Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Tresť půl století trvajícího tmářství

pá 25. října 2013      autor: Eodeon      přečteno: 5923x      komentáře: 17

Vložit nový komentář

kadet gerard
gerard - pá 25. října 2013 - 17:36
Další z řady pokusů o obhajobu JJtreku... Tentokrát navíc k uzoufání natažený :-). Předně musím říct, že patřím k těm, kterým se nový film líbil o poznání více, než ten předcházející. Příznivcem nového univerza však nejsem a proto si neodpustím oponování. Zejména nelze pominout fakt, že autor musel použít pro srovnání alespoň části nesmyslů z JJtreku (cca 4 hodiny materiálu) stovky hodin Star Treků předcházejících, které vznikaly několik desetiletí! Za druhé - to že nesmysly existovali i dříve, by nemělo být omluvou! Dřívější úlety také nikdo neopomíjel (vzpomenu diskuse o chybách v kontinuitě seriálu Enterprise). Jde o jejich "kadenci" a "rozměr". Také nesouhlasím s tím, že nový film je poctou Khanovu hněvu. Zejména pasáž s Kirkovou smrtí (asi nejmizernější část filmu) nepůsobí jako pocta ale spíše jako parodie. Chci alespoň věřit tomu, že to byla parodie nechtěná....
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 25. října 2013 - 18:40
gerard: Ona to není obhajoba Abramsova Star Treku, ale spíš obhajoba i zároveň obžaloba Star Treku jako takového na základě toho, co bývá vytýkáno Abramsovi, přičemž sám bych nad většinou těch bodů mávnul rukou, jelikož jsou to trivilality, které nestojí za zmínku. Kdybych psal recenzi, vůbec bych necítil potřebu věnovat se většině těchto otázek a pozornost bych upnul k daleko důležitějším otázkám. Mnozí fanoušci ale trvají na jejich důležitosti, a tak je třeba o nich hovořit. Základní teze stojí tak, že pokud chceme jeden film odsoudit za chyby, které vykazují všechny filmy, nezbude nám, než zavrhnout i je. Logicky. A jak si kdo zvolí, zda skutečně Star Trek odmítne jako nekonečný řetězec omylů a nesmyslů, nebo se nad ně povznese a pokusí se filmy oceňovat takové, jaké jsou, to už je každého věc. Názor nikomu nevnucuji ani náznakem, to bychom se nepochopili.

Ve skutečnosti je v článku ponejvíce řeč jen o filmech a jen naprosto výjimečně se do toho připletly seriály, zpravidla TOS, protože v ní se Abramsovy filmy inspirovaly nejvíce a není jí vyhnutí a mimo jiné i proto, že jí mám osobně nejraději. Kdybych měl vzít plně v úvahu i seriály, byl by text samozřejmě stonásobně delší. I tak jsem dlouhou řadu věcí pominul a soustředil se na to, co je okaté a co lze i doložit argumenty. V článku jsem jasně napsal, že se v něm nebudu zabývat dojmologií. Proto nemá smysl se bavit například o tom, jaký máme kdo pocit z kterékoliv scény, například ze scény Kirkovy smrti. Bavme se o tom, co má hmatetelný základ. Pocity jsou nevysvětlitelné a nevyzpytatelné.

Souhlasím a i v textu to vlastně zaznívá, že vůči chybám ve Star Treku jeho fanoušci nikdy nebyli slepí. Podstatné je, že totéž, co někteří kritici promíjejí u dřívějších filmů, nedovedou tolerovat u nových, a totéž, co by jindy přehlédli jako nepodstatné triviality, najednou vnímají jako nepřekonatelné překážky. Nad tímto a nad s tím související mírou soudnosti při posuzování a odsuzování filmů je třeba se zamyslet.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 25. října 2013 - 18:49
gerard: Mimochodem, je to zajímavý protiargument, když naznačuješ, že v Abramsových filmech je nedostatků tolik, co ve všech předešlých filmech a seriálech dohromady, nebo dokonce ještě více. Chápu to jako nadsázku. Tvrdíš vlastně, že v jeho filmech jsou nedostatky četnější a závažnější. Já s tím nesouhlasím. Projdi si weby nebo knihy, které se zabývají chybami ve Star Treku a v každém filmu jich napočítáš stovky, ne-li tisíce. Pro ukázku stačí třeba zavítat na IMDb. Mnohé z nich jsou samozřejmě spekulativní a lze pro ně snadno domyslet realistické vysvětlení, ale to lze i u mnohých bodů, které jsem přednesl v článku proti Abramsovi.

Závažnost se samozřejmě nedá kvantifikovat, ale považ sám, o co je horší výbuch supernovy cestující nadsvětelnou rychlostí z Abramsova filmu, než totéž ve filmu Generations? O co neuvěřitelnější je Enterprise křižující klingonské území v Do temnoty ve srovnání s Neobjevenou zemí. A považ všechny ty nápadné chyby, které se ve filmech podle Star Treku vyskytují hojně, ale nemají žádnou obdobu ve filmech J.J. Abramse. Pro příklad Enterprise, která má v Konečné hranici 70 palub, nebo posádka Reliantu z Khanova hněvu, která nepozná, na jakou planetu soustavy Ceti Alpha vlastně posílá výsadek. To je tak kardinální hloupost, že jí nic, co kdy napáchal Abrams, ač toho bylo mnoho, nemůže překonat v míře závažnosti. Tedy podle mě, protože jak jsem řekl, těžko kvantifikovat závažnost.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 25. října 2013 - 20:09
A ke scéně Kirkovy smrti / parafráze Spockovy smrti z Khanova hněvu: Na diváky Star Treku neznalé to působí zcela jinak. V případě fanoušků to ale způsobuje velké zmatky. Chytré vysvětlení nabízí recenze na STID od Radomíra Kokeše z aktuálně.cz, nebo z jeho blogu, což je vůbec nejlepší text, který v českých médiích o filmu vyšel. Mimo jiné právě v souvislosti s podobnými úkazy hovoří o přemotivovanosti a distancovanosti filmu. Abych ocitoval konkrétní pasáž:

"...ve finále se nejvýrazněji projevuje ona citační povrchnost, protože klíčová emocionální scéna filmu je zároveň fanouškovskou parafrází jiné legendární emocionální scény… a to dvojí kódování svou intelektuální distancí vlastně destruuje non-intelektuální rovinu emocionální působnosti. Jinými slovy, tvůrci (funkční) snahou o chytrou, ale ze své povahy i nutně psychologicky distancovanou hru podkopávají možnost vybudovat autonomní působivé vyprávění, které bude svým dopadem naopak směřovat k jisté poddistancovanosti a podlehnutí příběhu i fikčnímu světu."

Ve výsledku to ale na každého diváka působí jinak a častokrát to i na stejného diváka působí jinak při opakovaném zhlédnutí. Já osobně, stejně jako autor recenze, jsem film viděl pouze dvakrát a pokaždé v kině. V obou případech mě tato scéna, která má být citovým vrcholem filmu, naopak nechávala emočně chladným (někomu jinému připadá urážlivá, dalšímu nechtěně směšná atd.). Naopak začátek filmu, kde Spock málem zemře v sopce, považuji za citově velice silný. To má STID společné s předchozím filmem - nejsilnější scéna je na samém začátku. Ale kdoví, i můj názor se třeba velmi promění po opětovném zhlédnutí na DVD.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet Hundur
Hundur - pá 25. října 2013 - 21:01
Předem můžu říci: dobrá práce. A to jsem teprvá asi ve třetině s vůlí si zbytek nechat uzrát na víkend, protože kdo má sílu to v pátek večír číst :)
We are Starfleet officers! Weird is part of the job. (cpt. Janeway)
bez hodnosti Riker
Riker - so 26. října 2013 - 14:17
Po řadě recenzí, které byly spíše povrchní emotivní pamflety, je úlevou číst takové vyvážené hodnoceni podeprene dukladnou analyzou predchozich filmu. Díky. Ten film neni cernobily. Uvědomme si, že STID měl vynikající recenze od filmových kritiků a sklidil úspěch u široké veřejnosti. Nelze tedy rici, ze je to a priori spatna kinematografie. Nicmene nelibost řady trekkies podle mne pramení ze dvou důvodů: a) nová časová linie znamená změny (a lidé nostalgicky postrádají své oblíbené prvky), b) film řadu otázek nechává bez odpovědi (a někteří nejsou ochotni si domýšlet sami). Eodeon ma ovsem pravdu, ze nelogicnosti jsou v ST doma odjakziva.
poručík Veczi
Veczi - so 26. října 2013 - 14:31
no.. nevim jevi se mi to jako omlouvani JJtreku..gerard ma v mnohem pravdu.. ale ty chyby jsou samozrejme prirovnatelne, ovsem rekl bych, ze ve STAR TREKU jsou ty chyby omluvitelne pribehem a diky nemu te to tak nekopne do ksichtu jako v JJ TREKU..
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 26. října 2013 - 14:39
Riker: Kdepak důkladnou. Jak jsem psal, kdybych měl být důkladný, musel bych takových textů napsat tisíc. Tohle je spíše jen demonstrativní ukázka několika příkladů. Každým okamžikem mi na mysl přicházejí další a další chyby ze starších startrekových filmů, které by v této souvislosti zasloužily zmínit. Třeba naprostý zmatek v rychlostech a vzdálenostech měli tvůrci filmů podle Star Treku odjakživa. To, u čeho osobně vždy trpím daleko víc, než u čehokoliv z Abramsových filmů, je sonda Pioneer 10 z Konečné hranice, která se za tři století dostala na teritorium Klingonů. Kdoví, jakým způsobem se jí cestou podařilo zrychlit na nadsvětelnou rychlost...
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 26. října 2013 - 15:26
Riker: Nelibost hrstky nespokojených trekkies ve srovnání s kritikou a odbornou veřejností, způsobuje hlavně to, že obě skupiny mají úplně odlišná kritéria. Všimni si, že kritičtí fanoušci zpravidla vůbec nehledí na řemeslnou stránku nebo umělecké kvality, jako kdyby filmy vůbec žádné takové rozměry neměly. Buď je záměrně přehlížejí, nebo je zkrátka nedovedou vidět, což by bylo ale pochopitelné vzhledem k tomu, že zatím neexistuje žádné všeobecné vzdělávání v oblasti analýzy a výkladu vizuálního textu. Zajímají je čistě a pouze obyčejné, bezprostředně patrné souvislosti děje, popřípadě vědecké pozadí děje, zřídka se pokoušejí o pofidérní částečnou interpretaci, tedy v součtu naopak takové oblasti, kterým se sice já výjimečně věnuji v tomto textu, ale které bude typický kritik na druhé straně považovat za přízemní či povrchní a soustředí se místo nich na hlubší souvislosti práce s médiem, zpravidla na narativ, analýzu základních skladebních složek filmu a tématickému výkladu se bude věnovat komplexně, nikoliv selektivně. V tom je hlavní rozdíl mezi kritikem a nespokojeným fanouškem, ale najdou se samozřejmě i výjimky. Četl jsem obrovské množství kritik na Star Trek: Do temnoty a najdou se samozřejmě i velmi chytře a přesvědčivě napsané negativní recenze, poučené či nikoliv, to už není tak důležité, pokud je autor bystrý a stojí oběma nohama pevně na zemi, ale tuším, že v českém prostředí jsem na žádnou takovou nenarazil. Snad teď nikomu nekřivdím jen vlivem mizerné paměti. Kdyby to někoho zajímalo, rád zapátrám v tom, co jsem si pro sebe doma archivoval a doporučím. Nu, a pak tu roli sehrávají i faktory, o kterých je řeč v úvodu mého textu. Kterýkoliv fanoušek je samozřejmě divák předsudečný a zároveň si díky svému vztahu k látce a ke svým znalostem těžko buduje odstup. To platí o každém z nás, ale dá se s tím pracovat. Někdo to obrátí v přednost, někdo na tom ztroskotá.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - so 26. října 2013 - 21:51
Eodeon: Proboha člověče nauč se psát stručně! Ten tvůj text je vyslohovaný téměř dokonale, ale je tam tolik příslovců a zájmen a kdovíjakých češtinářským nesmyslů, že je to pak střasně natažané. Obsahově souhlasím témař se vším, co jsem nepřeskočil metodou rychločtení.. ale u takto koncipovaného textu je i rychločtení únavně ubíjející.. :)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 27. října 2013 - 07:09
s.s.enterprise: "Češtinářských nesmyslů"? To bych prosil vysvětlit. BTW pokud se ti podaří napsat výrazně stručnější text bez sebemenšího ochuzení obsahové hodnoty, najmu si tě jako osobního editora ;)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál Fanda
Fanda - po 28. října 2013 - 14:38
Text je tedy skutečně hutný. Časový údaj na přečtení sice souhlasí, ale na pochopení jsem potřeboval dvojnásobek času, protože je to hodně složité čtení a musel jsem se na to opravdu pekelně soustředit. O to víc se mi ale článek líbil.:-)
Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
podporučík czspockcz
czspockcz - so 14. prosince 2013 - 09:21
Což se týče Khana, tak vzhledem k tomu, že ve filmu KHÁNŮV HNĚV Khan řekl proč chce zabít Kirka (protože ho nechal na planetě, která se začala teraformovat a začala být neobyvatelná.), tak v ST: Do temnoty mohli udělat scénku, jak ho nechává na planetě.
PS: Myslím že Khan se v novém filmu objevil proto, že tvůrci chtěli nalákat fanoušky.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 15. prosince 2013 - 16:29
czpockcz: Je to možné, netroufám si odhadovat úmysly tvůrců, i když mám pocit, že si tím tvůrci spíš pěkně naběhli. Divákům mimo fandom může být jedno, jakou minulost má postava padoucha, ale fanoušci to, myslím, z větší části vzali jako snahu přiživit se na popularitě Khanova hněvu. A možná v tom mají pravdu.

K tomu konci: Pokud se Khana ještě dočkáme třeba v příštím filmu (pochybuji o tom, ale ta možnost je stále otevřená), nemyslím si, že bude mít tak jako původní Khan, spadeno na Kirka, ale spíš bych čekal, že bude nenávidět Spocka. Původní Khan sice nenáviděl Kirka, protože ho vinil za smrt Marly a strádání svých lidí na Ceti Alpha po výbuchu sousední planety, ale zároveň ho nejspíš sžíralo, že ho byl schopen porazit "podřadný" člověk jako Kirk. Nového Khana také přechytračil a porazil někdo, koho by nepovažoval za sobě rovného, ale tentokrát to byl Spock. Takže i v tomto ohledu se role oproti Khanově hněvu obrátily :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 15. prosince 2013 - 17:52
Mimochodem, teraformace naopak znamená proměnu životního prostředí planety na prostředí podobné Zemi (terra), tedy na prostředí vhodnější pro lidský život. V případě Khanovy nové domoviny došlo k pravému opaku, z planety třídy M se stala pustina, snad by se to dalo nazvat teraDEformací :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
nadporučík Captain_P
Captain_P - čt 19. prosince 2013 - 15:44
Hezký článek, naprosto souhlasím. Obrovské chyby byly i v minulých Trecích, osobně trpím například u Generace, kterou mám velice rád, ale... Když pominu rychlost té raketky (jinak tomu říct nemůže), která zasáhne hvězdu ihned po vypuštění, tak i změny v jejím svitu zaznamenají okamžitě (přitom v případě naší soustavy by to trvalo několik minut), a i šoková vlna je zasáhne docela rychle (i v případě, že by se pohybovala rychlostí blízkou světlu, o čemž pochybuji). A co se týče případu zmizelé flotily... Líbilo se mi to u Enterprise. Když se Archer vrací na Zemi a je pronásledován Klingony, pár lodí se mu statečně vrhne na pomoc, ale když se na konci třetí řady blíží xindská zbraň, Federace najednou žádné lodě nemá (asi se krčí někde v bezpečné vzdálenosti a nebo jsou na manévrech v Laurentinské soustavě). Nehledě na to, že za tu dobu, co se krčil Archer v Delfské oblasti, mohli zapracovat na nějakých orbitálních zbraních a ne vsadit všechno na jednu kartu a čekat, jak to dopadne. A když už jsem u téhle problematiky, přijde mi absolutně nesmyslný první útok Xindů. Jo, on tam byl vlastně kvůli tomu, aby si ti na Zemi řekli, aha, oni nás chtějí zničit, tak je musíme zastavit dřív, než to udělají. Pokud chtěli odskouše zbraň, mohli si to v pohodě udělat někde u sebe a pak přiletět s plnou parádou a Zemi prostě zničit.
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 20. prosince 2013 - 00:56
Captain P: To jsou rozhodně dobré postřehy. Dodal bych k Enterprise, že se Xindského útoku vlastně ani nemuseli obávat, když měli na Marsu celou dobu připravenou superzbraň (verteronový paprsek) schopnou zničit celé město z nepředstavitelné vzdálenosti mezi Marsem a Zemí. Co teprve, kdyby taková zbraň střílela na kratší vzdálenost. To by se Xindi nestačili divit.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG