Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

LGBT souvislosti Star Treku (část 1.)

so 11. ledna 2014      autor: Eodeon      přečteno: 3905x      komentáře: 28

Vložit nový komentář

admirál Kyle
Kyle - so 11. ledna 2014 - 11:16
To je velmi poutavý článek, těším se na druhou část.
De profundis clamo ad te domine.
podporučík vlasopes
vlasopes - so 11. ledna 2014 - 16:42
Velmi zajímavý a povedený článek. Obzvláště bych rád vyzdvihl používání původních názvů a jejich českých překladů, což na tomto portále nebývá zvykem.
admirál Kyle
Kyle - so 11. ledna 2014 - 19:40
Vlasopes: A já si myslel, že tenhle článek je úplně o něčem jiném než o názvech.
De profundis clamo ad te domine.
viceadmirál Sokar
Sokar - ne 12. ledna 2014 - 23:23
Nemohu si pomoct, ale pozastavovat se zrovna nad tím, kolik toho v ST zobrazují nebo nezobrazují ohledně sexuální orientace mi přijde vzhledem k rozmanitosti jeho světa jako nošení dříví do lesa. Vždyť v ST popsaném světe 23. potažmo 24. století jsou vztahy mezi muži/ženami dávno vyřešené, a to nemluvím o mimozemšťanech.

Tolerance je tam samozřejmostí, tak kdo a proč by to měl vůbec řešit nebo na to upozorňovat? Přijde mi to jako když měl Sisko "svoje" díly o problémech "černých" - v éře kdy jsou kolem něj modří, zelení, tekutí a energetičtí.

Proto je ST tak krásný, ukazuje že láska kohokoli ke komukoli není nic neobvyklého, co by v dobrém nebo zlém vyčnívalo.
Don't try to be a great man, just be a man. And let history make its own judgments.
admirál Kyle
Kyle - ne 12. ledna 2014 - 23:52
Sokare hezky řečeno, bohužel nežijeme ve 23. století.
De profundis clamo ad te domine.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 13. ledna 2014 - 09:53
Sokar: Jak píše Kyle, nikdo z nás ve 23. či 24. století nežije a žít ani nebude. Obraz budoucnosti Star Treku má jeden zásadní účel a to reflexi naší současnosti, naší společnosti, našeho světa a našeho způsobu života. Není a nikdy to ani nebyla snaha realisticky předpovědět, jak bude vypadat budoucnost a budoucí člověk. Byla to snaha fantastickými prostředky vystihnout dnešek a dnešního člověka. Kvůli tomu, aby toto čtenář pochopil, je článek uvozen tím obecným povídáním. Napřed si to přečti a až pak suď, zda vůbec má smysl si takové otázky klást. Já vím, že mnoho z nás tráví čas raději tím, že sní o tom, jak by v tom světě žili a uvažují o jeho fungování, jako kdyby byl skutečný, ale občas je třeba trochu poodstoupit a zamyslet se nad tím, jak se náš reálný svět vztahuje k této fikci a tato fikce k realitě. A tehdy vystoupí řada velmi problematických otázek. Toto je jen jedna z mnoha.

A až si to přečteš, zjistíš, že žiješ ve velké iluzi, pokud si myslíš, že ve Star Treku "je tolerance samozřejmostí". V hypotetickém fikčním světě možná, ale jak už jsme si řekli, v něm nikdo z nás nežije a nemá o něm žádnou představu jinou, než zprostředkovanou skrze seriály, filmy knihy atd. A obraz tohoto světa, který známe z obrazovky televize, některé minority zjevně diskriminuje, a jiné dokonce úplně vylučuje. Což opravňuje použít v článku i tak tvrdé slovo, jako je cenzura. To samozřejmě nejsou jen lidé odlišné sexuální identity. Na ty jsem se rozhodl své zkoumání zúžit já. Ale četl jsem například i články zabývající se tím, jak výrazně menší prostor je ve Star Treku věnovaný asiatům ve srovnání s ostatními etniky. Vzhledem k tomu, že mezi tvůrci této zdánlivě tolerantní fiktivní budoucnosti, se pravděpodobně najde řada homofobů, nebo přinejmenším lidí, kteří startrekový ideál inkluzivity rádi hodí za hlavu, aby neohrozili sledovanost a v důsledku tedy i ziskovost kontroverzním tématem, Star Trek tím pádem rozhodně neukazuje, že "láska kohokoli ke komukoliv není nic neobvyklého". Ba naopak.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - po 13. ledna 2014 - 10:49
Článek je hodně zajímavý a asi se více těším na jeho pokračování. Není ale hodnocení zábavného pořadu jako podle toho, co neobsahuje, nebo alespoň podle subjektivních představ některých diváků neobsahuje v dostatečném množství, poněkud zvláštní? Je mi jasné, že se opíráš o to, že se Star Trek snažil reflektovat aktuální situaci, a rovnoprávnost menšin je stále aktuálním tématem. Možná je ale špatná právě ta premisa reflektování aktuálních problémů, protože v pozdějších seriálech šlo daleko více o obyčejnou zábavu, než o poselství. Proč by tedy měla LGBT menšina, a ne všechny ostatní, dostat právě ve Star Treku větší prostor? Pak by to byl asi úplně jiný seriál, než ten, který máme rádi. Navíc sám píšeš, že fanoušci ve vlastní tvorbě tenhle konkrétní nedostatek více než dostatečně naplnili. A to je asi daleko lepší řešení.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 13. ledna 2014 - 11:29
omi: I já si myslím, že pokračování bude zajímavější. K tvé reakci: Ne, nemyslím si, že tento způsob tázání je zvláštní. Naopak bych řekl, že už nemůže být příhodnější. Ptej se se mnou: jakou metodou v sobě Star Trek původně obsáhl ideál rovnoprávnosti lidí různého původu, různé barvy pleti a různého pohlaví? Přeci tím, že představil kolektiv postav různého původu, barvy pleti a pohlaví. Postav, které měly úlohu reprezentantů a které divákům umožňovaly identifikaci. Star Trek dal diskriminovaným skupinám naději, že se jejich situace zlepší tím, že jim ukázal optimistickou vizi fiktivní budoucnosti, z níž nebudou vyloučeni, na které se budou naopak podílet jako rovnocenní členové společnosti. Ale některé skupiny z této vize budoucnosti vyloučeny byly. A možná přísně záměrně. Nad tím se nepozastavuješ? Pravda, já sám jsem se nad tím dlouhá léta nepozastavoval, až pak mě tedy požádali o přednášku na Mezipatrech, já byl nucen udělat si v tomto ohledu relativně velmi rozsáhlý průzkum a odtud velmi jasně vystoupilo, že lidem alternativní sexuality nebylo ve Star Treku dopřáno zastoupení ne proto, že by došlo k nějakému trestuhodnému opomenutí, ale následkem diskriminace ze strany samotných tvůrců. Ani to ti nepřipadne problematické? Pravda, fanoušci tento nedostatek vykompenzovali. To jsem napsal, v druhé půli článku to nejspíš zopakuji a stojím si zatím. Ale stejně jako zbytek článku je to můj osobní pohled na věc a o mně je známo, že tvorby fanoušků si velice cením, často i nade všechny oficiální seriály a filmy. To je ale vzácný postoj. Většině fanoušků nestojí práce kolegů z fandomu ani za povšimnutí. Fan filmy, fan fiction nebo i licencovaná literatura zkrátka nemá ani zdaleka takový vliv, jako kdyby se například v Abramsově filmu vyskytla postava gaye nebo lesby. Když fanoušci dovedou ve svých filmech vystihnout ideály Star Treku lépe, než tvůrci oficiálních seriálů, přijde mi, že to naopak na kanonický Star Trek vrhá velmi špatné světlo. Nebo ještě lépe, že to názorně dokládá, co je v něm reálně špatně. Máš pravdu a sám jsem to v článku napsal, že Star Trek upouští od snah Původního seriálu pojednávat o společenských problémech. Vždy byl primárně zábavou, ale pomalu se stává jen zábavou. Jeho nejčastějším tématem je jeho vlastní kontinuita. Je to bludný kruh, z něhož se někdejší ideál pokroku a směřování vpřed do budoucnosti vytratil. Mně osobně ten oduševnělý, intelektuálně provokativní Star Trek schází. Ještěže mám ty fan filmy :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál Fanda
Fanda - po 13. ledna 2014 - 14:50
Možná, že za opomíjením LGBT stojí prostý fakt - tedy, že před dvaceti, třiceti, padesáti lety nebylo toto téma společensky aktuální. V dnešní době být gay nebo lesbička znamená být moderní a ten kdo je hetero tak je out - tedy pokud nemá za manželku sexbombu s dlouhodobou poruchou příjmu potravin.:-) Alespoň tak mi to přijde, když zabrouzdám na bulvární servery...
Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 13. ledna 2014 - 15:26
Fanda: Podle mě je to téma společensky mimořádně aktuální přinejmenším v posledních třiceti letech. A společensky závažné v posledních dvou tisících letech. Možná se to tak nezdá proto, že teprve v poslední dekádě se o těmito tématy zabývá i masová kultura, zatímco dříve bys na ně narazil jen v undergroundových, přinejlepším nezávislých filmech, nikoliv na prime time televizních programech. O gayích a lesbách se také hovoří v souvislosti s jejich zájmy a jejich právy a ne v souvislosti s deviací a rozkladem morálky. Podstatné je, že Star Trek té proměňující společenské situaci mohl obrovským způsobem napomoci, ale nestalo se. Ono to má svůj důvod, proč Roddenberry považoval to téma za velice aktuální na konci osmdesátých let. Protože se s ním setkával na každém rohu. Protože ho časo oslovovali i homosexuální nebo bisexuální fanoušci jeho seriálu. Protože aktuální zkrátka bylo a stále je. Dnes má sice homosexualita a další odlišné sexuální identity ještě stále velice daleko k normě, ale značného pokroku dosaženo bylo. Mimo jiné i díky seriálům a filmům a žádným z nich nebyl Star Trek. Což je samozřejmě velká ostuda.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - po 13. ledna 2014 - 16:54
Eodeon: Reflexi naší současnosti, naší společnosti, našeho světa a našeho způsobu života, jak píšeš, se vyznačují seriály jako "Ordinace v růžové zahradě." Troufám si tvrdit, že ST má mnohem širší záběr a krom těch obyčejných a všedních věcí nám ukazuje i jejich možné budoucí následky, či alternativy. To je jen takový postřeh. Vidíš to jinak, dohadovat se nebudu.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 13. ledna 2014 - 17:29
Jana: Když píšu reflexi, přirozeně tím myslím vystižení něčeho víc, než jen úplného povrchu. A to lze v masové kultuře pozorovat jen vzácně. Mimo jiné i proto Star Trek vyniká nad ostatní. Máš samozřejmě pravdu, že jeho tvůrci mají často na zřeteli nejen současné problémy, ale samozřejmě vedle toho i otázky ryze univerzální, ale nějakou opravdu vážně míněnou snahu skutečně předpovědět, jak bude konkrétně vypadat budoucnost, bych hledal opět jedině v tom Původním seriálu.

Věřím Roddenberrymu, že takto nějak si to představoval a že byl schopný svou vizi přenést i na tvůrčí tým a nakonec i na miliony diváků, ale to se týká víceméně jen obecných tezí o tom, že budeme-li dnes spolupracovat, překonáme-li vzájemné neshody, povzneseme-li se nad sobecné materiální potřeby a naučíme-li se tolerovat jinakost, pak leda se dočkáme pokroku a budoucnost bude vypadat optimisticky. Ale to není žádná banální teze, že tak to bude vypadat. To je naopak podnět dnešku, že se má změnit a vyvíjet k lepšímu.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - po 13. ledna 2014 - 18:51
To je ještě ožehavější záležitost než ST mše. Nebudu se hádat o tom, co je podle mě pokrok (tohle ne), ale mě se to nelíbí.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kadet Deywid
Deywid - po 13. ledna 2014 - 19:14
To, že v piatich seriáloch a 12 filmoch nebola ani jedna jediná LGBT postava a to ani v epizódnej úlohe je jednoducho strašný fail STAR TREKu....
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - út 14. ledna 2014 - 17:07
Mně to nevadilo, i když dobře... třeba zdravotní postižení, různé druhy diskriminace a všelijaké utlačování se tam řešily. Ale sexuální orientace není něco, kvůli čemu by se měl vyhlašovat červený poplach. Zkrátka je to úplně přirozená věc, kterou řešit není třeba. Pokud by měl St sloužit třeba jako učební platforma k tomu, aby se mládež na různých problémech zobrazených ve ST o nich dozvěděla co nejvíce, je to v pořádku. Sexualitě se seriál věnoval... dejme tomu okrajově - tj. třeba odkazy na vícepohlavní druhy, nebo formy rozmnožování. Tady by možná zafungovaly ty odznáčky na sex ve ST, o nich ž jsem nedávno psala :), abychom si ujasnili, že toho tam nebylo zase tak málo :), ale zase ne moc, aby to z nějakých důvodů nepobuřovalo třeba rodiče mladších fanoušků. Zvědavé dítě tak nějak samo dojde k tomu, že se začne zajímat o odlišnosti ve vlastní společnosti. Ale důvod, proč jinou sexuální orientaci vnímáme jako problém, je spíš ten, že to nedokážeme vysvětlit sami sobě, nebo právě svým dětem.

Tedy... dneska už je to lepší než před dvaceti lety, to je fakt.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 14. ledna 2014 - 18:58
Jana: Právě kdyby rozmanitost druhů sexuální orientace byla obecně přijímána jako normální, nebo tvým slovem přirozená věc, jistě bys měla pravdu a nestálo by za to se tím zabývat. Ale tak to přeci ve skutečnosti není. Společnost přeci je velmi silně homofobní a xenofobní. Až se na některé lidi půlka západní civlizace přestane dívat jako na devianty jen proto, že se jim líbí stejné pohlaví a až homosexuály přestanou v mnoha zemích světa vraždit, pak už nebude třeba se tomu věnovat a pak nebude třeba, aby Star Trek šel příkladem, tak, jako šel příkladem kdysi v dobách intenzívního boje za práva lidí různé barvy pleti. Dokud ale lidé, kterých se to netýká, budou před tímto problémem zavírat oči, nebo lhostejně předstírat, že neexistuje, bude tím spíše třeba, aby se tím zabývali tvůrci seriálů jako je právě Star Trek, a přiměli je, aby se nad sebou zamysleli. Protože tou lhostejností všemu tomu bezpráví napomáháme. Star Trek ale není jen lhostejný, ale přímo vyhýbavý. Dříve Star Trek figuroval v úsilí o propagaci práv menšin. V současnosti potichu přispívá k jejich potlačování. Pevně věřím, že mezi fanoušky jsou tací, kterým tolerance nechybí a dovedou přijímat jinakost bez problémů, pokud to je to, co jsi chtěla říct. Ale to přeci nic nemění na nutnosti zastat se těch, kteří nemají to štěstí být obklopení tolerantním okolím. Bojím se, že tohle bude jedním z největších společenských problémů světa ještě přinejmenším století, ale zároveň věřím, že kdyby něco tak vlivného jako Star Trek přispělo svým dílem, svět by byl už dávno mnohem lepší.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - st 15. ledna 2014 - 12:52
Eodeon: Otázka je, jestli se ST vysílá, nebo je dovoleno ho sledovat v prostředí se zakořeněnými společenskými nedostatky, o nichž píšeš a zároveň jestli je to jediný způsob, jak vnímání takové společnosti změnit. Souhlasím, že pokud se na tom kdy něco změní, bude to trvat dlouho. Proto jsem psala, že je fajn s nějakou osvětou začít ve svém okolí a doufat, že se postupem času a nejen díky ST v myšlení lidí něco změní, ale nedá se spoléhat jen na jeden zdroj. K nějaké změně musíme zkrátka dospět - asi vývojem. Nebo události ohrožující samotnou existenci nás jako druhu (tady si dovolím upozornit, že zapracovala spíš představivost).

Ale také platí, jednoduše řečeno, že když něco dělat nechci, tak to neudělám. Bylo by krásné mít ST jako příklad, na němž se celý svět naučí toleranci, ale vysvětli třeba blízkovýchodnímu smýšlení o právu žen na... cokoli..., že ženská může být i kapitánem hvězdné lodi. Bylo by fajn, kdyby se tamní pánové praštili do čela a řekli si "nojo, vždyť na tom přeci není nic strašného a pro začátek tedy těm našim děvčatům dovolíme udělat si řidičáky." Tady poukazuji na tento problém, nedávno řešený. Dámy byly rozehnány, potrestány, ale je fakt, že se snažily být slyšet, v čemž jim fandím. Ale nedej bože, aby byla ve stádu odhodlaných muslimek nějaká lesbička, která to veřejně přizná prostě proto, že je to normální.

Obrovský, obří kruh - jako oběžná dráha nejvzdálenější planety. Chvíli trvá, než dorazí ke slunci a trochu se zahřeje, ale většinu svého života stráví v ku.evský zimě. Ale je fakt, že jednou ke slunci dorazí.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
viceadmirál Shane
Shane - st 15. ledna 2014 - 14:44
Velmi se mi líbil postřeh Sokara, se kterým souhlasím. K ostatním se s dovolením nebudu vyjadřovat, jen napíšu svůj názor na toto téma.

Ano, osobně mi přijde divné a i chybné ze strany tvůrců, že ani do epizodní role nebyla nikdy obsazena postava s homosexuální orientací. Ale beru to tak, že tam takové postavy byly, jen nebylo důležité na jejich orientaci upozorňovat. Což je IMHO správně, vždyť je to ve 24. století naprosto normální věc.

A co se mi naopak velmi líbí je, jak na tuto problematiku (homosexuálové) tvůrci upozornili, aniž by sklouzli k obecným klišé zobrazování tohoto "problému". Epizody jako Rejoined, Outkast, The Host... Jsou IMHO úžasné a více než důstojně tato témata přinášejí divákovi k zamyšlení.
For one human being to love another, that is perhaps the most difficult of all our tasks...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 15. ledna 2014 - 20:49
Shane: Díky za reakci. Přesně tímto postojem, který prezentuješ, se mám v úmyslu kriticky vyrovnat v druhé části článku. Ono totiž takové "zneviditelnění" určité minority je de facto jen jiná forma její diskriminace. V případě epizod, které zmiňuješ, myslím, že můj názor je zjevný. Jedná se o volné souvilosti s LGBT tématy, které jsou zde přítomny pouze ve stopovém množství. Epizody jsou zkonstruované spíše tak, aby se problematice rafinovaně vyhnuly a vzbudily pouze zdání její tematizace. Výjimkou je "Břímě času", což byla velmi odvážná epizoda, vrchol Star Treku, pokud ho nahlížíme z této zúžené perspektivy. "Vyděděnce" pak považuji (osobně) za naprostý brak, rozhodně bych ho nepovažoval za důstojnou reprezentaci, zatímco "Hostitel" je, jak jsem psal, vyzněním nejasný a interpretačně velmi otevřený, což také není šťastné řešení.

Hlavní je ale opravdu uvědomit si, že Star Trek není 24. století, je to jen současný pokus o vizualizaci hypotetického 24. století, který je plně podmíněný dneškem a soudobou situací. Jinak o něm ani nelze uvažovat. Leda při interním pohledu, kdy často na okamžik zapomínáme, že fiktivní svět, jehož události tak často spoluprožíváme na obrazovkách televizí a stránkách knih, není skutečný, a opomíjíme proto fakt, že jeho podobu přímo i nepřímo determinuje naše současnost a naše současná společnost. Pokud ale chceme být v našem zhodnocení nezaujatí, nesmíme tyto souvislosti odmýšlet.

Ale opět díky za reakci, protože přesně v to jsem při psaní článku doufal, že téma bude u fanoušků rezonovat, vyvolá diskuzi, dovolí nám podělit se o rozmanité názory na problém a třeba i jeho možná řešení. Samozřejmě, tentokrát jsem napsal jen své hodnocení relevantních epizod, ale během svého průzkumu jsem několikrát četl, že i LGBT komunitami byly přijaty s rozpaky. Bylo by zajímavé udělat průzkum mínění v komunitě a dotázat se například homosexuálů, zda se cítí být ve Star Treku reprezentováni a pokud, pak kde a jak. Já si samozřejmě nemohu dovolit mluvit za ně.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 15. ledna 2014 - 21:00
Jana: Máš úplnou pravdu, že taková společenská obroda není zdaleka tak prostá věc, jak jsem možná nechtíc naznačil. Jsem nejspíš ovlivěný všemi těmi publicistickými články a televizními dokumenty o tom, jak moc Star Trek změnil svět (k lepšímu, přirozeně), že v jeho vliv mám velkou (možná přehnanou) důvěru.

Kladeš i dobrou otázku, zda ten vliv vůbec sahá do částí světa, kde je situace nejhorší. Ale stále si myslím, že to je mimořádně předčasná otázka. Ještě dříve, než budeme chtít toleranci naučit ostatní, bychom se jí měli naučit sami. A jakkoliv se zdá západní civilizace pokroková, předsudky, xenofobie (a v jejím rámci i homofobie) tu stále mají obrovskou moc. Prve jsem to přehnal, když jsem ti odpovídal. Napsal jsem, že úplné uzdravení společnosti nečekám dříve, než za jedno století, ale chtěl jsem napsat za půl století. I tak to znamená, že nás ještě čeká hodně práce. Tím spíše, když ten problém budeme co nejdéle ignorovat. Máš pravdu i v tom, že každý musí začít u sebe a svého okolí. O kolik jednodušší bychom to ale měli, kdyby stačilo kamarádům doporučit jednu z našich oblíbených epizod Star Treku? :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - st 15. ledna 2014 - 21:17
Jedna technická: Jsi si jist, že všechny epizody, v nichž vidíš náznaky LGBT měly za cíl upozornit zrovna na tohle? Jak u některých epizod (třeba u Spolurodiče) píšeš, řešila se tam pak spíš v té době neexistující Základní směrnice a dopad, jaký na sebe měly dvě kultury, na první pohled si podobné. V existenci trojpohlavní společnosti, byť se o ní mluvilo jako o menšině nevidím žádnou souvislost s homosexuální menšinou dneška. Leda, že bys mě odkázal ke zdrojům, z nichž se dozvím, že se LG menšině zakazovalo vzdělávání a obecný rozvoj. Ráda se poučím.

To upozorňování na to, co si mají fanoušci uvědomit ohledně neexistujících světů... budu ráda hrdý magor :). Byť si skutečně uvědomuji, že fiktivní světy skutečné nejsou, beru je jako součást svojí reality. A ta, doufám, skutečná je.

Průzkum je extrém. Zeptej se zdravotně postižených. A hle, jsem tu. Ve ST se jako součást menšiny necítím být dostatečně zastoupena, protože se ve stoletích následujících (hypoteticky) věda vyvine natolik, že by uzdravila i mně. Mám se proto cítit špatně? Sakra, nééé! -:))).
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - st 15. ledna 2014 - 21:20
S posledním Tvým příspěvkem souhlasím, ale tu obrodu čekám spíš až tak za tisíc let, i vzhledem k tomu, že i v naší kultuře je hromada netolerance.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - st 15. ledna 2014 - 21:24
Jo, než to někoho napadne, předposledním příspěvkem a upozorněním osoby ZP jsem rozhodně nechtěla říct, že "uzdravení" by se týkalo i menšin. To vůbec.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 15. ledna 2014 - 22:29
Jana: Kdepak. Vždyť i v textu stojí, že některé souvislosti mohou být zcela nezáměrné. Podle intencí tvůrců já to nerozlišuji, ani bych nemohl, když jim nevidím do hlav a rozhovorů s nimi na to téma není až tak mnoho. Považuji pouze za zjevné, že přinejmenším ten "Vyděděnec" byl původbě snahou vypořádat se s některým z témat ze skupiny LGBT, ačkoliv skončil u metaforické situace, která se této intenci samozřejmě velmi vzdálila. Toto je ale jen předpoklad, že Berman má na mysli právě tuto epizodu (mimo jiné), když zmiňuje, že se látku pokusili pojmout alegoricky. Máš pravdu se "Spolurodičem", kterého, jak jsem napsal, považuji za příspěvek k potřebnosti Základní směrnice, ale přímou souvislost s LGBT motivy zde nespatřuji. Vissianská společnost představuje spíše genderově neortodoxní systém, ve kterém vidím vítané osvěžení. A nezapomínejme, že zkratka LGBT bývá často jen kratší verzí LGBTIQ, kam patří i pojem queer (Q), který v souvislosti s Vissiany v článku zmiňuji, a samozřejmě intergender či intersexualita (I), neboli téma třetího genderu a osob s genderovou identitou, která se do tradičních škatulek (M nebo F) nevejde, což je téma v současnosti velice aktuální. Ale samozřejmě mám pochybnosti o tom, že to měli tvůrci na zřeteli. Dost možná se jedná jen o náhodnou souvislost. Jak jsem ale říkal, nepovažuji za důležité, jestli jde o záměr tvůrců nebo náhodu. Důležitá je faktická výsledná struktura filmu nebo epizody a spektrum jejích možných interpretací.

A s těmi fikčními světy to máme oba úplně stejné. Ale pokud chceme o Star Treku pojednat z hlediska například toho, jak se staví k LGBT problematice, nebo i úplně z jiného úhlu, prostě se na to na okamžik s tím odstupem podívat musíme a postavit se oběma nohama na pevnou zem. Je velké mnosžví podobných témat, které se nejeví problematické, pokud se necháme omámit iluzí fikčního světa, ale s nadhledem se již ukazují velmi problematické. Tento můj článek je jen malý příklad. Jiný příklad: nedávno jsem objevil další obsáhlý text, v němž se autor pod přezdívkou Pike zabýval v pěti částech ekonomikou ve Star Treku a bylo to velmi ... deziluzivní a poutavé čtení. Škoda, že to vyšlo na blogu a ne třeba zde na portále, kde by se to mohlo dostat k více čtenářům.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - čt 16. ledna 2014 - 07:08
Série článků Ekonomika ve Star Treku od Pikea zde na portále vyšla v roce 2009. [link]
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 16. ledna 2014 - 09:51
omi: Díky za odkaz, vůbec mě nenapadlo se to pokusit vyhledat. Tak to je rozhodně dobře, že to vyšlo i zde. Možná se v těch hlubinách portálu skrývá víc skvostů, na které by novější čtenáři neměli moc velké naděje narazit. Třeba by se dala vytovřit rubika jménem "archiv", kde by se to nejlepší a nejzajímavější připomnělo.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - čt 16. ledna 2014 - 10:18
O to jsem se pokoušel v roce 2010 [link] :) Bohužel mi tenkrát nepřišlo, že by to mělo nějaké větší ohlasy. Ono každý považuje za zajímavé trochu něco jiného a jednodušší je zkusit trochu hledat, když už tu ta možnost je. Jen to člověk musí zkusit. ;)
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 16. ledna 2014 - 10:41
omi: Vidíš, zase něco, co jsem nepostřehl, nebo zapomněl. Ale čtenost to má relativně vysokou. Pravda, každého zajímá něco jiného, ale ty ses zjevně pokusil udělat hodně rozmanitý výběr archivních perel :) Tu "Ekonomiku ve Star Treku" jsem nezmiňoval ani tak proto, že by mě to snad osobně zajímalo, ale spíš jako dobrý příklad seriózního tématu, které při poctivém zpracování ukazuje, jak problematická a nedomyšlená se může jevit vize budoucnosti, kterou Star Trek představil. Každopádně je těžké napsat článek tak, aby upoutal i čtenáře, kterého samotné téma příliš nezajímá, a už proto jsem si Pikeův příspěvek dovolil vyzdvihnout.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG