Nejnovější

Romány podle klasického Star Treku XII: Zlé skutky vyjdou najevo

út 8. srpna 2017     autor: Eodeon     přečteno: 317x     délka: 14 min     komentáře: 6

Premiéra Star Treku: Discovery se kvapem blíží a dosud známé indicie vyvolávají pozdvižení. Objevují se přirozeně i nespokojené hlasy, podle nichž se Discovery vymyká zažitým pravidlům, kterými se dřívější startrekové seriály poctivě řídily. Nejprve jsem si to neuvědomil, ale posléze se mi tyto stížnosti zdály čím dál více povědomé. Copak nezaznívala přesně tatáž kritická slova před a během uvedení seriálu Enterprise? Vždyť i to byl seriál, jehož zasazení do „minulosti“ nebylo mnohými přijímáno kladně a jehož obsazení nevzbuzovalo v porovnání s oblíbenci ze starších seriálů přílišné sympatie. Vždyť i Enterprise se protivila představě o éře předcházející objevitelským cestám kapitána Kirka, zejména daleko vyspěleji působícími návrhy všech reálií, ale vlastně i designem ústřední lodi – mdlým, vcelku neoriginálním a přesto už na první pohled vybočujícím z vývojové linie lodí nesoucích jméno „Enterprise“. Dokonce i snahou vymezit se vůči předešlým Star Trekům osobitým vizuálním pojetím předznamenala Enterprise se svým typicky tlumeným, desaturovaným barevným zpracováním právě vznikající novinku. O soustavném porušování kontinuity bych snad v zájmu vlastní příčetnosti neměl vůbec začínat. Stačí si vybavit naprostou redefinici vulkánské kultury v prvních dvou sezónách seriálu, která aspoň posloužila jako záminka k vynikajícímu trojdílnému „retconu“ v sezóně čtvrté, nebo si vzpomenout na Romulany běžně užívající maskovací technologii dávno předtím, než se bude jejich novému vynálezu tolik podivovat Kirkova posádka v epizodě „Rovnováha hrůzy“ (Balance of Terror) (TOS: 1x14).

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG