Recenze epizody „Lolani“ ze seriálu Star Trek Continues

pá 31. října 2014      autor: Eodeon      přečteno: 3010x      komentáře: 6

Vložit nový komentář

komodor Leiah
Leiah - pá 31. října 2014 - 12:46

Koukám, kolik pokračování má TOSka... Bylo by fajn, kdyby vznikl nějaký seriál, navazující na ostatní "oficiální seriály". Ať už časově první Enterprise, nebo třebas DS9 a TNG. Zrovna nejfrekventovanější TOSku vůbec nemusím. Vadila mě nejen neumělými efekty (to i naše Cesta do pravěku byla co do triků mnohem zdařilejší), ale i "statickými" hereckými výkony i spotřebou nižších důstojníků. Pochybuju, že by byl kapitán Kirk v reálu tak uznávaný při tom, o kolik lidí během své kariéry přišel... Přišlo mi, že nejčastější věta seriálu byla: "Je mrtvý, Jime."

Některé věci na světě fungují jen proto, že mají svá tajemství.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 1. listopadu 2014 - 00:08

Leiah: Stejný postoj s tebou určitě sdílí velké množství našich fanoušků. V českém prostředí není z dlouhé řady důvodů toska příliš populární, tedy ve srovnání s jinými seriály. Mě osobně to nevadí, spolu s Deep Space 9 je to můj nejoblíbenější seriál, přestože se ke mě dostal jako předposlední. Na druhou stranu se ale bojím, že natočit seriózní fanfilmová pokračování jiných oficiálních seriálů by nebylo zdaleka tak snadné. Ne snad proto, že by se nedaly postavit věrohodné imatace kulis apod. Technicky v tom až tak velký problém není. Spíš se bojím, že herce by nebylo možné věrohodně přeobsadit tak, aby v nich fanoušci stále viděli stejné postavy. U té tosky to ještě jakž takž jde. Hlavně díky fan seriálu New Voyages/Phase II, který se o to prvně a úspěšně pokusil a vyšlapal cestu Abramsovým filmům. Kirk a Spock a ostatní už nejsou jen postavy, ale přímo ideje postav. Zda by něco takového bylo možné i u těch dalších oficiálních seriálů? Nevím, snad bych raději, kdyby se místo toho točily originální fan filmy s novými postavami a s novou hvězdnou lodí a třeba i v úplně nové éře. Ale těch je přeci také dost, jen zase většinou za imitacemi tosky zaostávají kvalitou. Proto raději dělám reklamu Contiues a spol.

BTW kritizovat ty triky vůbec není fér. Kdyby měl Zeman televizní rozpočet a pouhé dva týdny na práci, nezachránilo by ho ani to, že byl trikový génius a špičkový výtvarník. V těch padesátkách se po trikové stránce točily i v Americe daleko lepší filmy ve srovnání s toskou z šedesátek. Na vině jsou čistě omezení laciné a velmi zbrklé televizní produkce své doby. Skoro bych si troufal říct, že se zohlednením těch limitů odvedli tehdy trikaři na tosce ještě oslnivě dobrou práci :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
komodor Leiah
Leiah - so 1. listopadu 2014 - 09:07

Eodeon: Já myslím, že by ani nebylo nutné přeobsadit všechny postavy třebas z TNG. Mohla by být i jiná loď s jinou posádkou a použity reálie z TNG (nebo DS9). V knížkách taková série vznikla a myslím si, že je moc pěkná.

Ona ta zbrklá televizní produkce nebyla jen tehdy, to si myslím platí dodnes. Jen to díky počítačům mají mnohonásobně snažší. Mě jen udivuje, že si právě TOSka udržela tak obrovské množství fandů i přes své nedostatky. Já miluju sci-fi celkově, ale (když pominu ty triky) nedokážu překousnout ten trend té doby, kdy v každém díle musel být zabit nějaký bezvýznamný člen posádky, aby si hlavní hrdinové všimli nebezpečí. (Možná i proto se mi tak líbí film Galaxy Quest, který si z toho dělá legraci). Asi měli někde dobře ukryré klonovací zařízení Dominionu, aby jim ti nižší důstojníci nedošli a někdo se dožil povýšení :D. Ale to nebyl jen Star trek, tak bylo pojato sci-fi té doby obecně.

Některé věci na světě fungují jen proto, že mají svá tajemství.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 1. listopadu 2014 - 14:08

Leiah: V tom případě jsou tu fan filmy jako britský Starship Intrepid a losangelský Hidden Frontier, Osiris, Dark Armada aj., všechny z TNG éry a spousta dalších. Ale kvalitou se to opravdu ani zdaleka nevyrovná Axanaru, Continues nebo Phase II, s tím je třeba počítat. Vím, že někteří fanoušci mají vysoké nároky na technickou kvalitu obrazu a na řemeslné zpracování, a proto přednostně doporučuji fan filmy, které jsou na tom po této stránce nejlépe.

Je to tak, že toska má značné nedostatky, ale já si na druhou stranu myslím, že je vyvažuje ještě většími kvalitami v jiných ohledech. Například postavy ze žádného z ostatních seriálů mi tolik nepřirostly k srdci jako ty z Původního seriálu. A stáří toho seriálu je pro mě vlastně spíše výhodou, protože mám pro vintage sci-fi slabost. Má to pak pro mě takovou lákavější atmosféru. A kvůli té neopakovatelné atmosféře, skvělým postavám a nenapodobitelné chemii mezi nimi mě to baví, přestože seriál není příliš konzistentní, je trikově dávno překonaný... a v neposlední řadě si v něm příliš neváží komparzistů v červeném, jak připomínáš :)

Kvůli tomu mě velice bavila videohra Star Trek: 25th Anniversary, kde dostaneš do každého výsadku vedle Kirka, Spocka a McCoye jednoho praporčíka v červeném, což je takový život navíc. Kdykoliv chceš udělat něco, co by mohlo být potenciálně nebezpečné, pošleš to udělat toho redshirta, a když to chudák náhodou nepřežije, hra jede dál, jako kdyby nic. Přitom kdybys přišla stejnou cestou o jednoho z hlavních hrdinů, byl by konec. Tenhle nešvar tosky je prostě ideální zdroj humoru. Nejen v Galaxy Questu. Vlastně i těch fan filmů na to téma je plno. Například slavní Redshirt Blues, nebo teď jsou v trendu seriálové Redshirt Diaries...

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
bez hodnosti Najlvin
Najlvin - čt 20. listopadu 2014 - 18:31

Opět skvělý článek. Díky za něj. Těším se nashrnutí třetí epizody, stejně jako na případné titulky nebo premiéru epizody čtvrté. Continues se mi hrozně líbí.

Jinak já mám taky rád spíše TNG nebo VOY - jsou to seriály, na kterých jesme vyrostl. TOSka měla tu nevýhodu, že u nás běžele až mnohem později. Ale i přesto, že je zastaralá, má pro mě neobvyklé kouzlo. Postupně jsem sjel všechny tři řady.

Původní seriál Star Trek je zkrátka základ - a to ne jen pro Star Trek universum, ale defacto pro sci-fi seriály obecně. V té době tu nic podobného nebylo, proto se stal tak populárním a tu popularitu si drží až dodnes :-)

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 22. listopadu 2014 - 02:15

Najlvin: Jak už jsem zmínil v článku, třetí epizodu mám v plánu přeložit také, ačkoliv slíbit nic nemohu vzhledem k tomu, mezi jak velké množství aktivit dělím svůj volný čas a jak ho stále ubývá. Navíc bych si napřed rád nastudoval alespoň něco málo o tom, jak se zrcadlovým vesmírem zacházejí v románech a zopakoval si komiksové pokračování, abych měl určité srovnání. To chvíli potrvá, na seznamu plánované četby tomu předchází ještě několik prioritnějších knih. Krom toho, prvního procince bude mít premiéru nová epizoda New Voyages jménem "Prosévač mysli", která podle všech zákulisních ukázek, které jsou mi známy, vypadá, že bude dokonce daleko lepší, než všechny epizody Continues dohromady, takže ta přirozeně dostane v překládání přednost.

Také bych vývoj svého fanouškovství popsal tak, že jsem vlastně vyrostl na Nové generaci a Voyageru a oba seriály byly v určité fázi mými nejoblíbenějšími. V tomhle já jsem přelétavý a dovedu se nadchnout chvíli proto a vzápětí pro ono. S TOSkou jsem bojoval cca první dvě tři epizody (nepočítaje v to skvělou "Klec") a podlehl jsem jí kupodivu velmi rychle. Osobně rád říkám, že ten seriál sice zastaral, jak to popisuješ, ale jen v takových méně podstatných ohledech jako jsou speciální efekty a podobné, zatímco v těch opravdu důležitých ohledech je TOS stále aktuální a bude nejspíš až do 23. století :)

Hlavní důvod, proč u nás není Původní seriál mezi fanoušky tak populární jako ve světě, vidím ne ani tak v tom, že byl televizí uveden relativně pozdě, jako hlavně v tom, že tu máme (po zprůměrování) velmi mladý fandom. Při komunikaci s fanoušky ze zámoří se naprosto běžně setkávám s těmi, kdo pamatují, jak ještě jako děti sledovali klasický Star Trek premiérově. Ti jsou dnes v "nejlepším věku" a tvoří páteř fandomu. Není divu, že je pro většinu z nich srdcovkou TOS i po půl století.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG