Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Projekt Destiny

ne 22. ledna 2012      autor: TomPerys      přečteno: 4603x      komentáře: 6

DestinyDestiny, antická loď vyslaná před stovkami tisíc let. Rychlejší než světlo, ale přesto ne přes hyperprostor… pokusím se vám dnes představit svůj projekt – stavbu této lodi.


Motivace

SGU jsem si velmi oblíbil a Destiny je neobyčejně nádherná loď plná detailů jak uvnitř, tak zvenčí. Natolik mě nadchla a chytila do svých mocných spárů, že si nemůžu pomoct. Možná jste taky někdy měli podobný pocit, že jste něco chtěli tak moc, že jste si to prostě museli koupit. A přesně takový pocit mám já, pocit, že ji musím postavit a vdechnout jí tak život.


Problémy a volba techniky

Ovšem modely lodí ze Stargate jaksi nikdo nevyrábí. Tedy opravím se, dá se sice sehnat třeba Puddlejumper , X304 nebo miniaturní Atlantis. Destiny se ale v žádném měřítku dosud nikde nevyskytla. Kromě jednoho menšího modelu, který Joseph Mallozzi zveřejnil na svém blogu. Ten ale sotva bude k dostání pro veřejnost. Níže v článku se dovíte proč. Nezbývá a nezbylo mi tedy nic jiného, než si model postavit sám.

Jakou zvolit techniku? No v podstatě jsou jen dvě možnosti – buďto si postavit model ručně pomocí nejrůznějších hmot a prostředků, což bohužel může být dost náročné, pokud zvážíme finální velikost modelu a s tím související počet a velikost všech jeho detailů, jejich propočítávání a další práce… Druhá možnost je využít dnes již tak vítanou metodu 3D tisku. Ta má spoustu výhod, protože model může být vytvořen ve 3D do absolutní dokonalosti a potom vytisknut se všemi detaily třeba i z odolného ABS plastu. Tisk je ale velmi nákladný, což je asi největší mínus a taky důvod, proč ten jediný výše uvedený model z Mallozziho webu nebude k dostání. Použili taktéž 3D tisk, takže jednak by byl model příliš drahý a podle všeho je prý velice křehký, bohužel nerozvedli proč.

3D v praxi, aneb hurá na to!

I když není 3D tisk zrovna levný, rozhodl jsem se právě pro tuto variantu. Dokonce se mi podařilo kontaktovat člověka, který dělal Destiny přímo pro MGM. Bohužel kvůli licenčním podmínkám mi ho nemohl poskytnout a navíc klasické 3D modely (například pro efekty) se od 3D modelů pro tisk zcela liší. Modely určené k tisku musí mít uzavřené vnější hranice – jinými slovy musí obsahovat pouze plochy ohraničující těleso. Vše musí být sloučeno, nikde nesmí být zbytky po vytváření modelu. Trojúhelníky musí navazovat, nesmí se protínat, nikde nesmí být díry, normály musí být orientovány ven z tělesa.

Normální 3D model pro tisk tedy použít nelze. Většinou (u těch složitějších objektů) obsahuje stovky nebo tisíce chyb, které ani automatická oprava neodstraní. Je proto zapotřebí model vytvořit speciálně pro tisk. To mi nakonec tento autor i nabídl. Výrobu asi 95% přesného modelu k tisku za určitou cenu. Bohužel jsem váhal příliš dlouho. Později byl tak zaměstnaný, že odmítnul.

Nechtěl jsem se ale vzdát a tak jsem nakonec našel profesionála v oboru, který běžně vyrábí 3D modely určené k tisku a to dokonce i zcela jiným způsobem. Když totiž chcete vytisknout malý model, řekněme raketoplán, který bude 1 až 5 cm velký, tiskne se v jednom kuse. To znamená, že se už nelepí a také to znamená, že není dutý. U větších modelů to je ale problém hned ze dvou důvodů. Tím prvním je samotná velikost. Většina tiskáren u nás má maximální tisknutelnou plochu 300x300x600mm a je proto nutné větší předměty rozdělovat na více dílů. Ty se pak lepí leptáním, takže v konečné fázi není poznat, že byl předmět složen z více částí.

Ten druhý problém je cena. Při tisku tak velkých předmětů se spotřebuje více hmoty. Více hmoty znamená více nákladů a tedy vyšší cenu. Obejít se to ale dá tak, že se model navrhne rozložený – nebude vyplněný, ale bude dutý. Prakticky to pak bude klasický model kit, jako například AMT modely, který se pak může sestavit a slepit. To samozřejmě rapidně sníží celkovou cenu, protože všechna hmota, která by v opačném případě vyplňovala vnitřní dutý prostor, se ušetří. Navíc to pak umožní loď zevnitř osvětlit.

Přípravy

Na přiložených obrázcích můžete vidět, jak stavba 3D modelu pokračuje. Je nutné si dopředu promyslet, jak model bude ve finále vypadat a fungovat. Podle toho se pak odvíjí celá stavba.

Destiny model 3D

Všechny novinky v postupu tohoto projektu najdete na adrese destiny.tomperys.cz

Zdroj: http://destiny.tomperys.cz
nadporučík TomPerys
autor: TomPerys
vydáno: ne 22. ledna 2012
přečteno: 4603x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

James Cameron: Příběh sci-fi  -  po 17. září 2018
Zachary Quinto si zahraje v seriálu Biopunk  -  út 12. července 2016
Ikarie XB 1  -  so 18. června 2016
Star Trek vs. Star Wars – Buzzfeed  -  st 11. listopadu 2015
Předpremiéra filmu Marťan ve startrekovém kostýmu  -  po 31. srpna 2015
Stargate: Resistance se vrátil v rukách fanoušků  -  pá 31. července 2015
Mission: Impossible aneb když je šance nulová  -  so 25. července 2015
Znělka Simpsonových jako pocta Star Treku [VIDEO]  -  út 20. ledna 2015
Destiny dokončena  -  pá 7. února 2014
Enderova hra – literární skvost na stříbrném plátně  -  so 7. prosince 2013
Gravitace  -  so 26. října 2013
John Williams bude skládat hudbu pro Star Wars epizodu VII  -  po 29. července 2013
Destiny ožívá!  -  út 9. dubna 2013
V Hollywoodu se hnuly ledy, Abrams bude režírovat nové Star Wars [UPDATE]  -  ne 27. ledna 2013
Star Wars: Epizoda 7 ... realita roku 2015  -  čt 1. listopadu 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG