Discovery. Proč ano, proč ne, a o čem to vlastně je

po 30. října 2017      autor: Telemachus Rhade      přečteno: 2096x      komentáře: 29

Vložit nový komentář

podporučík surel
surel - po 30. října 2017 - 11:17

Velmi dobře sepsáno. Pod to bych se bez rozmýšlení podepsal.

kadet Pozemstan
Pozemstan - po 30. října 2017 - 12:12

Ne se vším souhlasím (třeba do jaké míry šlo u želvušky o vědomé nebo dokonce záměrné "mučení" a že by právě to tak oslavovali, do jaké míry se vždy dodržovala vize lepší budoucnosti, když např. ve Zvěřinci v TOS ukazují existenci trestu smrti pro důstojníky Flotily za návštěvu planety atd.), ale je to zajímavý pohled. V diskusi na StarNETu se často objevovaly např. jasně negativní reakce na Michael coby "nesympatickou postavu" apod., ale Tvoje zdejší argumentace je úplně jiná a v podstatě se v pohledu na ni a její osud shodujeme. Ano, je sice pravda, co zaznělo od jiných, že jako první důstojník neměla kapitána obcházet, natož takto zradit, byť v přesvědčení, že zachraňuje loď a posádku, ale také kapitán a ostatní měli projevit větší důvěru, nemluvě o krutém, byť pro dobu Klece asi ne až tak netypickém, rozsudku. Něco se možná změní s dalším vývojem hlavní postavy, která v šesté epizodě nachází důvody k většímu sebevědomí a zjišťuje, že ani její vzor nemusí být bez chyb. Uvidíme, jakým směrem se budou vzhledem k ideálům ST ubírat seriál i zdejší komentáře. :-)

admirál flotily Iconer
Iconer - po 30. října 2017 - 12:28

Hezké shrnutí. Ve většině s tebou souhlasím. Řadím se spíše do netypické skupiny: jsem hrdý fanoušek, z části se mi Discovery líbí, z části ne, ale převažuje u mě to pozitivní a koukám dál. Líto je mi akorát těch změn, které považuju za zbytečné - které nikoho nového nenalákají a staré fanoušky odradí. Dát seriál do 25. století a nové Klingony nazvat jinak (Sarek by musel být taky někdo jiný), vyřešilo by to hodně problémů s kontinuitou a nemuseli by na ději moc měnit. Pak je tu ta optimistická budoucnost versus moderní pojetí, ale to se bojím, že tvůrci měnit nehodlají.

„Co po nás zůstane není tak důležité jako to, jak jsme žili.“ (Jean-Luc Picard)
admirál pcermis
pcermis - po 30. října 2017 - 14:20

Krásně sepsané, a zde ani nevadilo že je to tak dlouhé protože to bavilo člověka číst a nepřemýšlel v půlce o čem byl začátek. Až z několika výhradami souhlasím.

A plus navíc máš za ty lobisty :-) a docela se divím že se na tebe ještě nevrhly zde na portále jich je hned několik. :-)

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
admirál flotily Slávek
Slávek - po 30. října 2017 - 15:04

pcermis: Hele, já bych nečeřil vody. U mě určitě žádné plus za „lobisty“ nemá, článek se mohl omezit jen na autorův pohled na seriál.

Proti hlouposti ani sami bohové nic nezmohou.
praporčík Korax
Korax - po 30. října 2017 - 15:32

jIQochbe' Iconer / Úplně souhlasím s Iconerem.

kadet Giskard
Giskard - po 30. října 2017 - 18:18

V naprosté většině souhlasím s článkem a jinak jsem na tom jako Iconer. Poté co jsem vstřebal šok z pilotního dvoudílu, kdy to byly samé změny pro změny a nejvíce mě zasáhla do očí bijící lež autorů že seriál bude v Prime universe, tak jsem sledování nevzdal a v následujících dílech už nacházím i pozitivní věci. Jen to prostě mohlo být od začátku zasazeno jinam, nebo se mělo jednat o alternativní linii. Fanoušci by to přijali lépe, než když musí zkousávat zcela jiné Klingony, uniformy, naprosto odlišný pohon, rotující talířovou část, arogantní chování většiny důstojníků atd.

praporčík dewilish
dewilish - po 30. října 2017 - 20:03

výborně napsáno, dá se jedině souhlasit. Seriál sleduju, přece jen je to Star Trek - nebo možná "Star Trek" - ale nadšený z něj nejsem a přitom stačila jen maličkost, o které mluvím od začátku seriálu, netvrdit nic o umístění do Prime universe.

Assimilate THIS!
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - po 30. října 2017 - 23:54

Slávek: Díky! Taky si myslím, a jsem rád že nejsem jediný, kdo to vidí...

Jinak článek zajímavej, to rozhodně ano a líbilo se mi to shrnutí vzniku seriálu jako takového a ty věci okolo. Za to palec nahoru. S názory se už tak moc ztotožnit nemohu, ale zase je plus, že se tu někdo konečně odhodlal něco sepsat, ať už na to má názor jakýkoli ;) Ale velká škoda a velké mínus za to, co už zmiňoval Slávek, protože takhle to s prominutím působí spíše jako když si chtěl autor spíše rýpnout a článek využil jako formu prezentace toho rýpnutí. To mi přijde dost pod úroveň, ať už to tak bylo, nebo nebylo myšlené. Bez toho se článek mohl obejít a za mě to tam vůbec být nemělo.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kadet tomix
tomix - út 31. října 2017 - 00:24

Oceňujem informatívnosť článku. Nejak som vznik seriálu nesledoval, takže to prišlo vhod. S kritikou sa zhodujem tak pol na pol. Áno, áno, tiež som si všimol zopár vulkánskych mesiacov na oblohe navyše, či koľko ich tam bolo. No, každopádne, tam mal byť len jeden, kurňa. Podľa mňa je to náznak od tvorcov, že sa nejedná o Prime Timeline, ale ani Kelvin Timeline (či ako sa to volá), ale o tzv. Terciary Timeline. Muhahaha. Fakt by som chcel vidieť človeka, ktorý keď sleduje film a objaví sa tam "kamera nakrivo", tak mení uhol sedu. :D Len tak pre radosť sa vyjadrím k hereckému aspektu seriálu, pozor budú spoilery : Celkom sa mi uľavilo, že Michelle Yeoh odkrágľovali hneď v druhej časti - ako nič proti nej, určite je to milá osoba, ale zase až takú ranu si Star Trek nezaslúžil. To ako, keď sa tam tie dve ženské na konci prvej epizódy začali pasovať s dvoma klingónmi a tak viac-menej mali tieto útle žienky prevahu nad klingónmi (ale toto klišé Star Treku sa vlečie frančízou odjakživa, jediný, kto asi nedokázal zmlátiť klingóny bol Chekov v Trouble with Tribbles), tak som pocítil nesmiernu úľavu, keď konečne niekto dostal bathletom (okej, nebol to batlet, ale srať na to) do tela. No more Yeoh. Vďakabohu. Soneqa, čoby hlavná postava, mi vôbec nevadí, vždy som mal rád protagonistov, ktorí sa nesnažia zavďačiť divákovi a tých slabomyselnejších iritujú od začiatku svojou nesympatickosťou. Každopádne, herecky im to tam jednoznačne kradne Jason Isaacs, čoby kapitán Lorca, na jeho scény sa vždy teším, a šiestu epizódu, ktorou som sa viac-menej prenudil, trochu oživil. Howgh.

kadet tomix
tomix - út 31. října 2017 - 00:27

Sakra, myslel som na konci druhej epizódy.

kapitán flotily Johanson
Johanson - út 31. října 2017 - 12:24

Pod článek se rád podepíši. A pod lobisty obvzvláště :-D Ono už jen u komentářů je to docela přehledně vytříděno :-D

viceadmirál Sokar
Sokar - út 31. října 2017 - 13:10

Zajímavé shrnutí. Se spoustou faktických věcí souhlasím. Ani mě osobně Discovery neoslovila, ale pod fakt, že některé pasážy byly trochu zbytečné a samoúčelné, se zas podepíšu já :). Že se kritice pro kritiku (to se nedá jinak nazvat) lidé podivují, případně se takovým haterům trochu smějí, to už tak bývá. To není lobbing, spíš upřímné nepochopení (mixované s trochou soucitu) proč někdo sleduje něco, co se mu nelíbí a dělá to opakovaně, díl od dílu a konstatuje, hmm, pořád se mi to nelíbí.

Naštěstí máme svobodu, takže "nelíbí se ti to, tedy nekoukej" není nátlak, alespoň subjektivně mi to nepřijde. Osobně totiž jsem v táboře "spíš nelíbí" a nikdo na mě takto netlačí. Spíš je to v dobrém míněná rada, že se dají hodiny života trávit i lépe.

Prostě nemám dojem, že to někdo někomu bere. Například na Starnetu je celé fórum Discovery zaměřené na "za mého mládí byl star trek lepší" a nikomu tady to nevadí, co vím.

Don't try to be a great man, just be a man. And let history make its own judgments.
komandér MDD
MDD - st 1. listopadu 2017 - 13:57

Take se pod clanek rad podepisu.

Z hibernace me sice probudil Anaxar a celkove jsem byl na CBS dost nastvany, ale na Discovery jsem se nakonec zacal tesit. Musim rict, ze je to pekny scifi serial, rad se na nej budu divat, ale vytratilo se z nej to, co delalo Star Trek Star Trekem, tedy lepsi lidstvo.

Ja si vybavil epizodu TNG Ja Borg. V Discovery mam pocit, ze by mezi Borgy ten virus pustili. Ja bych ten virus mezi Borgy pustil, kdyz jsem to videl poprve. Teprve zpetne mi dosla dulezitost jejich rozhodnuti.

Strach je mala smrt.
viceadmirál Shane
Shane - st 1. listopadu 2017 - 18:30

Hezký článek, Telemachu. S některými názory souhlasím s většinou ne, ale rozepisovat se zde nebudu, bylo by to na dlouho. Ovšem někdy osobně s tebou o Discovery velmi ráda podiskutuji :).

For one human being to love another, that is perhaps the most difficult of all our tasks...
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - st 1. listopadu 2017 - 23:54

Jo, přímá diskuze třebas i odpůrcem Discovery by byla určitě zajímavá a spíše by nedošlo k nedorozumění, taky bych byl klidně pro :).

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - so 4. listopadu 2017 - 13:56

Velice dobře sepsané, objektivní, cítím z toho určitou životní zkušenost pisatele. Pokud jsou na začátku zmínění "agenti" CBS, tak to tak určitě není /i když je to samozřejmě myšleno v nadsázce), ale prostě jen autoři článků jako je Eodeon jsou dle mého mladí nadšenci, kteří se snaží poukazovat na to dobré a to je dobré :)

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 4. listopadu 2017 - 15:33

SSE: Fanouškem jsem od roku 1994. Pokud ti 23 let aktivního zájmu o Star Trek připadá jako nezkušenost a mladistvé nadšení, tak se raději nebudu ptát na tvůj věk a zkušenosti, abych neurazil. BTW když už mluvíš o agentech CBS, to zní jako docela trefný popis pro lidi, kteří si přisuzují znalost tajných smluvních dokumentů CBS, neboli firemních tajemství, které často neznají ani vysoce postavení zaměstnanci společnosti. Není to náhodou hrubé porušení žurnalistické etiky, vzít jakousi pofidérní fan spekulaci původem nejspíše z Redditu nebo TrekBBS a vydávat ji jinde za ověřený fakt? To jen, když už narážíš na tu objektivitu. Člověk by čekal, že faktické chyby a neověřené zdroje odfiltruje nějaká redakční kontrola...

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - so 4. listopadu 2017 - 16:54

S.S. Enterprise: Vůbec nikde se nezmiňuji o "agentech CBS".

Eodeon: "Following the breakup of Viacom in 2005, Paramount Pictures got the Trek film rights and CBS landed the television rights. The film division was given the priority to reboot Trek as a big-screen franchise, while CBS was under embargo to hold off releasing a new series until January 2017, six months after the launch of Star Trek 3." – Entertainment Weekly (mezi mnoha jinými)
...
CBS Television Studios president David Stapf told EW. „So, after Enterprise was canceled in 2005, it’s not like the powers-that-be didn’t want to make a new Star Trek TV series. They — meaning CBS — couldn’t.

Ještě něco bys mi chtěl říct?

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 4. listopadu 2017 - 17:14

Telemachus: Ok, podle mě to mělo být citované v článku a sice nevěřím, že by to byla (celá) pravda, ale je to zdroj, navíc důvěryhodný, takže vše v nejlepším pořádku. Díky za doplnění. K tvé otázce - vlastně ano, něco by tu bylo. K otázce používání článků jako záminek k osobním útokům na ostatní trekkies. Napsal jsem toho už o Star Treku tolik, že by to rozsahem vydalo na dva romány a tohle jsem nikdy neměl potřebu udělat ani v náznaku. Proč by také? Bylo to teď vážně nutné? Různé narážky na diskuzích a komentářích a podobné, ok, to je prostě asi riziko internetu, ale patří tohle do článků, které se navíc navenek tváří jako zhodnocení seriálu? A máme my to zapotřebí? Kdokoliv z nás? Odpusť mi to rýpnutí výše a rozhodně tak neber tahle slova. Spíš chci jen upozornit na nesmyslnost nějakého vzájemného pranýřování mezi dvěma fanoušky jen na základě názorové odlišnosti. Snad nám jde všem v posledku o jedno a totéž.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - so 4. listopadu 2017 - 17:18

Také bych se v rámci názorů u takového tématu příliš neoháněl objektivitou, protože zrovna tady v tom případě je to mnohem více o subjektivitě a názorech s ní spojených. Objektivně o tom budeme hovořit až za nějaký ten rok, dva... Až se nadšení i ten hejt trošku urovná, bude se na to koukat s větším nadhledem atd.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - so 4. listopadu 2017 - 17:39

Eodeon:
ad EW) Podle tebe by to mělo být citované, podle mě není třeba, proto jsem to taky necitoval. Ve svých článcích si cituj, jak je libo. Dtto pro nějakou důvěryhonost, věř si tomu, nebo ne - to je tvá volba ;) Mimochodem nejsem akreditovaný novinář, jen tak mimochodem; když už jsi mluvil o té žurnalistické etice.
ad "K otázce používání článků jako záminek k osobním útokům na ostatní trekkies.") Na koho konkrétně jsem provedl osobní útok?
ad ... tohle jsem nikdy neměl potřebu udělat ani v náznaku. Proč by také? Bylo to teď vážně nutné? (atd)) Ne, nebylo, také nechápu proč by mělo, a nikde jsem tak neučinil. Ani vůči tobě, ani vůči nikomu jinému. Nepodsouvej mi něco, co tam není ;) Celý je článek je můj subjektivní dojem o Discovery a komunitě kolem ní. (Tedy vyjma faktů na osvětlení pozadí.) Souhlas s tím / nesouhlas tím / ignoruj to - opět tvoje volba.

Na konci tam přeju všem méně dogmat. První, co uděláš je, že vezmeš svoje dogma a vmeteš mi ho tváře, aniž by ses obtěžoval si během několika sekund ve vyhledávači ověřit, jestli se náhodou nemýlíš. Takže děkuju, že jsi mi poskytl praktickou ukázku, že skutečně potřebujeme méně dogmat. Popravdě bych ale byl radši, kdyby nebyla třeba.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 4. listopadu 2017 - 17:47

Telemachus: Ok, beru. Jestli potřeba mít v článcích citované zdroje je dogma, tak by mě tedy nenapadlo o tom uvažovat, ale mám alespoň námět k zamyšlení. Co je vlastně dogma je téma na dlouhý rozhovor a nikdo tu z toho nechceme dělat další diskuzi, takže se odmlčím, případě to už nechám na soukromé zprávy. Díky za odpověď.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - so 4. listopadu 2017 - 17:57

Eodeon:
ad dogma) Ne, za dogma opravdu nepovažuji citace, nýbrž fakt, že jsi mě okamžitě osočil z prezentace nepodložené zprávy a dokonce navrhl "trest" v podobě redakčního zásahu :) Stačilo 10 sekund v Googlu, aby sis to ověřil. Namísto toho jsi věnoval mnohem více času na několik prázdných obvinění. Teď tedy howgh ;)

kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - so 4. listopadu 2017 - 20:05

Tele: Komentář jsem psal asi 2 dny po přečtení článku, čili upřesňuji, že těmi agenty jsem myslel ony v článku zmíněné lobisty.

kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - so 4. listopadu 2017 - 20:13

Eodeon: Ani bych ten věk neprozradil, neboť identitu S.S.Enterprise používám pro anonymní výskyt na netu :)

Nicméně určitě jsem z tebe nechtěl dělat nějakého nezkušeného puberťáka, naopak tvoje články a komentáře svědčí o výborných vyjadřovacích a intelektuálních schopnostech. Právě proto, jsem zmínil tebe, protože jsem věděl, že se ozveš a zároveň i to, že se neurazíš, pokud můj názor dál rozvedu: Vzhledem k tomu, že neznám věk ani tvůj, ani telemachův, usuzuji pouze z výskytu v online komunitě, tedy podle toho, co jsem zaznamenal, tak si se mezi námi objevil později + právě ony nadšené články (žádný negativismus) ve mě vyvolává pocit, že si věkem mezi 20 a 25lety, zatímco Telemachus, i když mohl ve článku kritizovat více, tak to udržel v objektivní rovině a dýchá na mě z toho už jistá moudrost. Ale je to celé jen o pocitu a konkrétní datum narození neznamená vlastně vůbec nic :)

kadet captain
captain - so 11. listopadu 2017 - 17:23

Děkuji za článek a za shrnutí. Veskrze mi mluví z duše. Opravdu by stačilo říct jasně že se nejedná o primáty line nebo zasadit seriál do 25 stol. Bohužel se tak nestalo. Dále si pořád myslím, že Trek z pohledu kapitána je lepší než takto. A teď si zahrají na toho lobbistu. Discovery bez názvu Star Trek by mi vůbec nevadila a díval bych se na ni s klidem stejně jako na Orville, který má daleko menší rozpočet, výpravu a produkci, a klidně na pohodu Discovery strčí do kapsy a ještě je tam občas solidní humor.

kadet Dasstik
Dasstik - st 15. listopadu 2017 - 15:43

Předně díky za zajímavý článek. Souhlasím s tím, že - vzhledem k mnoha bodům - by se měl odehrávat spíše až po původních seriálech. Už jen proto, že i když se jedná o experimentální plavidlo (mohu-li to tak říci), přeci jen je technologie nějak moc vpředu (vůči TOS tedy extrémně). Pokud jednou seriál neskončí jejím zakázáním, respektive uložením projektu k ledu (obdobně jako v TNG, kde se v jednom díle objeví loď, která je nejen maskovaná, ale dokáže prolétat pevnými předměty, pokud si dobře pamatuji), tak vnikne další otázka - jak to, že o takové technologii v "seriálové budoucnosti" (TNG, DS9...) nikdo nikdy neslyšel?

To, že se zde neukazuje lepší lidstvo - na jednu stranu je to škoda, na druhou stranu myslím, že je mnoho jiných dílů ST, kde se ukazuje, že ne všichni občané federace a starfleet jsou lepší. Proč to tedy jednou v nějakém seriálu ze světa ST nezobrazit?

Seriál jako takový se mi líbí (rozhodně mnohem více než nové filmy).

komandér Kathryn Janewayová
Kathryn Janewayová - čt 7. prosince 2017 - 23:18

Momentálně jsem viděla jen 9 dílů, ale mně se seriál líbí. Souhlasím s myšlenkou: "Když se ti to nelíbí, nekoukej se na to."A hlavně neříkej, jaká je to blbost, protože si každý z nás najde na seriálu něco, co se mu zalíbí.

Nic není neznámé, pouze dočasně skryté.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG