mít prostě nemohli, přestože jí málem máme už v současnosti, jako kdyby snad 23. století ve světě Star Treku představovalo nějaký pravěk? Jen proto, že čistě designérsky a čistě ze současné perspektivy se seriál jeví zastaralý, znamená to, že musíme o technologii této éry uvažovat jako o nejprimitivnější možné? Že všechny vymoženosti, které v seriálu nebyly přímo ukázány, zkrátka v té době nebyly známy? To opravdu někomu připadá logické, že by technologie 23. století zkrátka nedokázala vytvořit trojrozměrný holografický obraz? Nebo nedokázala postavit loď s pohyblivými částmi?
Tohle je sci-fi, lidi. Ne jen sci. Přestaňme to hodnotit čistě a jedině měřítky našich dnešních znalostí bez jakéhokoliv zapojení představivosti. Celý ten žánr je nakonec postavený na tom, že vědu přesahuje, překonává, domýšlí fantastickými způsoby a nevyhnutelně tedy i porušuje, nebo alespoň v té její omezené podobě, jaká je nám známa dnes. Vyskytuje se ve sci-fi filmu či seriálu něco, co nám připadá neuvěřitelné? Než se začneme rozčilovat a pranýřovat tvůrce, zkusme si příště raději prostě představit, že v budoucnosti se přišlo na způsob, jak to vyřešit, jak to obejít a jak to uskutečnit. Sci-fi seriály nemají za účel potvrdit nám nějaké encyklopedické poučky z učebnic fyziky. Mají za účel otevřít nám mysl novým možnostem, ukazovat nám věci zcela mimo naši zkušenost a nejlépe i mimo naši představivost. A Discovery to mimo jiné i díky velmi nápaditému a inovativnímu elementu myceliální sítě a sporového pohonu rozhodně plní a s tím se pojí i unikátní design lodi a ztvárnění jejích skoků.
A co dělají trekkies namísto aby se nechali podnítit a inspirovat? Vymýšlí záminky, proč to podle nich prostě nemůže fungovat. Řekl bych, že nikdo nikdy ničeho nedosáhl tím, že jen zahořkle vymýšlel důvody, proč je určitý nápad či určitý ideál neuskutečnitelný. Naopak bych řekl, že každý, kdo něco znamenal, uvažoval přesně opačným směrem. Uvažoval, jak by něco zdánlivě neskutečného přeci jen bylo možné uvést v realitu.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - út 27. února 2018 - 20:03

Za mě je ta "pirueta" při aktivaci SporDrive debilní, ale je to originální efekt a nevím, jak to působí na nové diváky, kteří nejsou zvyklí na dosavadní efekty v ST? Z pohledu cestování červí dírou, což SporDrive de facto je, je vytvoření bubliny okolo lodi před vstupem do čeví díry ve skutečnosti zdaleka nejpřesnější ztvárnění, které sme mohli v ST vidět, neboť "portál" červí díry by měl mít 3D strukturu a nikoli pouze tvar 2D. Tuším, že pokus o úplně nejlepší ztvárnění portálu červí díry byl ve filmu Interstellar, kde byl taky spíš 3D bublinou než nějakými dveřmi nebo trychtířem, jak to známe z TNG+

viceadmirál Shane
Shane - st 28. února 2018 - 03:41

Díky za článek, mě se sice design Discovery úplně nelíbí, ale je zajímavá a myslím, že je dobře, že je odlišná i ta rotace je podle mě pěkná. A moc díky za vysvětlení točení prstenců.
Osobně jsem ráda, že se novému seriálu podařilo přinést spoustu nových prvků, ale zároveň často a dle mne velmi trefně odkazuje na TOS.

Prostě za mne velká spokojenost :).

For one human being to love another, that is perhaps the most difficult of all our tasks...
kadet tomix
tomix - so 3. března 2018 - 22:37

Mne osobne sa dizajn Discovery paci velmi, vratane rotacie a aj piruetky pri skoku, zaujimavy efekt. Pravdupovediac, je to jedna z mojich oblubenych ST lodi a ked dali v 13. epizode na konci dlhy zaber, ako leti popri tej velkej MU lodi, tak jsem si skoro nadelal do kalhot, devcata. Asi jedine, co sa mi dizajnovo dosial nepacilo bola velka cisarska lod, ci co to bolo, z Mirror Universe. Ta vyzerala fakt preplacane a divne.

kapitán Sural
Sural - ne 4. března 2018 - 20:20

tomix: Nevim no, ta císařská loď opravdu je dost divná, na druhou stranu jedná se o Mirror Universe… Ale spíš se mi taky nelíbí :-/.

Nejšťastnější člověk je ten, který si dokáže užít každou chvíli v jakékoliv situaci.
kapitán G´Quan
G´Quan - st 21. března 2018 - 14:03

Díky za článek i za reakce na něj. Namísto očekávaného "hate stormu" jsem dostal příjemné počtení a to i tady v komentářích. :) Též díky za vysvětlení rotace různých sekcí Crossfieldu.

poručík Lina
Lina - pá 20. dubna 2018 - 17:09

Velmi pěkně napsaný článek. Discovery je prostě jiná. Stejně jako jsou jiné AppleTreky. Stejně jako byla jiná Enterprise, Voyager, DS9, TNG a vlastně i TOS. Věřím, že za deset let, se to zase všechno slije dohromady a trekkies budou jen říkat "raději mám" než "to není Star Trek". A tou dobou vyjde další seriál a kruh se uzavře. A to je dle mého na Star Treku skvělé. Vždy je jiný a každý si v něm najde to své.

bez hodnosti radoradovan
radoradovan - po 28. května 2018 - 07:09
kedze som tu novy dufam ze si vas hned zo zaciatku nepohnevam. som velkym fanusikom univerza ST videl som vsetky diely TOS TNG VOY DS9 ENT a teraz prvu seriu DIS. ako fanusika ma dost hneva ze cely serial je postaveny na hlavu. je to akcne scifi na ktore sa dobre pozera ale star trek to nieje. prehnany doraz na akcne sceny politicka masaz multikulty gender agitkou v kazdom diely. 50 kilove zeny porazajuce klingonov??? od tretieho ci stvrteho dielu v kazdej casti musime "obdivovat" olizujuci sa par gayov technologie ktore sa absolutne nehodia do obdobia ktore ma byt zaradene medzi ENT a TOS ( ok ja chapem ze fazery a dalsie technicke zazraky buducnosti dnes dokazeme vidiet a predstavit si inak ako ludia v druhej polke 60 tich rokov ale celkovo funkcie ktore maju a sposob pouzivania by asi spockovy zatriasol logikou ). herci su mi absolutne nesympaticky. preoperovany klingon s ulizanou ofinkou mi neprijde ako bojovnik nielen flotily.viem si ho predstavit tak maximalne na gayparty. miesto vyjednavania sa konflikty riesia silou a hura systemom. hlavne ze niekomu nakopeme zadok a bude pri tom kopa vybuchov a super efektov. som strasne sklamany z toho co spravili z mojho oblubeneho serialu. tak ako sa mi pacil novy rozjazd s ENT tak sa mi tento paskvil nepaci. nemam vobec chut pozriet si dalsiu seriu. radsej si zacnem "zjizdet" stary dobry startrek od TOS po ENT. este raz za mna discovery je priemerne sci fi na ktore sa dobre pozera ale star trek to neni.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG