Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Za svitu luny (In the Pale Moonlight)

čt 27. března 2014      autor: axiom      přečteno: 3597x      délka: 9 min      komentáře: 61

Sisko se sklenicíEpizoda byla poprvé vysílána 15. dubna 1998 jako devatenáctá v šesté řadě a celkově jako sto čtyřicátá třetí epizoda seriálu Star Trek: Deep Space Nine. A pro zajímavost, byla vysílána jako pětistá patnáctá ze sedmi set dvaceti osmi epizod všech startrekových seriálů. Odehrává se v době války s Dominionem, v situaci, za níž Sisko dospívá k názoru, že pro porážku cardassijsko-dominionské aliance je nutné přesvědčit Romulany, kteří s Aliancí uzavřeli pakt o neútočení, aby se přidali na stranu Federace a Klingonské říše a aktivně proti Alianci bojovali. Sisko však brzy zjišťuje, že pro záchranu Federace musí porušit hodnoty, které celý život vyznával. Navíc dochází k přesvědčení, že s tím dokáže žít.

Autorem epizody je Peter Allen Fields, režisérem Victor Löbl (režíroval i další epizody DS9 a také některé epizody Voyageru). Příběh se odehrává v roce 2374, hvězdné datum 51721.3. Výrobní kód je 40510-543, pracovní název epizody byl Patriot.

Mimo herce základního obsazení se zde objevují také Howard Shangraw (Tolar Grathon), Stephen McHattie (Vreenak), Jeffrey Combs (Weyoun), Casey Biggs (Damar) a další.
Jeffrey Combs hrál také Tirona v epizodě DS9 Meridian. V seriálu DS9 vytvořil ještě postavu ferengského likvidátora Brunta. Rovněž hrál Penka v epizodě VOY Tsunkatse a nejnověji Andoriana Shrana v epizodách ENT The Andorian Incident a Shadows of P'Jem a také Ferenga Krema v epizodě ENT Acquisition.
Casey Biggs (Damar) ztvárnil například doktora Wycoffa v epizodě DS9 Shadows and Symbols.

Stručný obsah

Kapitán Sisko provádí záznam do osobního deníku. Je to zápis za uplynulé dva týdny a snaží se v něm, alespoň sám před sebou, ospravedlnit za to, co provedl. Nemůže se o to s nikým podělit, dokonce ani s nejbližším přítelem, Dax. Záznam do deníku probíhá celým dějem epizody a jednotlivé následné dějové sekvence jsou vlastně flashbacky.

Vše začalo před těmi dvěma týdny, když Sisko viděl vyvěšený seznam dalších ztrát ve válce s Dominionem. Bylo to ponuré čtení. Válka s Dominionem se stávala nákladnější a válečná situace se pro Federaci a její spojence přestávala vyvíjet dobře. Rozhodovalo se, jak by bylo možné nastalou situaci zvrátit. S Dax a Bashirem diskutují o tom, že by bylo potřeba zapojit do války na straně Federace a jejích spojenců stále ještě neutrální Romulany. Potřebují tedy vymyslet pro jejich zapojení důvod. Neutralita totiž Romulanům vyhovuje, ve válce se jednotlivé strany oslabují a oni zůstávají i do budoucna silní.

Sisko se snaží získat důkazy o plánech invaze Dominionu do Romulanské říše, to se mu však nedaří ani za pomoci Garakových špiónů, kteří jsou odhaleni a zlikvidováni. Další legitimní způsoby k získání těchto informací nemá Sisko k dispozici, Garak mu však nabídne alternativní řešení – vyrobit falšované dokumenty o přípravách Dominionu na dobytí Romulanské říše a ty předat jejich zástupcům jako důkaz.

Sisko a GarakSisko váhá, ale po dobytí Betazedu Dominionem se rozhodne a plán dostává zelenou. Přijímá Garakovy návrhy a zajistí pro něho propuštění padělatele Grathona Tolara z klingonského vězení, kde Tolar čeká na popravu. Ten je specialistou na holografické padělání a na použití speciálních biomimetických gelů používaných pro záznam na datové nosiče. Problémem je zde ale i získání právě datového nosiče, jehož cena je na černém trhu příliš vysoká. Další komplikací je rovněž samotná výroba gelu. O tu je požádán doktor Bashir. Zpočátku odmítá, protože tyto gely jsou extrémně nebezpečné a mohou být použity k výrobě biologických zbraní, ale Sisko o tom odmítá diskutovat. Doktor nakonec spolupracuje jen na přímý rozkaz a tvrdí, že podá oficiální protest.
Situace se dále komplikuje po Tolarově rvačce v baru, při které je zraněn Quark. Sisko si musí koupit Quarkovo mlčení a také zastavit Odovo vyšetřování incidentu.

VreenakSisko, Garak a Tolar poté opravdu vytvářejí přesvědčivý holografický záznam setkání Damara a Weyouna, na kterém plánují útok na Romulanskou říši. Sisko pozve na stanici Vreenaka, vlivného romulanské senátora. Ukáže mu nahrávku a předá mu datový nosič pro ověření její pravosti. Vreenak však brzy zjistí, že nahrávka je zfalšovaná a opouští stanici s tím, že Siska znemožní jako podvodníka v celém kvadrantu alfa. Sisko se musí připravit i na možnost, že jeho jednání může přinutit Romulany spojit se s Dominionem proti Federaci. Naštěstí je Vreenakova loď na zpáteční cestě příhodně zničena a stopy atentátu vedou do Cardassie. Siskovi je jasné, že to není náhoda a okamžitě udeří na Garaka. Ten se přiznává k tomu, že na romulanskou loď umístil nálož a že to bylo vlastně od počátku součástí plánu, který počítal s tím, že Romulané najdou v troskách datový nosič se zprávou a případné technické nesrovnalosti přisoudí poškození při explozi, a nikoli padělání. A to se také stane. Garak nechá rovněž odstranit padělatele Tolara, čímž se zbavuje důležitého svědka.

Garak a SiskoNa Siskovy námitky o naprosté neetičnosti takového jednání argumentuje Garak tím, že budoucnost kvadrantu alfa byla zachráněna za cenu života jednoho romulanského senátora, života jednoho zločince a sebeúcty jednoho důstojníka Flotily. Tuto cenu považuje za velmi výhodnou. Garakův plán se odehrává tak, jak měl v úmyslu, Romulané se spojují s Federací proti Dominionu. Na konci epizody Sisko ve svém monologu se sklenkou v ruce připouští, že Garak měl pravdu, a říká, že dokáže žít s vědomím, že lhal a podváděl, když to splnilo svůj účel. To několikrát opakuje a pak nařídí počítači odstranit tento zápis z osobního deníku.

Zajímavosti

Nejzajímavější na epizodě je fakt, že závěrečná scéna a to, co jí předcházelo, jsou jedněmi z těch vzácných okamžiků ve Star Treku, kdy jednání důstojníků Flotily můžeme jen těžko schvalovat – jeden z hlavních hrdinů dospívá k názoru, že účel světí prostředky.

Podobnost zápletce epizody a její předpokládané dopady je možno najít v některých okamžicích v nedávné historii Spojených států. Jedním z takových momentů byl v roce 1964 incident v Tonkinském zálivu. Severovietnamský dělový člun zde údajně napadl americkou námořní loď, to vedlo ke zvýšení americké vojenské přítomnosti ve Vietnamu, což bývá označováno za počátek vietnamské války. Dalším podobným momentem byl v roce 1974 skandál Watergate, který začal zatčením pětice mužů za vloupání do komplexu tohoto názvu a skončil rezignací prezidenta Richarda Nixona, obviněného z velezrady ve Sněmovně reprezentantů. Rozsah těchto incidentů a masivní dopady do všech oblastí života pocítily později milióny lidí.

Původně měl být do děje epizody vtažen i Jake Sisko, který měl v rámci své žurnalistické činnosti zjistit, že jeho otec a Garak jsou zapojeni do pochybného jednání a že se snaží zapojit Romulany do války. V konečném znění scénáře se tato myšlenka neobjevila, důvodem bylo, že předchozí vývoj těchto postav byl v příliš velkém rozporu s navrhovaným konfliktem mezi nimi.

Podle Moora byl název epizody odkazem na frázi „Už jsi někdy tančil s ďáblem v bledém měsíčním světle?“ z filmu Batman.

Původně měl být Dominionem napaden Vulkán, a ne Betazed. Betazed byl nakonec zvolen proto, že je sice dost známý, ale ne tak důležitý jako Vulkán.

Poslední slova této epizody byla založena na myšlence z filmu Johna Forda Muž, který zastřelil Liberty Valance. Říká je tam Tom Doniphon (John Wayne): „Byla to chladnokrevná vražda, ale můžu s tím žít. Hallie je šťastná. Ona chtěla, abys ty žil.“

Nápad, že Sisko se během epizody postupně svléká, měl režisér Victor Löbl. Má tu mít dvojí funkci. Na jedné straně Sisko uvolňováním a odstraňováním oděvu jednoduše ukazuje plynutí času během pořizování záznamu, na straně druhé má být svlékání metaforou – jak Sisko postupně pořizuje svůj záznam, odhaluje svoji duši.

Podle Star Trek: Deep Space Nine Companion je tato epizoda obecně považována fanoušky i tvůrci za nejtemnější startrekovou epizodu vůbec a je také vnímána jako jedna z nejvíce protikladných k myšlenkám a ideálům Gena Roddenberryho. Navzdory tomu se ukázala jako jedna z nejpopulárnějších. Když seriál v roce 1999 skončil, byla v následné anketě hodnocena nejvýše, a to před epizodami The Visitor a Far Beyond the Stars. Navíc má tato epizoda průměrné hodnocení 4,8/5 na oficiálních startrekových stránkách (od 14. října 2008), což ji činí jednou z nejlépe hodnocených epizod na celém webu.

Některé myšlenky ze Siskova zápisu do osobního deníku

„Pokud existuje jedna věc, kterou jsem se naučil v průběhu let, tak je to to, že špatné zprávy vždy přichází v noci.“ (Po zprávě o dobytí Betazedu.)

„Měl jsem neodbytný pocit, že o vítězství nebo porážce bude rozhodnuto v příštích několika minutách.“ (Čekání na Vreenakův verdikt o pravosti dokumentu.)

„Můj otec říkával, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.“

„Lhal jsem, podváděl. Podplácel jsem, abych zakryl zločiny druhých. Jsem spolupachatelem vraždy, ale nejhorší na tom všem je, že s tím asi dokážu žít. A kdybych to měl podstoupit znovu, neváhal bych. Garak měl v jedné věci pravdu – černé svědomí je velmi malá cena za bezpečí kvadrantu alfa. Takže se s tím žít naučím. Protože se s tím žít dá. Já s tím žít dokážu. Počítači – vymaž celý nahraný osobní záznam.“

Závěr – trochu subjektivní

Jak bylo uvedeno výše, patří epizoda k těm nejlépe hodnoceným v celém seriálu. Je to dáno pravděpodobně tím, že myšlenky zde uvedené patří opravdu k těm zásadním, se kterými se, samozřejmě na různých úrovních důležitosti, v životě setkáváme. Často nebo téměř vždy se stává, že pro dosažení určitého cíle musíme něco obětovat. Většinou to není příliš velký problém a jen zcela výjimečně se jedná o morální dilema – tak jako v této epizodě. Ale i takové rozhodování před nás může život postavit. Potom už záleží jen na nás. V uvedeném případě je jednoduché říci, že bychom se zachovali stejně jako Sisko. Výsledek známe, pro „naše barvy“ to dobře dopadlo. Ale ve skutečném životě to tak nefunguje, výsledek nám není znám nikdy. Jak bychom se tedy zachovali my, kdybychom byli postaveni před podobně „neřešitelný“ problém?

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: čt 27. března 2014
přečteno: 3597x
komentáře: 61
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG