Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Kultovní epizoda „Tressaurian Intersection“ ze seriálu Starship Exeter dokončena!

so 3. května 2014      autor: Eodeon      přečteno: 4513x      délka: 6 min      komentáře: 7

posádka Exeteru na povrchu Corinthu IVSeriál Starship Exeter patří právem mezi největší legendy mezi fan filmy podle Star Treku. Inspiruje se Původním seriálem a vypráví o misích hvězdné lodi Exeter ve 23. století. S trochou drzosti lze říci, že jde o první fan seriál, který kdy dosáhl masového ohlasu a který ovlivnil nespočetné zástupy fanoušků Star Treku i jeho tvůrce. Většina fanoušků ovšem dávno vzdala naděje, že by ambiciózní druhá epizoda jménem „Tressaurijský průsečík“ (Tressaurian Intersection) byla kdy dokončena. Ochuzená o závěrečné dějství a tedy i o završení napínavé zápletky zůstávala epizoda téměř deset let. Až do nynějška. Prvního květnového dne letošního roku byla konečně ve vší slávě zveřejněna kompletní epizoda a jde o podívanou tak velkolepou, až mám nutkání prohlásit, že to za to čekání stálo!

Velké vzrušení ale vyvolávala už první epizoda seriálu volně přeložitelná jako „Říše barbarů“ (The Savage Empire), která o krůček předstihla oficiální seriál Enterprise v jeho snaze o podrobnější vhled do kultury populárních Andorianů. Na jejich domovské planetě se odehrává většina děje „Říše barbarů“, který se soustředí kolem spiknutí v samém jádru andorijské politiky a nemalou úlohu sehrávají rovněž Klingoni v čele s kapitánem Changem. Nejednalo se ani zdaleka o první fan film podle Star Treku. Jednoduché snímky zaznamenávané zpravidla na osmimilimetrový film či krátké animované filmy vznikaly pravděpodobně již za časů prvního vysílání Původního seriálu, ačkoliv s určitostí je datovat nelze. Řada ambicióznějších projektů dokonce i upoutala pozornost médií profilujících se na kulturu fanoušků science fiction. Řeč je například o dnes rovněž legendárních fan filmech jako Yorktown: A Time to Heal nebo Paragon’s Paragon.

pozůstatky lodi USS Kongo velitel Tholianů na monitoru Exeteru bitva mezi Tholiany a Tressauriany Tressauriané se transportují na USS Kongo

V obou jmenovaných případech ale nastaly okolnosti, následkem kterých si fanoušci sledování ani jednoho ze jmenovaných filmů vychutnávat nemohou ještě ani dnes. Starship Exeter uspěl tam, kde jeho předchůdci selhali. Tvůrcům seriálu se podařilo vyřešit náročný úkol, jak s minimálním rozpočtem a bez přístupu k nejvyspělejším trikovým technologiím vyvolat dojem srovnatelný přinejmenším s úrovní Původního seriálu. Stačilo jim k tomu vynalézavé využití exteriérů představujících planetu Andorii, jednoduché kulisy koridoru z paluby lodi třídy Constitution, věrohodné kostýmy, make-up efekty pro masky Klingonů a Andorianů a optické triky vznikající přímo na místě natáčení v kameře. Potřebné „know how“ si fanfilmaři museli vyvinout sami. Jejich úspěch se stal nejen inspirací, ale přímo návodem pro řadu pokračovatelů a vydláždil cestu pro dnes již klasické fan seriály jako Phase II, Starship Farragut či Star Trek Continues a řadu dalších.

Moderní pokračovatelé trendu fan filmů nejen podle klasického Star Treku mají svou práci díky lepší organizovanosti, crowdfundingu a pokroku v oboru počítačové grafiky daleko jednodušší. O to více ohromuje, jak vysokou laťku nastavili tvůrci Exeteru již tehdy před více než dekádou, a o to snáze lze pochopit částečný neúspěch při uvedení daleko smělejší epizody „Tressaurijský průsečík“. Epizody Starship Exeter byly zveřejňovány po jednotlivých aktech (ne, nemíním to slovo ve smyslu fotografického žánru spočívajícího v uměleckém využití nahého lidského těla, ale synonymum pro „jednání“ či „dějství“ z teatrologického žargonu). Poetická výstavba epizody klasického Star Treku se obvykle dělí na „teaser“ (ne, ani to není to, co nejspíš domýšlíte, nýbrž ona krátká ochutnávka děje, po níž teprve následuje znělka) a čtyři jednání navzájem oddělená stmívačkou a roztmívačkou, mezi která lze umísťovat reklamní spoty. Čtvrtý akt „Tressaurijského průsečíku“ se však ukázal být natolik náročný, že jeho dokončení si vyžádalo daleko více času a práce, než tvůrci původně předpokládali.

ruiny Hvězdné základny 16 na Corinthu IV šéf ostrahy na Exeteru Paul Cutty (Michael Buford) Exeter v obklíčení tholijskými loděmi raketoplán poslouží Exeteru jako odlákání pozornosti

Epizoda od pohledu překypuje trikovými efekty a vynutila si postavení mnoha kulis interiérů Exeteru, které se v prvním díle nevyskytly: můstku, konferenční místnosti, transportní místnosti, vězení, koridoru a turbovýtahu. Nejvíc práce padlo přirozeně na výstavbu můstku kvůli nespočtu drobných, ale nemálo významných detailů. Případné odlišnosti od vzoru z Původního seriálu se dají elegantně vysvětlit poukazem na skutečnost, že Exeter není totožný s Enterprise. Jde o svou konstrukcí unikátní loď stejné třídy. Obzvlášť silný dojem zanechává i prohlídka vážně poničené strojovny lodi Kongo, což je sesterská loď Exeteru zničená při útoku Tressaurianů, ale přebíjí ho pohled na zdevastovanou Hvězdnou základnu 16 na planetě Corinth IV a havarovanou talířovou sekci Konga. V obou případech byly použity detailní studiové miniatury. Ale tím už se pomalu dostávám k poodkrývání děje, o kterém tedy raději dále pohovořím obsáhleji, ale bez spoilerů, a tentokrát to vezmu za správný konec.

Je hvězdné datum 5713.1 a Exeter se vydává pátrat po hvězdné lodi Kongo, která se odmlčela, když se ocitla v konfliktu s agresivním a expanzivním druhem jménem Tressauriané. Jedná se o ještěrovité tvory podobné Gornům, s nimiž jsou Tressauriané zároveň příbuzní. Kapitán Exeteru, John Quincy Garrovick, byl v době studií na Akademii velmi poznamenán střetem s těmito nevypočitatelnými tvory a tato negativní zkušenost hrozí zatemnit jeho úsudek v krizi, k níž se pomalu schyluje. Osobní zaujatosti přispívá i skutečnost, že ke kapitánu Kosnettovi z Konga Garrovick vzhlížel jako ke svému vzoru. Od příletu na poslední známou polohu Konga zaznamenává Exeter podivné otřesy způsobované gravimetrickými poruchami neznámého původu. Obzvlášť špatně je snáší B’fuselek, andorijský člen posádky, jehož smyslové antény jsou vůči gravimetrickým jevům mimořádně citlivé.

Kapitán John Quincy Garrovick v konferenční místnosti Andorian B'fuselek u komunikačního stanoviště Exeter v tholijské síti Exeter v gravimetrické anomálii

Záhy po příletu do oblasti Exeter objevuje neidentifikovatelné trosky a další stopy po boji ho přivádějí na orbitu planety Corinth IV – dříve živoucího ekosystému, který nyní vypadá spíše jako vulkanické peklo. Na povrchu nachází výsadek jen ruiny někdejší základny Federace a havarovanou talířovou sekci Konga. Není pochyb, že loď i stanice se staly cílem útoku zbraní nepředstavitelné síly. Nedlouho poté a nedaleko od planety Exeter naráží na volně unášené zbytky sekundárního trupu Konga a nezaměnitelné známky střetu s Tressauriany. Samotný Exeter se vzápětí stává terčem útoku Tressaurianů, jejichž prioritou se ale paradoxně zdá být spíše torzo lodi Kongo. Bez pochyb to souvisí s cizím přístrojem, který výsadek z Exeteru na palubě Konga objevil a který považuje jak za zdroj gravimetrických poruch zasahujících světelné roky daleko, tak zároveň i za zbraň zodpovědnou za vyhlazení Hvězdné základny 16. Jenže přístroj se jeví daleko vyspělejší, než co umožňuje současná úroveň znalostí Tressaurianů i Federace. Kde je jeho původ? A není možné, že Tressauriané v tomto případě nejsou ani tak dobyvačnými agresory, jako spíše sami oběťmi nepřítele daleko vyspělejšího a rozpínavějšího?

hrdinové z posádky ExeteruNaznačená zápletka ale tvoří jen úvod do daleko bohatšího a poutavého děje, který se nese přesně v duchu klasického Star Treku. Kdyby byl stejný námět stejně dobře zpracován coby jedna z epizod Původního seriálu, ta by se patrně stala jednou z kultovních ikon seriálu vedle „Města na pokraji Věčnosti“, „Vesmírného sémě“ či „Trablů s tribbly“. Byla by ale velká škoda nahradit hrdiny z posádky Exeteru, jejíž rozmanité složení a zábavné vzájemné interakce patří mezi největší kvality seriálu. Stejně velká zásluha za dosažení vysoké kvality epizody připadá i na výborně napsaný scénář, pod nímž je podepsaný Dennis Russell Bailey – scenárista, který psal i pro Novou generaci. S ohledem na okolnosti vzniku a podmínky, při nichž byli filmaři nuceni pracovat, příjemně překvapuje i kvalita zvuku. Trikové efekty překonávají svou vyspělostí a hlavně četností jakoukoliv epizodu Původního seriálu, ačkoliv diváky rozmazlené bombastickými speciálními efekty od Industrial Lights and Magic jako ze Star Treků J.J. Abramse nejspíš „Tressaurijský průsečík“ příliš nenadchne. Pravověrný fanoušek vnímavý k napínavým a zároveň oduševnělým příběhům Star Treku v jeho seriálových mutacích ale bude zákonitě nadšen.

 

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: so 3. května 2014
přečteno: 4513x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG