Fyzika ve Star Treku (test)

po 13. března 2017      autor: dAngel      přečteno: 1099x      komentáře: 8

Vložit nový komentář

praporčík Filip Blaschke
Filip Blaschke - po 13. března 2017 - 12:13

Zajímavý testík. Měl bych ale připomínku, že u otázky 11 "Které částice nevznikají při reakci hmoty a antihmoty?" není ani jedna odpověd správná. Srážky hmoty a anti-hmoty (tedy fermionů) mohou produkovat fotony, pozitrony (v páru s elektrony) a i W a Z bosony s doprovodu se svými antičásticemi. Skoro bych se odvážil tvrdit, že příroda by byla dost pokřivená, kdyby to tak nebylo. Jelikož každá částice má svoji antičástici (a nebo je sama sobě antičásticí), tak existuje i proces, kdy spolu anihilují do nějakého jiného páru částic (například fotonů). Jelikož také fundamentální fyzika je invariantní vůči obrácení toku času, tak i obrácený proces musí existovat. Pokud se můžu zeptat, která z uvedených odpovědí měla být jako "správně"?

viceadmirál dAngel
dAngel - po 13. března 2017 - 19:17

Podíval bych se na to z praktického hlediska, hledáme to, co energii z reakce odnáší, tedy jakési "nosiče". Máme tu pro zjednodušení nějaké modelové či učebnicové příklady, určitě nebude problém vyloučit zjevné ;)

Proč měnit báječnou žábu v prince?
kadet Tom Rous
Tom Rous - út 14. března 2017 - 00:42
Velice zajmavý test. Jen jsem na internetu našel, že gravitační vlny byly objeveny v roce 2016 nikoli 2015 jak je v zadání. Sice se v roce '15 předpokládal jejich
kadet Tom Rous
Tom Rous - út 14. března 2017 - 00:43
předpokládala jejich existence, ale podle svých zdrojů byly právě na podzim 2016 udělány zkoušky a jejich existence potvrzena.
praporčík Filip Blaschke
Filip Blaschke - út 14. března 2017 - 15:37

dAngel Nerad bych byl hnidopich, ale opravdu nechápu, co máš na mysli. Pokud ti jde o částice, které vylétávají z reakcí, tak bosony W a Z to samozřejmě nejsou, ty se rozpadnou slabou interakcí na elektrony s neutrinama (W) a na fotony (Z) záhy po svém vzniku (ale ve srážkách vznikají). Pozitrony jsou technicky vzato stabilní částice, ale rádi anihilují s elektronama atomů okolní hmoty, jakmile jsou dostatečně zbržděny brzdným zářením. Tudíž fotony jsou jediné, co opustí místo reakce relativně nerušeně. To ale pořád nedává odpověď na otázku, jaké částice nevznikají při reakci hmoty s antihmotou. Jak jsem psal výše, musí vznikat všechny, jinak by byla porušena časová reverzibilita fyzikálních zákonů.

komandér Andypos
Andypos - st 15. března 2017 - 02:28

Tak co se týče 15. otázky tak Gravitační vlny byly objeveny 14.září 2015 a objev byl oznámen 11.února 2016 a podruhé byly detekovány 15.června 2016. A 17.otázka je špatně položena protože SETI není radioteleskop ale je to projekt.

„...jádro sci-fi jeho podstata se nám jednou stane spásou, pokud budeme spaseni.“ - Isaac Asimov
podporučík Goodman
Goodman - pá 24. března 2017 - 21:22

Mám rád fyziku a dokonce si myslím, že o ní ledacos vím. Teda po dnešku si tím nejsem tak jist.

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for.
kadet Liat
Liat - so 14. října 2017 - 23:28

Pěkný test. Musím se připojit k Filipovi. Otázka 11 není štastně formulována. Z uvedených možností vznikají všechny.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG