Výsadek do Atommuzea Javor 51

so 26. srpna 2017      autor: Shane      přečteno: 345x      délka: 2 min      komentáře: 2

atommuzeumNa 2. září 2017 jsme naplánovali výsadek do zajímavého muzea, skrytého ve vojenském prostoru Brdy. Atommuzeum Javor 51 se jako jediné zabývá jadernou atomovou válkou. Muzeum slavnostně otevřelo 17. srpna 2013. O jeho vznik několik let usilovala skupina dobrovolných nadšenců sdružžených v Nadaci ŽŽelezné opony. Muzeum má totižž jedinečné genius-loci.

V době studené války zde byly skladované jaderné hlavice, které měly být připraveny k odpalu z nedaleké sovětské raketové základny v Rokycanech. Od roku 1965 do roku 1990 zde nebyl jediný občan Československa. Dokonce byl prý odepřen vstup Československé části delegace, která byla účastníkem cvičení Družba 1985.

V devadesátých letech zde byly skladovány bankovky a mince, které byly stažženy z oběhu v době měnové odluky od Československé federativní koruny k České koruně. Na malém prostoru zde bylo umístěno několik miliard korun. V novém tisíciletí tu na pět let spočinuly ostatky 4400 bývalých vojáků Wehrmachtu, kteří padli na území České republiky a nyní jsou pietně pohřbeni na vojenském hřbitově v Chebu. I nyní se kažždý z návštěvníků ocitne na vojenském území, kde není dovolen volný pohyb návštěvníků. Nutná je registrace, občanský průkaz a přítomnost registrovaného průvodce. Cílem je zpřístupnit celou oblast Brdska všem zájemcům. Muzeum je otevřeno od dubna do konce listopadu každou sobotu.

Jelikož se jedná o poněkud odlehlou část bez vlakového spojení, pojedeme tentokrát auty. Sraz bude až před vlastní bránou do vojenského prostoru, kde si nás vyzvedne průvodce. A to přesně ve 13:00, kdo se opozdí, má smůlu, protože bez průvodce se do prostoru nedostane. Prosím tedy o dochvilnost!

Pokud nevlastníte auto, domluvte se na spolujízdě zde v diskuzi pod článkem, či na události na www.facebook.com/events/371605946594534. Pokud byste nikde neuspěli, napište mi na xyll(zavináč)centrum.cz a já se vám místo pokusím zajistit.

Vstupné je 100 Kč a nezapomeňte si občanské průkazy!

Zdroj: www.atommuzeum.cz
viceadmirál Shane
autor: Shane
vydáno: so 26. srpna 2017
přečteno: 345x
komentáře: 2

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG